Nuomonės

2021.06.15 15:28

Rima Urbonaitė. Už politiką, nes jis prieš politiką

Rima Urbonaitė , politologė2021.06.15 15:28

Stebint jau ne vienerių metų diskusijas, negalime nepastebėti, jog asmenys, kurie yra politikai, norėdami įsiteikti daliai rinkėjų, bando visus įtikinti politikais nesą.


Tendencijos, kai rinkimuose dalyvaujantys asmenys klijuoja sau etiketę „aš ne politikas“, labiausiai suvešėjo savivaldos rinkimuose. Tai ypač paskatino visuomeninių rinkimų komitetų kūrimasis. Ir nieko stebėtino. Pagal paskutinius bendrovės „Vilmorus“ duomenis, pasitikėjimo politinėmis partijomis balansas yra -48,6 procentai. Todėl ir eidami į politiką, politikai aiškina, jog jie prieš politiką ir politikus.

Bet politikai, turintys aukščiausius pasitikėjimo reitingus, nevengia save pozicionuoti taip, lyg būtų aukščiau politinių partijų ir kitų politikų. Prezidentė Dalia Grybauskaitė dar 2010 m. savo metiniame pranešime, akcentavo, jog „(...) politinės partijos tapo tarsi „Lietuvos mažosiomis kunigaikštystėmis“, su savo suvereniais tikslais ir interesais.“ Ir ragino atverti politinę sistemą platesniam nepartinių piliečių dalyvavimui. Tačiau jau 2017 m. D. Grybauskaitė, pripažino: „Stabiliai demokratinei valstybei reikia skaidrios, brandžios ir stiprios partinės sistemos.“ Geriau vėliau nei niekada.

Tačiau ateina 2021 m. ir niekas nesikeičia. Gitanas Nausėda jau net supriešina centrinę valdžią su savivalda teigdamas, jog „per pastaruosius metus pamatėme, kaip lyderystė iš ministerijų kabinetų perėjo į savivaldą“. Tai tiesiog sunkiai suvokiama.

Galiausiai supriešinami piliečiai su valstybe, pažymint, kad „kritinės situacijos yra išmėginimas, kai žmonės pamato, kiek jie rūpi valstybei, o valstybė – ar ji teberūpi žmonėms“, lyg mes kiekvienas nebūtume valstybės dalimi ir nebūtume už ją atsakingi. Ir viskas susiveda į apibendrinimą: „Kantrybe ir ištverme apdovanoti Lietuvos žmonės stebėjo, kaip klumpa politikai – bevaisių rietenų, neįsiklausymo pasirinkimuose.“ Lieka retorinis klausimas, ar save prezidentas prie politikų priskiria, ar vis dėlto jis yra aukščiau nei šie jo aptariami politikai ir politika apskritai.

Prezidentas nesivargina net pasvarstyti, kaip čia taip nutinka, jog tokie geri žmonės išrenka tokius blogus politikus. Tik prezidentus tai gerus išsirenka. Bet kaip tie geri žmonės sugeba tiesiog tyčiotis iš fiziškai neįgalaus žmogaus, vien dėl to, jog jis yra Seimo narys. Čia tikrai dugnas tik politikų bendravimo kultūroje?

Tai kiek lauksime, kol ir G. Nausėda pradės kalbėti apie partinės sistemos stiprinimo svarbą, ir apskritai kels uždavinį didinti pasitikėjimą valdžia? Nes metiniame pranešime neužteko nuovokos, jog tie 70 proc. vakcinacijos nebus pasiekti būtent dėl šios priežasties. O jis savo pranešimu paradoksaliai tą pasitikėjimą dar labiau silpnino, stiprindamas takoskyras.

Taigi, kol politikai savo patrauklumui kurti naudos nepolitiškumo kortą, bet nesieks realių pokyčių santykiui tarp piliečių ir politikų keisti, tol politikoje neprofesionalumo, nekompetencijos bus daug. Ir tai nereiškia, jog viskas su politinėmis partijomis ir politika yra gerai. Bet kratytis atsakomybės ir manipuliuoti nereikėtų.

Komentaras skambėjo per LRT RADIJĄ


Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.