Nuomonės

2021.11.11 18:41

Jurga Tvaskienė. Veto gavo veto, o žalios ir darbščios partijos – progą parodyti, kaip myli Lietuvos žmones

Jurga Tvaskienė, LRT apžvalgininkė, LRT.lt2021.11.11 18:41

Valdantieji, paskelbę visuotinę saviškių mobilizaciją, sugebėjo įrodyti, kad dauguma Seime egzistuoja. Prezidento veto, kuriuo bandyta ir toliau išsaugoti grupės asmenų privilegiją už valstybės – mūsų visų – pinigus nemokamai testuotis, neigiant argumentus už skiepus, atmestas. Nuo gruodžio 1 d. visi, pasiskiepijusius bendrapiliečius pravardžiavę avelėmis, gaus teisę rinktis: pasinaudoti valstybės siūloma išeitimi arba toliau tikėti sąmokslo teorijomis ir už tai susimokėti.

Paradoksalu, kad šiuo metu didžiausi nemokamų testų gynėjai vos prieš pusmetį tokią procedūrą vadino pažeidžiančia laisvą apsisprendimą, ir vieni šaukė mitinguose, o kiti – iš Seimo tribūnos. Dar liepą beveik pusė tūkstančio asmenų marširavo sostinės Gedimino prospektu iki Seimo, skanduodami: „Tegul eksperimente dalyvauja, testuojasi ir skiepijasi tik savanoriai!“

Dar anksčiau grupė gimdytojų Kaune bandė įrodyti, kad vaikų testavimas kaupinių metodu, tuo metu galėjęs išlaisvinti mokinukus iš nuotolinio mokymosi, yra genocidas. „Bendrai nereikia testuoti!“ – skelbė susirinkusieji, susikaišioję į nosis pagaliukus.

Per aistras kurstančius kanalus skelbtos žinios, esą pavasario pabaigoje įtvirtintas privalomas testavimasis tiems, kurie ir toliau manė esantys viršesni už pasiskiepijusius, sukels Lietuvoje išėjimų iš darbo bangą – savo vietas paliks vakcinuotis ir testuotis atsisakantys pedagogai, medikai, valdininkai, darbininkai. Paliko – jei galima tikėti socialiniuose tinkluose sklindančia žinia – ta svarbiausioji Lietuvos Mokytoja.

O tribūnais ir minios (ne avelių bandos; avelės – tai tie, kurie skiepijasi) vedliais pasijutę politikai organizavo Seimo kreipimąsi į Konstitucinį Teismą prašydami ištirti, ar sprendimas dėl privalomojo darbuotojų testavimo nepažeidžia pagrindinio šalies įstatymo.

„Priverstinio testavimo kaina yra slepiama, mūsų vaikai tarsi bandomieji triušiai, o visa šalis – eksperimentinių skiepų testavimo poligonas, be teisės pasirinkti“, – agitavo didis tos stovyklos aktyvistas Seimo „darbietis“ Aidas Gedvilas.

Tada nepavyko. O pastarosiomis dienomis A. Gedvilas jau kryžiumi gulėsi už prezidento veto, kuriuo tas „genocidinis“ testavimas liktų apmokamas visų mokesčių mokėtojų pinigais, ir tikino esąs už „Žmonių norą gyventi laisvoje demokratinėje šalyje ir gauti tinkamas sveikatos priežiūros paslaugas, už kurias jie visą gyvenimą sąžiningai mokėjo mokesčius“.

Jei jau ne biznio, o rūpinimosi žmonėmis reikalas – tai kodėl tokio dosnumo, kaip dalinant vandenį, neparodžius ir dalinant testus?

Jo frakcijos kolega Mindaugas Puidokas, su kitais „darbiečiais“ besikaunantis už nemokamus testus, juos jau vadina „svarbia išmintingos COVID-19 suvaldymo strategijos dalimi“, kurią naudoja kitos šalys. O Seimo „valstiečių“ nekarūnuota lyderė Agnė Širinskienė tvirtina, kad testai – jau nebe genocidas, o „pagrindinė pandemijos kontrolės priemonė“, ir tai esą pasakė Prezidentūros ekspertai.

Medikų, tiesiogiai dirbančių su COVID-19 pacientais, mokslininkų, tyrinėjančių virusą ir diena po dienos skelbiančių, kad tik skiepai gali suvaldyti pandemijos plitimą, nuomonė šiai grupei negalioja.

Žinoma, iš po A. Širinskienės sparno ištrūkę ekspertai, pasivadinę skambiais institutų vardais, kasdien pažeria ir dar grynesnių perlų. Jie labai patinka tiems, kurie minta iš nežinojimo, baimių ir sąmokslų. Arba pelnosi iš to visiškai tiesioginiu būdu. Kaip Darbo partijos lyderis Viktoras Uspaskichas, reziduojantis Europos Parlamente, o Lietuvoje „stumdantis“ stebuklingą vandenį.

Priimtas įstatymas dėl mokamų testų numato galimybę darbuotojų patikrą apmokėti darbdaviams. Jeigu jie pritaria, kad nemokamai siūlomi skiepai tereikalingi tik avelėms, o ne jų protingiems samdiniams.

„Gerkite vandenį, pirkite vandenį“, – transliuodamas tiesiogiai ragina politikas. „Ir net tie, kurie pasiskiepijo, tiems priimti vakciną buvo lengviau. Dabar yra nauja užkrova, galėsit supažindinti savo organizmą su nauja atmaina. Vakcina neveikia, šalutinių poveikių labai daug“, – įtikinėja V. Uspaskichas.

Ir pažada karališką mostą: „Pensininkams, jeigu neturi už ką, nupirksiu ir padovanosiu. Čia ne biznio reikalas.“

Jei jau ne biznio, o rūpinimosi žmonėmis reikalas – tai kodėl tokio dosnumo, kaip dalinant vandenį, neparodžius ir dalinant testus? Tiems, kurie atsiliepė į raginimus ir nepasiskiepijo, nes patys nusistatę turintys stiprų imunitetą. Kodėl nepasiūlius tokių priemonių taikyti brangiųjų Kėdainių įmonėse, kodėl imtis šio gražaus žingsnio nepakvietus ir Naisių imperijos vadovo? Priimtas įstatymas dėl mokamų testų numato galimybę darbuotojų patikrą apmokėti darbdaviams. Jeigu jie pritaria, kad nemokamai siūlomi skiepai tereikalingi tik avelėms, o ne jų protingiems samdiniams.

Taigi – laukiame.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt