Nuomonės

2021.08.02 10:31

Rima Urbonaitė. Politinių skyrybų drama LVŽS vis realesnė

Rima Urbonaitė , politologė2021.08.02 10:31

Kurį laiką Sauliaus Skvernelio ir Ramūno Karbauskio politinė pora priminė nuolat besiskiriančius sutuoktinius, kurie nepatenkinti vienas kitu, su pretenzijomis, bet kartu, nes taip naudingiau ir patogiau.


Tačiau, panašu, nuosėdų jau tiek prisikaupė, kad iš esmės jau net prieš kitus nebesistengiama demonstruoti, jog viskas gerai. Anksčiau nuolat girdėdavome, kad nepaisant kartais išsiskiriančių nuomonių, vis tiek yra dirbama išvien. Dabar su kiekvienu viešu pasisakymu priekaištų, net įžeidžiančių replikų, vis daugėja ir to niekas nebeslepia.

Veikiausiai, galime fiksuoti, kad skyrybos įvyko, tik, kaip ir nemažai porų, šie buvę sutuoktiniai dar liko gyventi po vienu stogu. Valgyti darosi kiekvienas atskirai, savo dienotvarkes planuoja atskirai. Ir turbūt tik laiko klausimas, kada S. Skvernelis susirinks daiktus, nes kaip bebūtų, bet pas „valstiečius“ jis tik svečias.

O ir ne svečiams, bet net ilgamečiams partijos nariams, gali būti labai greitai išrašomi siuntimai iš partijos. Ir būtų galima sakyti, jog normalu, nes partijos nariai turėtų laikytis programinių nuostatų, jog ir rinkėjai galėtų turėti aiškius lūkesčius dėl partijos narių pozicijų vienu ar kitu klausimu.

Bet gerai nėra. Nes R. Karbauskis išlieka labai nuoseklus savo nenuoseklume. Įrodyti nesunku: jei kita nuomonė yra Dainiaus Kepenio net galimai pavojingas visuomenei kalbėjimas, viskas gerai, bet jei ta kita nuomonė dėl partnerystės įstatymo, lauk iš partijos.

Bet gerai nėra. Nes R. Karbauskis išlieka labai nuoseklus savo nenuoseklume. Įrodyti nesunku: jei kita nuomonė yra Dainiaus Kepenio net galimai pavojingas visuomenei kalbėjimas, viskas gerai, bet jei ta kita nuomonė dėl partnerystės įstatymo, lauk iš partijos.

Taigi, kokie galimi scenarijai politikų keliams išsiskyrus? Pirmas, kurio visiškai nereikėtų atmesti, jog ekspremjeras tolimesnės politinės karjeros atsisakys ir nedalyvaus 2024 m. rinkimuose.

Antras variantas, kuris jau buvo aptarinėjamas užkulisiuose prieš praėjusius Seimo rinkimus, yra naujo darinio kūrimas nuo nulio. Tačiau ne viskas taip paprasta. Tam reikia stiprios ir nemažos komandos, reikia daug pastangų, sukuriant visą partinę struktūrą, galiausiai, reikia bent 2000 narių rasti.

Ar S. Skvernelis norėtų čia pats pasiraitoti rankoves, o ne būti tiesiog pagrindiniu veidu, klausimas. Todėl tuos sunkiuosius darbus galėtų atlikti, pavyzdžiui, tas pats Tomas Tomilinas, jei pasirinktų šlietis prie S. Skvernelio, taip pat Lukas Savickas. Tačiau vienas, itin reikšmingą vaidmenį galintis sužaisti politikas, yra Briuselyje ir jo kadencija kiek kirsis su būsima Seimo rinkimų kampanija. Virginijaus Sinkevičiaus negalėjimas itin aktyviai veikti Lietuvos politiniame lauke dar kurį laiką nėra gerai, bet tai nėra ir neišsprendžiamas klausimas.

Trečias variantas, yra šlietis prie jau egzistuojančio politinio darinio. Darinys turėtų būti nesusikompromitavęs, gana neutralus, jog būtent S. Skvernelio su komanda atėjimas galėtų jį „perkrauti“. Ir čia nors ir ne idealus, bet tikrai svarstytinas kelias yra derybos su Lietuvos žaliųjų partija. Darinys jau veikiantis, kurti nuo nulio nereikia. Ideologiškai, gali būti gana suderinamos pozicijos. Žinoma, tai būtų nelengvas kelias, klausimas, ar pavyktų susitarti, bet racijos tame yra.

Koks kelias bus pasirinktas, o gal atsiras ir ketvirtas variantas, pamatysime. Tačiau S. Skvernelio ir R. Karbauskio susitaikymas jau mažai tikėtinas. Todėl pats laikas priimti sprendimus.

Komentaras skambėjo per LRT RADIJĄ

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.