Nuomonės

2021.09.10 11:35

Rita Miliūtė. Alio, pone Gražuli, koks Jūsų testas dėl kovido?

Rita Miliūtė, žurnalistė, LRT.lt2021.09.10 11:35

Naujiena apie tai, kad kovotojas už teisę nesiskiepyti Petras Gražulis užsikrėtė koronavirusu, pasklido po to, kai Jungtinėse Valstijose per mėnesį mirė penki kovidu sirgę aktyvūs ir plačiai žinomi skiepų priešininkai, kolegos, radijo laidų vedėjai.


Bent du jų mirė, suspėję viešai atsiversti ir paraginę likusius gyventi skiepytis, nors iki užsikrėtimo visi savo auditorijai, taip pat ir socialiniuose tinkluose, menkino skiepus, kaip kad ir kaukes, Marc`as Bernier iš Daytona Beach visuotinį vakcinavimą vadino nacistine politika.

Phil Valentine iš radijo stoties Tennessee`io valstijoje, sakydavo, kad galimybė jam numirti užsikrėtus – mažesnė negu vienas procentas. Sakė, kad nėra koks nors antivakseris, tiesiog naudojasi sveiku protu. Užsikrėtęs liepos pradžioje jis žadėjo grįšiąs į darbą po poros dienų ir tikino, kad „nedraugų nusivylimui, atrodo, kovidą įveiks“.

Birželį laidoje dar grojo bitlų dainos apie mokesčių surinkėją parodiją – žodį „taxman“ pakeisdamas į „vaxman“ – skiepažmogis. Mirė rugpjūčio 21-ąją. Pataikė į savo paties skelbtą mažiau kaip vieną procentą.

Tod`as Tucker`is iš Houston`o stoties pavasarį „Facebook“ paskyroje rašė „nustokit girtis, kad pasiskiepijote“, o pasiskiepijusius vadino laboratorinėmis žiurkėmis. Mirė rugpjūčio vienuoliktą, pasak darbdavių pranešimo, nuo kovido sukeltos pneumonijos. Po kelių dienų mirė Jimmy DeYoungas, religinėse savo laidose dėstęs teorijas, kad antikovidiniai skiepai yra vyriausybės būdas kontroliuoti žmones ir veda į masinę sterilizaciją.

Rašydama šį tekstą aš negaliu patikinti, kad žinia apie P. Gražulį su kovidu yra šimtu procentų tikra. Žurnalistų darbas yra tikrinti savo šaltinių pateiktą informaciją, ir mes tą darome.

Geriausias būdas – paklausti pirmojo šaltinio, bet Seimo narys P. Gražulis žinutę su klausimu, ar jo testo atsakymas buvo teigiamas, ignoruoja, į telefono skambučius tarnybiniu telefonu neatsiliepia. Mūsų etikos kodeksas sako, kad tokiu atveju žinia vis tiek gali būti skelbiama, nurodant, dėl kokių priežasčių nebuvo galima informacijos patikrinti ir tik tada, jeigu uždelsus ją paskelbti būtų padaryta žalos visuomenei.

Sakyčiau, čia kaip tik tas atvejis – jeigu ponas P. Gražulis yra užsikrėtęs, bet ateis šiandien kur nors ir pabus žmonių būryje. Pasitikėti jo atsakomybe saugoti kitus, sprendžiant iš ankstesnių kalbų apie koronavirusą, galima, bet šiek tiek rizikinga. Jeigu neužsikrėtęs – ramiai parodys neigiamą tyrimo rezultatą.

Komentaras skambėjo per LRT RADIJĄ

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.