Nuomonės

2020.11.28 14:01

Algimantas Čekuolis. Sodinsime tulpes ar mėtysimės akmenimis?

Algimantas Čekuolis, LRT.lt2020.11.28 14:01

Viduramžiais vienas karas truko 100 metų. Po to kitas – 30. Pirmasis pasaulinis aukų skaičiumi aplenkė visus iki jo buvusius, o Antrasis ir jį aplenkė. Pažiūrėkime į grupines to laiko valdančiųjų nuotraukas – nė vienos moters, neskaitant vaikščiojančių dekoracijų – karalienių. Krizės ėjo viena paskui kitą, kol galų gale žmonių instinktas pareiškė, kad reikia kažką daryti.

Didžiojoje Britanijoje, kuri po karo skendėjo anarchijoje, buvo išrinkta Margaret Thatcher. Ne todėl, kad ji moteris, o todėl, kad elgėsi kaip vyras. Sakysim, sutramdė kai kurias profsąjungas – o jos šventenybė Britanijoje, kuris siekė atsiriekti didžiausią gabalą, net drįso jį pasiimti iš kitų profsąjungų. M. Thatcher galėtų atrodyti išimtis, bet gilios reformos jau ėjo per pasaulį.

Indija – Guliveris pagal Swifto satyrą – galų gale išsiveržė iš nykštukų pinklių. Tam procesui vadovavo kita moteris – Indira Ghandi. Jos reikalavimu iš Didžiosios Britanijos karalių net buvo atimtas „Indijos imperatorių“ titulas. Ja pasekė Šri Lanka, buvęs Ceilonas. Beje, tas pavadinimas artimas lietuviškam (sanskritas!) žodžiui „lanka“. Kai Šri Lankos prezidentę teroristai nužudė, žmonės prezidente išrinko jos dukterį.

Šiuo metu žmonių pasaulyje valdžioje yra 32 moterys. Dauguma jų jau kelias kadencijas laikosi. Nepastebėta, kad kuri nors iš tų moteriškių būtų sukčiavusi ar privedusi šalį prie bankroto ribos.

Izraelio įkūrėja ir ilgalaikė vadovė per nuolatinius karus su arabais buvo Golda Meir. Vokietija ėmė rimtai klestėti, kai kanclere išrinkta Angela Merkel. Net Bismarkas išsilaikė tik tris kadencijas, o Merkel jau ketvirtoje. Kukli moteriškė, dažniausiai dėvi bobutės stiliaus megztukus. Tiesa, jos kėdė truputį susvyravo per ketvirtus rinkimus, nes buvo liepusi priimti bėglius iš Afrikos ir Azijos. Bet Vokietiją pasaulis vis labiau gerbia. Su Prancūzija ir Didžiąja Britanija – tiesiog meilė. Niekas nieko neverčia užmiršti Osvencimo, Štuthofo, agresyvių hitlerizmo karų. Ir niekam nekliudo, kad kai kuriuose Vokietijos miestuose statomos mečetės. Imigrantai atstatė Vokietiją, kuri po karo buvo kaip laužas.

Kai būsite Turkijoje, jeigu teks vietinio ko nors paklausti, geriau kreipkitės arba pasisveikinkite vokiškai. Anglų kalba gerai, pripažįstama, kad ji – visiems, bet jeigu prabilsite vokiškai, turko veidas nušvis. Vokietijoje daug dirbo ir dabar dirba turkų, o su jais gerai elgiamasi.

Mūsų regiono žemėse moterys kyla šiek tiek sparčiau negu kur kitur. Suomijai vadovauja Sanna Marin, buvusi pardavėja batų skyriuje, ir vadovauja puikiai. Estijos prezidentė – Kersti Kaljulaid. Lietuvoje pusė siūlomų ministrų yra moterys. Tolimoje Naujojoje Zelandijoje ministre pirmininke išrinktos Jacindos Ardern piliečiai vos nestato ant altoriaus. Ji buvo kažko supykusi, atsistatydino, bet vėl ją išrinko. Neskaitant čia paminėtų ir tų, kurios aukštų pareigų jau neatlieka, arba kurios veikia, atrodo, per sutuoktinius, žymesnėse šalyse moterims priklauso valdžia:

Bangladešas: ministrė pirmininkė Sheikh Hasina

Norvegija: ministrė pirmininkė Ema Solberg

Taivanas: prezidentė Tsai Ing-ven

Serbija: ministrė pirmininkė Ana Brnabič

Singapūras: prezidentė Halimah Yacob

Islandija: ministrė pirmininkė Katrin Jakobsdottir

Sakartvelas: prezidentė Salome Zurabišvili

Slovakija: prezidentė Zuzana Čaputova

Danija: ministrė pirmininkė Mette Frederiksen

Be šių dar 15 šalių šiuo metu valdo moterys.

Neįsižeiskite, prašau, ponios, o jeigu įsižeisite – prašau neilgam, bet noriu truputį apie biologiją. Visi stambieji gyvūnai, kurių galvose yra vietos smegenims, pirmenybės teisę suteikia patelėms. Į mėsos medžioklę, kuri ne visada būna nepavojinga, dažniausiai eina vienos liūtės, o ponai liūtai dažniausiai saugo vaikučius ir teritoriją nuo kitų plėšrūnų.

Banginės pasigimdo vaikutį šiltame Meksikos įlankos vandenyje ir su juo traukia įžambiai per Atlantą iki Airijos ir Norvegijos. Pakeliui ji nesimaitina, bet kūdikiui atiduoda po 200 litrų pieno per dieną. Tik pasiekusi Arkties ledynus palieka jį vieną. Pats jau gali gaudyti pravira burna guotus riebių žuvų, o pati patraukia į vakarų pusę. Ten vėl susiporuos ir grįš į Meksikos įlanką gimdyti.

Gal ir teisingas tas tarptautinis priežodis: „Patekęs į valdžią vyras instinktyviai jaučiasi gavęs grobį. Moteris instinktyviai jaučia, kad šeima padidėjo.“

Laukiniai šiaurės elniai baigiantis vasarai supranta, kad daugiau maistingos žolės nebus ir patraukia į didžiąją kelionę pietų link. Susispiečia į keliasdešimties tūkstančių būrius. Kelias tolimas. Jeigu padėtume tų vietų žemėlapį ant mūsiškio, būtų kaip nuo Jekaterinburgo Urale iki Vilniaus – apie 2 500 kilometrų ir dar pora gabalų. Kelias vinguriuoja per kalnus, kalvas, per sraunias upes tenka bristi arba plaukti ir nėra jokių kelio ženklų. Žygiui vadovauja vyresnės patelės, kurios jau ne kartą tuo keliu ėjo. Ir jos tokio amžiaus, kad elniukų turėti jau negali.

Elnių vilkstinę seka alkanų vilkų būrys. Bet jie gali sugriebti tik paliegusius arba apsižiopsojusius. Patelės patinus išrikiavo žiedu aplink kaimenę. Nežinau, kaip jie susikalba. Patinų ragai aštrūs, vilkai žino, jeigu pataikys į jų šoną, pasieks ir kepenis. Greitosios pagalbos tame pasaulyje nėra.

Pasiekusi žaliąsias prerijas banda išsisklaido. Patelės vienu metu, tarsi turėtų mobiliuosius telefonus, pasigimdo elniukus ir turės pieno, nes čia ir žolės, ir krūmynų lig valiai. Pavasarį visi patrauks atgal į jau žydinčią tundrą.

Šiuo metu žmonių pasaulyje valdžioje yra 32 moterys. Dauguma jų jau kelias kadencijas laikosi. Nepastebėta, kad kuri nors iš tų moteriškių būtų sukčiavusi ar privedusi šalį prie bankroto ribos. Gal ir teisingas tas tarptautinis priežodis: „Patekęs į valdžią vyras instinktyviai jaučiasi gavęs grobį. Moteris instinktyviai jaučia, kad šeima padidėjo.“