Nuomonės

2021.10.18 10:11

Linas Kojala. Paslaptingos atakos prieš diplomatus primena šaltojo karo kovas

Linas Kojala, politologas, LRT.lt2021.10.18 10:11

1979-ieji. Dienraštis „New York Times“ publikuoja kelių pastraipų žinutę apie Jungtinių Valstijų santykius su Sovietų Sąjunga. Tiesa, kiek neįprastu kampu: konstatuojama, jog sovietai apribojo mikrobangų atakas, nukreiptas į amerikiečių ambasadą Maskvoje.


Tokio pobūdžio išpuoliai vyko ne vienerius metus ir buvo siejami su amerikiečių diplomatų skundais dėl sveikatos sutrikimų, taip pat ryšių priemonių trūkinėjimų. Visgi sovietai pristabdė savo veiksmus, mat artėjo tuometinio prezidento Jimmy Carterio ir sovietų lyderio Leonido Brežnevo susitikimas. Komunistinė valstybė esą norėjo sukurti kiek pozityvesnę dvišalių santykių atmosferą.

Šiandien tai gali skambėti kaip įdomus, tačiau tik vienas iš daugelio šaltojo karo epizodų. Tuo metu panašių priešiškų veiksmų tarp Vakarų ir Rytų netrūko. Bet pastarųjų metų įvykiai šiam epizodui suteikia naujų spalvų.

Tą sąlygoja diskusija apie vadinamąjį „Havanos sindromą“. Tai – miglotas terminas, apibūdinantis įvairius sveikatos sutrikimus, tokius kaip galvos skausmai, pykinimas, atminties praradimas, klausos problemos. Juos teigia patiriantys net keli šimtai amerikiečių diplomatų, dirbančių tokiose šalyse kaip Austrija, Jungtinė Karalystė, Lenkija, Kolumbija ir kitur.

Kadangi pirmieji atvejai fiksuoti prieš beveik penkerius metus Kuboje, reiškiniui suteiktas Havanos vardas. Bet pavadinimas buvo lengviausia užduotis. Kol kas atlikti moksliniai tyrimai konstatavo neurologinius pakitimus bent dalies minėtų diplomatų smegenyse. Tačiau nesugebėjo atskleisti priežasties. Pesticidai? O gal viso labo kokie nors vabzdžiai? Teorijų netrūksta.

Bet bene labiausiai linkstama į mikrobangų pusę, tuo pačiu siejant tai su Rusija. Anot „New Yorker“, rusų žvalgyba, siekdama perimti įslaptintą informaciją elektroniniuose įrenginiuose, galimai naudoja tam skirtą prietaisą. Jis esą ir sukelia neigiamus reiškinius žmonėms. Juolab, kad nemaža dalis nukentėjusiųjų sveikatos sutrikimus sieja su paslaptingu energijos bangos pliūpsnio pojūčiu. Pavyzdžiui, pasakojama istorija diplomatą, kuriam sankryžoje po tokio energijos pliūpsnio ėmė raibuliuoti akyse. Skubiai patraukus automobilį kitur simptomai liovėsi. Keliama hipotezė, kad jam pavyko pasitraukti iš mikrobangų spinduliuotės zonos.

Tiesa, visa tai tėra svarstymai. Kol kas vienareikšmiškų išvadų nėra. Centrinė Žvalgybos Agentūra vykdomam tyrimui netgi pasitelkė agentą, padėjusį sumedžioti Osambą bin Ladeną. Tikimasi, kad tai padės atsakyti į klausimus, mat diplomatų bendruomenėje netrūksta susirūpinimo.

Bet tuo pačiu „Havanos sindromas“ atskleidžia kai ką daugiau apie esamą tarptautinių santykių būklę. Epizodai, kurie egzistavo šaltojo karo metu, šiandien atrodo pasikartojantys. Nenuostabu, nes geopolitinių įtampų – ir net kalbų, jog dabartis panašėja į šaltąjį karą Nr. 2, netrūksta. Tad ir naudojami ginklai – panašūs.

Komentaras skambėjo per LRT RADIJĄ

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt