Nuomonės

2021.11.26 14:46

Ramunė Sotvarė-Šemetienė. Hibridinio pasaulio grimasos

Ramunė Sotvarė-Šemetienė , apžvalgininkė, LRT RADIJAS, LRT.lt2021.11.26 14:46

Nelengvai, ne iš karto, bet po šešių mėnesių jau lyg ir niekas nebesiginčija – tai, kas vyksta pasienyje su Baltarusija, yra hibridinė ataka. Karas. Kitoks, netradicinis, kuriame ginklu yra paverstas žmogus, jo svajonė, iliuzija. Bet dėl to ne mažiau nuožmus, o priešingai, dėl sumišusios formos net dar labiau pavojingas, nes daug kam sunkiau atpažįstamas.


Po tų pačių šešių mėnesių jau galima sakyti, kad ne tik ši ciniška ataka, bet ir atsakas, gynyba taip pat yra hibridinė. Nevienalytė, diktuojama prieštaringo suvokimo ar net skirtingos prigimties tikslų. Kai vienas rodo valią ir kumštį, bando su žvėrim kalbėti ta vienintele jam suvokiama kalba, o kitas, žiūrėdamas į tą patį, tiesia ranką, braukia ašarą, bandydamas tikėti, kad žmogaus pavidalą turintys padarai gali mąstyti toje pačioje koordinačių sistemoje.

Toks įdomus sutapimas. Per pastaruosius metus įvairiausių naujų rūšių hibridai veržiasi į mūsų gyvenimus. Hibridinis darbas. Toks, kai truputį darbe, truputį kažkur. Hibridinis mokslas – nei klasėje, nei namie, arba kartu visur. Iš to išplaukia tokios pat prigimties poilsis.

Turime hibridinius augalus ir gyvūnus. Ne naujiena. Bet jau atsirado ir, pavyzdžiui, hibridinė nuoma. O kai kam tokiu tapo visas gyvenimas, sukryžmintas realybės ir virtualios erdvės mišinys, kai nebėra aišku, kuri dalis yra labiau reali.

Būtų klaida teigti, kad tai yra blogai. Kartais net labai gerai. Pavyzdžiui, hibridinis automobilis arba kombinuotas būsto šildymas.

Bet kai reikalai susiveda į hibridinę politiką, tai mažų mažiausiai reiškia didelę diskusiją, dažniau – nesusikalbėjimą, skirtingą problemos, jos sprendimo ar net tikslo supratimą.

Laikas tiksliau atsakys, kuri hibridinės gynybos linija buvo tikslesnė. Nueinančios, besąlygiškai Europos Sąjungoje garbintos Vokietijos kanclerės Angelos Merkel žmogiškas kontaktas su dvikoju baltarusišku monstru. Ar kieta bekompromisė lenkiška – lietuviška – latviška.

Pirmuoju atveju monstras gal pamanė, jog jis vėl ar vis dar yra politikas, turintis įtakos. Gal atgimė dalelė žmogaus? O gal, ir greičiausiai, tik išsiplėtė manipuliacijų erdvė. Po trumputės pauzės pasirodys toks pat, tik su dar didesne jėga.

Antruoju – stabdžius turėtų įjungti baimė. Dėl uždaryto geležinkelio ruožo per pasienio fronto liniją, dėl ko stos tranzitas į Europą, o po to ir visiško sienos uždarymo, kas reikštų ne tik tikrus nuostolius, bet ir tūkstantinę nusipirktų nelaimėlių armiją, įstrigusią ir tinstančią pykčiu dėl vis aiškiau suvokiamos apgaulės.

Buvęs užsienio reikalų ministras ir diplomatas Petras Vaitiekūnas teigia, kad Europos Sąjunga bus morališkai demontuota, jeigu jos rytiniame pasienyje pradės nuo šalčio mirti diktatoriaus ten suvaryti žmonės – juos reikia kokiu nors būdu iš ten paimti. O kaip dėl tų ne migrantų, dėl baltarusių, kurie jau mirė, tiksliau buvo nužudyti, buvo ir yra kankinami? Jų paimti nereikia? Ir tikrai niekas nebūtų demontuota, jeigu tūkstančiai kentėtų mūsų ar lenkų pusėje arba eitų tolyn į ES nevaldoma virtine?

Tokia hibridinė gynyba, hibridinė politika veda į hibridinę Europos Sąjungą. Tokią įdomią mišrūnę, kurios viena koja tempia į kairę, kita – atgal.

Egzotiška, bet kalbant Bendijos mėgiamais terminais, neatrodo tvaru.

Komentaras skambėjo per LRT RADIJĄ


Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt