Nuomonės

2021.01.23 18:00

Vaiva Rykštaitė. Bideno pečių masažai

Vaiva Rykštaitė, rašytoja, LRT.lt2021.01.23 18:00

Kadaise skaičiau tokį tyrimą, kad mirties ar profesinės klaidos atveju žmonės mažiau linkę paduoti į teismą gydytojus, su kuriais buvo užmezgę šiltesnius santykius. Man atrodo, tą patį galima pasakyti apie seksualiniu priekabiavimu kaltinamus žinomus vyrus (deja, didžioji dauguma kaltinamųjų seksualiniais nusikaltimais yra vyrai). 

2017 m. pasaulyje bevilnijant #metoo bangoms, mes pasmerkėme šimtus – vien JAV per metus dėl kaltinimo seksualiniu priekabiavimu iš darbo buvo atleista daugiau nei du šimtai itin įtakingų vyrų[1] iš pačių įvairiausių pozicijų – nuo valstijų senatorių iki aktorių ir naujienų redaktorių. JAV iki šiol baisimasi kino prodiuserio Harvey Weinsteino ar multimilijonieriaus Jeffrey Epsteino nusikaltimais. Tačiau dėl didelių asmeninių simpatijų, o gal dėl ir šiek tiek švelnesnių kaltinimų, jei seksualinį priekabiavimą apskritai galima kategorizuoti vartojant švelnumo sąvoką, rodosi sunkiau galutinai pasmerkti tokius visuomenės veikėjus kaip, pavyzdžiui, aktorių Keviną Spacey ar komiką Louisą C. K. Regis, panaši situacija buvo ir Lietuvoje –lengva buvo bjaurėtis Kęstučio Pūko byla, bet sunkiau pasmerkti režisierių Šarūną Bartą; tiesa, pirmasis buvo nuteistas, o antrojo kaltė – neįrodyta. Man šiais atvejais įdomus būtent visuomenės simpatijų niuansas. Ką jos lemia ir ar išvis ką nors lemia?

Nesu Donaldo Trumpo gerbėja, daugiausia dėl jo politinių sprendimų, ypač abejingumo aplinkosaugai. Pastaruosiuose JAV rinkimuose visa širdim palaikiau J. Bideną, iš dalies dėl to, kad bet kas rodėsi geriau nei D. Trumpas, iš dalies ir todėl, kad J. Bidenas priėmė teisingus, progresyvius sprendimus – nuo tos pačios lyties žmonių santuokų palaikymo, pirmosios moters JAV viceprezidentės K. Harris nominacijos iki šalia jo inauguracijos metu eiles deklamavusios jaunos juodaodės poetės.

Tačiau yra vienas „bet“ – dauguma J. Bideną palaikančių ar už jį balsavusių renkasi užmerkti akis į vieną J. Bideno biografijos dėmelę, darančią naująjį JAV prezidentą panašų į savo pirmtaką. Internete sklando kone anekdotu tapę vaizdo įrašai, kuriuose J. Bidenas nepaiso moterų ir vaikų asmeninės erdvės juos meiliai liesdamas. Nors tai nėra pagrindas pasmerkti, tačiau prisipažįstu, kad tuos veiksmus stebėti kiek nepatogu.

O ką daryti su dabartinio prezidento negebėjimu laikytis tam tikro atstumo su moterimis? Šiuo atveju nerimą kelia ne tik pats plaukų uostymo ar neprašytų apkabinimų faktas, į kurį, beje, pats prezidentas atsakė pažadu būti sąmoningesnis ir pagarbesnis, nerimą kelia, kaip į tai renkasi reaguoti visuomenė.

Bent du kartus J. Bidenui buvo pateikti kaltinimai – vienas dėl asmeninių ribų nepaisymo ir vienas seksualiniu priekabiavimu darbe. 2014 m. su J. Bidenu dirbusi Lucy Flores publikavo esė[2], kuriame aprašė incidentą, kaip tuometinis JAV viceprezidentas palinko prie moters iš nugaros, uostė jos plaukus, pabučiavo jai į kaktą. Nors tai galima traktuoti kaip keistą, tarkime, tėviškų ar globėjiškų jausmų proveržį, vis dėlto tai nėra normalus elgesys darbo aplinkoje. L. Flores nekaltina J. Bideno pažeidus įstatymus, tačiau pasakoja, kaip nemaloniai jautėsi, kai buvo pažeista jos asmeninė erdvė.

Kita su J. Bidenu dirbusi moteris Tara Reade, buvusi Senato darbuotoja, apkaltino J. Bideną seksualiniu užpuolimu darbe 1993 m. T. Reade teigimu, dabartinis JAV prezidentas neva grubiai prispaudė moterį prie sienos, skverbėsi į ją pirštais, pažemino ją ne tik veiksmais, bet ir žodžiais. Pastarajame sakinyje parašiau „neva“, nes pateikti kaltinimai nebuvo įrodyti. J. Bideno atstovė spaudai juos neigė, o žurnalistinio tyrimo[3] metu kalbinti tuo metu Senate dirbę asmenys teigia neprisimenantys T. Reade išpažinties (kaltinančioji teigia apie nutikimą pasakiusi keliems žmonėms).

Moteris teigia iškart po nusikaltimo pateikusi pranešimą Senato žmogiškųjų resursų darbuotojams, tačiau archyve T. Reade pranešimo nerasta. Prieš keletą metų iki pateikdama viešus kaltinimus J. Bidenui, T. Reade ne kartą viešai jį gyrė savo „Twitterio“ paskyroje, akcentuodama J. Bideną kaip lyderį kovoje su seksualiniu smurtu[4]. Įvairių žurnalistinių tyrimų metu ėmė aiškėti, kad T. Reade ne tik iš esmės keičia pasakojamos istorijos eigą, bet ir yra kaltinta už melagingus parodymus teisme[5].

Tikėtina, kad T. Reade tiesiog meluoja. O ką daryti su dabartinio prezidento negebėjimu laikytis tam tikro atstumo su moterimis? Šiuo atveju nerimą kelia ne tik pats plaukų uostymo ar neprašytų apkabinimų faktas, į kurį, beje, pats prezidentas atsakė pažadu būti sąmoningesnis ir pagarbesnis, nerimą kelia, kaip į tai renkasi reaguoti visuomenė.

Nesunku įsivaizduoti scenarijų, kuriame T. Reade sakytų tiesą, tačiau dalis visuomenės vis tiek rinktųsi palaikyti priekabiautoją – taip jau nutiko su ankstesniu JAV prezidentu D. Trumpu. Statistikos šiuo atveju neturiu, tačiau mano asmeniniu pastebėjimu, Trumpo gerbėjai ir toliau palaikė Trumpą, nepaisydami visų jo ydų ir nusikaltimų, lygiai taip pat, kaip J. Bideno rinkėjai tik gūžteli pečiais matydami minėtus vaizdo įrašus – „o ką daryt?”

Stebėdama JAV prezidento rinkimus (man, kaip JAV rezidentei, jie itin aktualūs), kol dar nežinojau faktų apie T. Reade parodymų nepastovumą, kažkuriuo metu pagavau save galvojant „na ir kas, jei jis (Bidenas) vieną kartą seniai seniai seksualiai priekabiavo… juk palyginus su…” Prisipažįstu – palengvėjo, kad rimčiausi T. Reade J. Bidenui pateikti kaltinimai rodosi nepagrįsti. Ir ne, šiuo rašiniu aš nieko neteigiu apie J. Bideną, tik reflektuoju savo pačios, o gal ir dalies visuomenės jausmus, kurie, pasirodo, smarkiai priklauso nuo konteksto, kitaip tariant, kai reikia iš dviejų blogybių rinktis mažesnę.

[1] New York Times duomenimis, 2018, https://www.nytimes.com/interactive/2018/10/23/us/metoo-replacements.html
[2]https://www.thecut.com/2019/03/an-awkward-kiss-changed-how-i-saw-joe-biden.html
[3]https://www.nytimes.com/2020/04/12/us/politics/joe-biden-tara-reade-sexual-assault-complaint.html
[4]https://www.foxnews.com/politics/tara-reade-biden-praise-tic-toc-tweet
[5]https://www.vox.com/platform/amp/2020/5/7/21248713/tara-reade-joe-biden-sexual-assault-accusation