Nuomonės

2021.11.22 09:06

Donatas Palavenis. Vertingos Taivano pamokos ateityje Lietuvai kuriant ir stiprinant nacionalinę gynybos pramonę

Donatas Palavenis, Baltijos pažangių technologijų instituto jaunesnysis mokslo darbuotojas, LRT.lt2021.11.22 09:06

Taivano gynybos pramonės įmonės geba kurti modernią ginkluotę, kuri leidžia patikimai atgrasyti potencialų oponentą, ir šiuo metu rengiasi jos eksportui. Taivano gynybos pramonės atvejo analizė suteikia dar vieną argumentą pradėti platesnes diskusijas dėl Lietuvos nacionalinės gynybos pramonės reikalingumo nacionaliniam saugumui ir galimų jos vystymo krypčių.

Spalio pabaigoje įvykęs Taivano delegacijos vizitas suteikė pozityvių signalų dėl perspektyvių Taivano investicijų Lietuvoje bei dėl atsiveriančių galimybių abiejų valstybių įmonėms ir organizacijoms pradėti ir intensyvinti bendradarbiavimą įvairiose srityse.

Ekonomikos ir inovacijų ministrės Aušrinės Armonaitės vertinimu, Lietuvoje sparčiai besivystantis biotechnologijų ir finansinių technologijų sektorius būtų patrauklus investuotojams iš Taivano. Panašu, kad delegacijos sudėtyje nebuvo Taivano gynybos pramonės atstovų, tad neįvyko ir didesnių diskusijų dėl galimo bendradarbiavimo gynybos technologijų srityje.

Tai tikrai nėra signalas suabejoti Lietuvos įmonių kompetencija, bet veikiau stimulas pasidomėti, kokią nacionalinę gynybos pramonę Taivanas turi, kaip sekasi ją vystyti ir kokius sprendimus būtų geriausia iš Taivano pasiskolinti siekiant artimiausioje perspektyvoje, esant poreikiui, Lietuvoje stiprinti nacionalinę gynybos pramonę.

Taivanas, jo ginkluotosios pajėgos ir turima ginkluotė

Taivano valstybę sudaro pagrindinė Formosos sala ir keletas mažesnių salų Taivano sąsiauryje. Valstybės bendra teritorija – 36 tūkst. kv. km, o tai beveik perpus mažiau nei Lietuvos dabartinė teritorija. Taivane gyvena daugiau kaip 23 milijonai gyventojų, o pagal BVP žmogui valstybė užima 13 vietą pasaulyje.

Taivanas laikomas viena iš pažangiausių pasaulio pramoninių šalių, besispecializuojančių įvairių elektronikos prietaisų, pramoninių įrenginių ir plataus vartojimo prekių gamyboje. O kas šiuo metu labiausiai pabrėžiama – ir viena iš didžiausių puslaidininkių gamintojų ir eksportuotojų pasaulyje.

Taivano ginkluotosiose pajėgose tarnauja 165 tūkstančiai aktyvios tarnybos karių. Šauktinių tarnybos laikas – keturi mėnesiai. Esant grėsmei gali būti mobilizuotas personalo rezervas, susidedantis iš 1,6 milijono gyventojų. Ginkluotąsias pajėgas sudaro sausumos, jūrų, oro pajėgų, jūrų pėstininkų bei karo policijos struktūriniai vienetai. Bendras pajėgų metinis biudžetas 2020 m. buvo 13,1 milijardo JAV dolerių, o tai sudaro 2,3 proc. nuo valstybės BVP.

Taivano ginkluotosios pajėgos yra daugiausia ginkluotos JAV, Prancūzijos, Nyderlandų ir savo gamybos ginkluote.
Taivano sausumos pajėgų pagrindinę ginkluotę sudaro vietoje modernizuojami 1960 m. JAV gamybos M60 tankai, vietoje gaminama pėstininkų kovos mašina „Yunpao“, trumpo nuotolio oro gynybos sistema „Antelope“, mažo kalibro ginklai. Iš JAV įsigyjami „Abrams“ tankai, savaeigės haubicos, trumpo nuotolio oro gynybos sistemos „Stinger“.

Taivano jūrų pajėgos aprūpintos daugiausia JAV gamybos laivais, Prancūzijoje pagamintomis fregatomis, Nyderlanduose pagamintais povandeniniais laivais. Dalis karinių laivų pagal licencijas ir savarankiškai yra pagaminti Taivane. Laivai yra ginkluojami JAV gamybos priešlaivinėmis raketomis „Harpoon“ bei vietoje vystomomis „Hsiung Feng“ priešlaivinėmis sistemomis.

Taivano oro pajėgos aprūpintos JAV gamybos naikintuvais F16, mokamaisiais naikintuvais F5, transporto lėktuvais C130, lėktuvais, skirtais kovai su povandeniniais laivais P3, sraigtasparniais „Black Hawk“. Oro pajėgos taip pat turi Prancūzijoje pagamintų naikintuvų „Mirage 2000“, sraigtasparnių „Eurocopter“, vietoje pagamintų AIDC-FCK-1 naikintuvų bei AT3 mokomųjų naikintuvų. Naikintuvai ir lėktuvai yra ginkluoti JAV, Prancūzijos ir vietos gamintojų raketomis. Oro gynyba užtikrinama JAV gamybos ilgo nuotolio „Patriot“ ir vidutinio nuotolio MIM23 bei vietos gamybos vidutinio nuotolio „Tien Kung“ sistemomis.

Apibendrindami galime pasakyti, kad gausios ir gerai aprūpintos Taivano ginkluotosios pajėgos, be ginkluotės, daugiausia įsigytos iš JAV, naudoja ir savo šalyje pagamintą ginkluotę, gynybines sistemas.

Taivano ginkluotės gamybos potencialas

Taivano gynybos ministerijos leidžiamoje ketverių metų gynybos apžvalgoje yra nubrėžtas Taivano tikslas ryžtingai gintis ir atgrasyti oponentą visose dimensijose. Šiam tikslui yra kuriamos mobilios, puikiai parengtos, sunkiai aptinkamos pajėgos, gebančios veikti asimetriškai ir įvaldžiusios naujausią taktiką. Numatoma, kad reikia tobulinti esamą mobilizacinę, pajėgų aprūpinimo sistemą bei atnaujinti esamas vadovavimo, valdymo, ryšių, kompiuterių, žvalgybos stebėjimo, žvalgybos sistemas ir stiprinti informacinio karo ir elektroninės kovos pajėgumus.

Didelis dėmesys yra skiriamas vietos gynybos pramonės pajėgumams didinti siekiant užsitikrinti savarankiškos gynybos vykdymą. Tam tikslui yra nuolat didinamas Moksliniams tyrimams ir plėtrai skirtas biudžetas, siekiant ne tik kurti pažangias technologijas ir ginkluotę, bet ir parengti specialistus, gebančius vystyti dvejopos paskirties technologijas.

Yra skatinami proveržiai kuriant ypatingos svarbos gynybos technologiją bei naujos kartos ginkluotę, leidžiančią vykdyti efektyviau savarankišką šalies gynybą. Remiama vidaus gynybos pramonės plėtra, palaikoma ofsetų panaudojimo idėja ir siekiama užsitikrinti vietos gamintojų įtraukimą į globalias ginkluotės tiekimo grandines.

Taivano gynybos pramonė yra strateginės reikšmės, ji tiekia ginklus ir sistemas savo ginkluotosioms pajėgoms ir juos eksportuoja. Gynybos pramonės įmonės darbu aprūpina šalies piliečius, yra gilinamos ir plečiamos įmonių kompetencijos, valstybė savarankiškai gali apsirūpinti svarbiais ginklais bei amunicija.

Taivano gynybos pramonė turi pakankamą naikintuvų, raketų sistemų, kovinių laivų, radarų, raketų, šarvuočių ir įvairaus kalibro šaulių ginklų gamybos įdirbį. Reikia paminėti, kad Taivano Vyriausybė yra nustačiusi Gynybos pramonės politikos gaires, jose išskirti šie prioritetai: laivų statyba, aviacija ir informacinis saugumas.

Papildomas dėmesys yra skiriamas oro gynybos ir priešlaivinių sistemų gamybai. Šių metų spalio mėnesį buvo nutarta padidinti Taivano gynybos biudžetą 8,6 milijardo JAV dolerių, už juos bus įsigyta bepiločių kovinių orlaivių sistemų, antžeminių priešlaivinių raketų, oro gynybos sistemų, karinių laivų. Numanoma, kad bus įsigyjama ir vietoje gaminamų „Wan Chien“ oras–žemė, ir „Hsiung Feng“ priešlaivinių raketų.

Vykdant valstybinius ginkluotės įsigijimus siekiama, kad 60 proc. užsakymų, skirtų ginkluotės įsigijimams, būtų skirta Taivano gamintojams. Papildomai yra nurodyta, jog ginkluotės negalima įsigyti užsienyje, kai ją gali tiekti vietos gamintojas. Nesant tokių galimybių, turi būti galvojama, kaip pasiekti reikiamą technologijos lygį.

Taivano gynybos pramonę sudaro virš 200 įmonių. Pramonės stuburą sudaro Nacionalinis Chung-Shano mokslo ir technologijų institutas, Taivano Aviacijos ir kosmoso pramonės plėtros korporacija (angl. TWAIDC) ir keletas laivų statyklų. Taivano gynybos pramonės plėtros asociacija, beje, įkurta tik 2017 m., kol kas vienija 46 gynybos pramonės sektoriuje dirbančias įmones. Asociacija, siekdama paskatinti Taivano gynybos pramonės plėtrą, gerina pramonės sąveiką su Vyriausybės pareigūnais ir akademine bendruomene ir atlieka tyrimus, susijusius su gynybos pramone.

Nacionalinis Chung-Shano mokslo ir technologijų institutas kuria, gamina ir prižiūri įvairias ginklų sistemas ir dvejopo naudojimo technologijas per jų gyvavimo ciklą. Institutas yra tiesiogiai valdomas valstybės, kai kurių tyrėjų akimis, jo veikimo būdas gali būti sulyginamas su JAV gynybos pažangiųjų tyrimų projektų agentūra (angl. DARPA).

Po reformų, įvykusių 2014 m., institutas plačiai atsivėrė bendradarbiavimui su užsienio korporacijomis ir pradėjo eksportuoti įrangą tarptautiniu mastu. Šiuo metu institutas vykdo daugiau kaip 39 programas, koncentruojasi į priešlaivinių, oras–oras raketų gamybą, naujesnio modelio naikintuvo gamybą, įskaitant ir variklio gamybą.

Institutas kuria ir gamina autonomines povandenines transporto priemones, kelių tipų bepilotes orlaivių sistemas, įskaitant ir orlaivius kamikadzes, radijo stotis, ilgo ir vidutinio nuotolio radarus. Iš įdomesnių projektų institutas yra sukūręs kompiuterinės įrangos NASA tarptautinei kosmoso stočiai, sensorių mėnuleigiams, didžiųjų segmentų labai dideliems teleskopams. Institutas taip pat glaudžiai bendradarbiauja su TWAIDC naikintuvų treniruoklių, su vietos laivų statyklomis – povandeninių bei ant vandens paviršiaus plaukiojančių įvairaus tipo platformų kūrimo srityje, su kitomis kompanijomis bei įvairiomis ministerijomis.

TWAIDC pagamina virš 60 proc. visos Taivano aviacijos ir kosmoso pramonės produkcijos. TWAIDC, remiama daugiau nei 118 vietos gamintojų ir kelių JAV kompanijų, nacionalinėms oro pajėgoms sukūrė dviejų tipų pažangius treniruoklius bei naikintuvus. Planuojama, kad TWAIDC iki 2028 m. pagamins iš viso 66 reaktyvinius treniruoklius už 2,3 mlrd. JAV dolerių.

Tkima, kad ši karinių orlaivių programa bus naudinga ir civiliniam sektoriui. TWAIDC pasirašė strateginę bendradarbiavimo sutartį su JAV „Lockheed Martin“ kompanija dėl Taivane kuriamo regioninio naikintuvų F-16 priežiūros, kapitalinio ir einamojo remonto centro. Taip pat TWAIDC turi „Lockheed Martin“ leidimą gaminti 23 tipų komponentus, tinkančius naikintuvams F-16. TWAIDC akcijos yra įtrauktos į biržos prekybos sąrašą, o 39 proc. akcijų paketą valdo Taivano Vyriausybė.

Įdomumo dėlei – šiuo metu net 10 vietos įmonių teikia komponentus ir įrangą „Space X“ kompanijai. Taivanas siekia sparčiau įsilieti į pasaulinę aviacijos ir kosmoso rinką, daugiausia dėmesio skirdamas žemosios žemės orbitos (angl. LEO) palydovams kurti. Tam 2021 m. Taivano Mokslo ir technologijų ministerija skyrė 145 mln. JAV dolerių pirmajam LEO ryšių palydovui pagaminti ir paleisti iki 2025 m. Papildomai 838,8 mln. JAV dolerių yra skirti vienam palydovui per metus (2019 – 2028 m.) paleisti. Tokiu būdu vietos gamintojai yra skatinami kurti aukštųjų technologijų nacionalinio saugumo ir aplinkos stebėjimo įrankius, kurie stichinių nelaimių ar karinio konflikto atveju galėtų pateikti vaizdus realiu laiku.

Kiti aspektai

Šiuo metu JAV kongrese yra diskutuojama dėl platesnės paramos Taivano ginkluotosioms pajėgoms. Yra numatoma, kad iki 2032 metų kasmet JAV skirtų iki 2 milijardų JAV dolerių siekdamos sustiprinti Taivano gynybinius pajėgumus.

Kritikai pastebi, kad pagrindinis ginklų tiekėjas išlieka JAV, o kitos didžiosios šalys, vengdamos užsitraukti Kinijos Liaudies Respublikos nemalonę, netiekia ginkluotės apskritai. Tokiu būdu JAV tiekėjai gali siūlyti aukštesnes ginkluotės kainas, nes elementariai nėra konkurencijos. Tuo tarpu vis dar besivystanti Taivano gynybos pramonė gali pasiūlyti alternatyvą tik tam tikros rūšies ginklams.

Gynybos pramonės įmonės yra skatinamos investuoti į tyrimus. Tam yra numatyta mokestinių lengvatų, kaip antai kompensuojama dalis tyrimo išlaidų, įvežamoms technologijoms netaikomas muitas, užsienio kompanijos, įsiliejančios į rinką su savo technologijomis, atleidžiamos nuo pajamų mokesčio, kompanijoms, veikiančioms ekonominėse zonose bei technologijų parkuose, taip pat yra numatytos didelės mokestinės lengvatos.

Ko galėtume pasimokyti?

Taivano gynybos pramonės atvejo analizė leidžia suvokti, kad net ir maža valstybė gali savo pajėgumais vystyti pasirinktas gynybines sistemas, leidžiančias geriausiai atgrasyti potencialų oponentą.

Taivano gaminamos priešlaivinės raketos bei sistemos, radarai, oras–oras, bei oras–žemė raketos yra konkurencingos tarptautinėje rinkoje.

Taivano gynybos pramonė tik pastaruoju metu atsiveria pasauliui, nes iki šio laiko viską gamino vietos rinkai. Taivano nacionalinės gynybos pramonės noras atsiverti gali būti sėkmingai išnaudojamas Lietuvos gamintojų bendrai kuriant ginkluotę ar jos komponentus ar pelningai perduodant turimas technologijas.

Stabilus gynybos sektoriaus finansavimas ir Vyriausybės pavedimas iki 60 proc. ginkluotės įsigyti iš vietos gamintojų leidžia užtikrinti nuoseklų nacionalinės gynybos pramonės vystymąsi.

Aiškiai nustatytos prioritetinės ginkluotės vystymo sritys įvairiuose dokumentuose leidžia tikėtis optimalių rezultatų.

Taivano ambicijos tapti tam tikros JAV gaminamos įrangos, kuri yra naudojama regione, priežiūros centru būtų, ko gero, sektinas Lietuvai pavyzdys, Lietuvoje steigiant panašų centrą.

Dvi didžiausios Taivano gynybos pramonės kompanijos yra kontroliuojamos valstybės.

Perkant ginkluotę iš užsienio gamintojų yra būtina sukurti konkurencinę aplinką, kad būtų galima ne tik išsirinkti norimą sistemą, bet ir ją įsigyti už geriausią rinkos kainą.

Bendradarbiavimas valstybės viduje tarp didžiųjų, mažųjų gamintojų, mokslo ir valdžios institucijų yra būtina sąlyga siekiant optimalių rezultatų ginkluotės gamybos srityje.

Taivano Vyriausybės bei gynybos pramonės siekis vystyti inovatyvias sistemas ir į jas investuoti leidžia tikėtis ne tik geros grąžos ateityje, bet ir galimybės užsitikrinti technologinį pranašumą prieš oponento karinius pajėgumus.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt