Nuomonės

2021.01.09 20:05

Vaiva Rykštaitė. Tikrumo išalkęs pasaulis: kai Anglijos karalienė šoka „TikToke“

Vaiva Rykštaitė, rašytoja, LRT.lt2021.01.09 20:05

Ar jau matėte tą per britų „Channel 4“ transliuotą Anglijos karalienės kalėdinę kalbą, kurioje monarchė pareiškia, kad jai atsibodo sakyti kitų parašytas kalbas ir netikėtai užsilipusi ant stalo sušoka „TikTok“ šokį? Žinoma, tai nėra konkretaus šokio pavadinimas, veikiau judesių seka, kurią dažnai matome populiariose socialinių tinklų platformose.

Mano akimis, karalienės šokio judesiai buvo vidutiniški, nors, kaip jos amžiaus moteriai, stebėtinai energingi. Jeigu išpūtėte akis skaitydami šias eilutes, skubu nuraminti – karalienės kalėdinis sveikinimas ir šokis buvo sukurti pasitelkiant kompiuterinės grafikos „deepfake“ technologiją.

Iš ekrano prabilusi netikra karalienė kvietė mus susimąstyti apie pasitikėjimą – kas šiame pasaulyje yra tikra, o kas – ne? Manęs nestebina, kad netikrų žinių perpildytame pasaulyje tikrumas ir nuoširdumas tampa vis paklausesne preke. Viešų asmenų atvirumas – ne ką mažiau deganti tema, kurios taip pat noriu imtis, tačiau šiandien kviečiu pamąstyti apie netikras žinias. Visų pirma – ką reiškia tikros žinios?

Politikai sako tik dalį tiesos, garsenybių šypsenos toli gražu ne visada nuoširdžios, o liūdnais veidais apie karus pranešantys žinių diktoriai galbūt mintyse tarpais svarsto, ką grįžę namo ras šaldytuve. Tiesa turi savo formatą – profesionaliai apipavidalintą, politiškai korektišką, su įspėjimais, kad po kelių sekundžių bus rodomos smurtinės ar stiprias emocijas sukeliančios scenos tam, kad jautrieji spėtų nusisukti. Nežinome, ką iš tiesų galvoja valstybių vadovai. Nematome esminių politinių sandėrių užkulisių. Tačiau tai nereiškia, kad regime tik melą. Turbūt esminis tikrų ir netikrų žinių skirtumas yra tas, kad vienos remiasi faktais, kitos – mėgina jais manipuliuoti arba tiesiog generuoja išgalvotus įvykius.

Iš ekrano prabilusi netikra karalienė kvietė mus susimąstyti apie pasitikėjimą – kas šiame pasaulyje yra tikra, o kas – ne? Manęs nestebina, kad netikrų žinių perpildytame pasaulyje tikrumas ir nuoširdumas tampa vis paklausesne preke.

Kartą vienos žioplokos merginos paklausiau, kodėl ji mananti, kad Billas Gatesas siekia vakcinomis nunuodyti viso pasaulio žmones? Atsakymas pranoko mano lūkesčius: „Todėl, kad duodamas interviu jis kreivai šypsosi.“ Tyrimo tikslais pasižiūrėjau keletą lietuviškų sąmokslo teorijų skleidėjų vaizdo įrašo tinklalapyje, kurio pavadinimo sąmoningai neminėsiu. Irgi nustebino, mat naiviai maniau, kad tokio turinio kūrėjai bent apsimeta gaunantys žinių iš nenurodomų slaptų šaltinių.

Tačiau netikrų žinių skleidėjas ekrane, remdamasis vien savo asmenine nuomone, interpretavo nuotrauką, kurioje šalia Donaldo Trumpo jo kabinete skirtingose vietose stovi keletas vyrų. Komentatorius žiūrėdamas į šią fotografiją sukuria neįtikėtinai konkrečią, visiškai niekuo nepagrįstą interpretaciją: neva matosi, kad visi nuotraukoje esantys D. Trumpui artimiausi žmonės jo nekenčia. Bet galima numanyti ir tai, kad Donaldas Trumpas juos laiko arčiausiai savęs veikiausiai tam, kad galėtų stebėti jų veiksmus ir registruoti jų politinius žingsnius. Šitaip iš nuotraukos mano studijų laikais apie gyvenimą pasakodavo būrėja Nijolė, pas kurią skubėdavo patiklios merginos konsultuotis meilės klausimais. Tik Nijolės apibendrinimai būdavo taiklesni.

Kita vertus, net jei politikų veido išraiškos būtų pakankamas informacijos vienetas siekiant daryti išvadas, greitu metu iš to nebus jokios naudos, mat vaizdo įrašų patikimumas gali smukti. Ar bent jau tokią mintį žiūrovams siekė įpiršti netikra karalienės kalba; „Channel 4” programų vadovo teigimu, tai buvo priminimas, kad nebegalime pasitikėti savo pačių akimis. Turbūt verta paminėti, kad minimas vaizdo įrašas neatrodo visiškai įtikinantis, mat kai kuriomis akimirkomis itin aiškiai matyti, kad tai – kompiuterinės grafikos rezultatas. Tačiau galima numanyti, kad technologijoms tobulėjant ilgainiui bus vis sunkiau atskirti „deepfake“ nuo realaus vaizdo įrašo.

Tiesa, „Channel 4” Didžiojoje Britanijoje už šį vaizdo įrašą sulaukė nemažai kritikos, mat kol kas „deepfake“ technologija dar nėra plačiai naudojama ir šis vaizdo įrašas gali perteikti klaidinančią žinutę, kad neva jau gyvename tokių netikrų vaizdo įrašų apsuptyje. Man paradoksalu pasirodė ir tai, kad, siekdamas įspėti apie netikras žinias, „Channel 4” transliuotojas ėmėsi sensacijos.

Sensacingumas, kaip žinoma, yra viena iš netikrų žinių skleidėjų pramogų. Kuo sensacija didesnė, tuo mažiau tikėtina, kad tai tiesa. Ypač jei kiti šaltiniai apie tą sensaciją nieko nepraneša. Pavyzdžiui, įsivaizduokime, kad anksčiau niekur nematytas tinklalapis publikuoja rašinį su antrašte „Jau patvirtinta: Vašingtono politikai dalyvavo slaptame susitikime su ateiviais iš B17 galaktikos”. Ar patikėtumėt?

Netikros naujienos iš esmės būna dviejų rūšių – visiškai netikros ir naujienos, atspindinčios dalį tiesos, tačiau ją savaip iškraipančios, interpretuojančios, kaip, pavyzdžiui, žinia apie pandemijos metu į Venecijos kanalus atplaukusius delfinus, kuria kadaise ir pati naiviai patikėjau. Iš tiesų pandemijos metu Italijos pakrantėse pasirodė delfinai, bet ne Venecijoje, o tose vietose, kur juos pamatyti nėra neįprasta. Tikros žinios nuo netikrų skiriasi būtent interpretacijų nebuvimu, t. y. nupasakojami faktai, įvykiai, transliuojami pasisakymai, kuriuos interpretuoti tam tikrais atvejais imasi tik savo sričių žinovai – politinį klimatą prognozuoja politologai, epidemijų plitimą – epidemiologai ir t. t.

Svarbiausi niuansai, norint atskirti tikras naujienas nuo sąmokslo teorijų ir mėgėjiškų interpretacijų, yra kritinis mąstymas ir sveikas protas. Deja, būtent tai išmatuoti sudėtinga, todėl noriu su jumis pasidalinti kitais ryškiausiais netikrų žinių požymiais:

* Nežinomas tinklalapis

* Sensacinga antraštė

* Niekur anksčiau negirdėta žinia

* Mėgėjiškas pateikimas

* Gramatinės klaidos

* Nenorminė leksika

* Nenurodyti žinių šaltiniai

* Prasta žinios transliuotojo reputacija

Turbūt būtent todėl ant netikrų žinių kabliuko užkimba mažiausiai išsilavinęs visuomenės sluoksnis – tie, kurie patys rašo su gramatinėmis klaidomis ir mano, kad logiška, jog anksčiau niekur negirdėtas tinklalapis tiesosriteris.lt (pavadinimas mano išgalvotas) pirmasis visame pasaulyje praneša apie žemę aplankiusius ateivius.

Tačiau technologijoms tobulėjant, o netikrų žinių skleidėjams gaunant vis daugiau dėmesio, vadinasi, ir tam tikrų pajamų, darosi neramu ir norisi tikėti, kad netolimoje ateityje vaikai mokyklose bus mokomi ne tik kompiuterinio raštingumo, bet ir kritinio mąstymo vertinant viską, ką matai internete (parašiau ir kreivai šypsausi, kaip naiviai skamba). O jūs ar patikėtumėt pamatę vaizdo įrašą, kuriame „TikTok“ šokio judesius rodytų Gitanas Nausėda?

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt