Nuomonės

2019.12.30 17:50

Ramūnas Bogdanas. Valstybė be galvos

Šis komentaras, būdamas paskutinis šiemet, padiktavo temą: pažvelgti, kur nukeliavo Lietuva nuo sausio pradžios į gruodžio pabaigos.

Pagrindiniai politiniai įvykiai šiemet buvo treji rinkimai. Valdančiosios partijos lyderis Ramūnas Karbauskis toliau vadovavo – kiek tik rankos siekė – iš Seimo kultūros pirmininko posto. Ten, kur turi pareigas, t. y., kultūros politikos srityje, nieko įspūdingesnio nenuveikė. Matyt, nebuvo laiko. Daug jėgų atėmė bandymai išversti iš kėdės Seimo pirmininką. Žaliavalstiečiai siekė aukštai, žadėjo laimėti visus trejus rinkimus. Išėjo atvirkščiai – prakišo visus, o paties jų lyderio reitingas atsidūręs žemiau grindjuostės.

Alkanų žvaigždučių paradas

Besibaigiantys metai davė naują prezidentą, žadėjusį tautai susėsti su politikais už apskrito stalo, draugiškai dėl visko išsikalbėti, susitarti, – ir nebus kivirčų Lietuvos padangėje. Vardan taikos palaimino tokį susisiekimo ministrą, dėl kurio dabar už galvos stveriasi. Svarstant biudžetą, Gitanas Nausėda pasiūlė pridėti 3,5 euro prie pensijos. Perdėm kuklutį prašymą Seimo dauguma patenkino. Nors nėra taip blogai pensininkui papildomai gauti kas mėnesį po kilogramą kiaulienos be kaulo.

Deja, tuo santarvė baigėsi, ir politikos danguje susitvenkė audros debesys. Valdantieji žaliavalstiečiai nusprendė prisirinkti marginalų būsimo Seimo koalicijai sulipdyti ir leidžia kartelę iki 3 procentų. Naiviai įsivaizduoja, kad galės su nedidukais susikalbėti.

Tačiau politikos pasaulyje kiekvienas yra žvaigždė, o planetų vaidmuo niekam nepatiks. Ne jie turi suktis, o aplink juos turi suktis sistema. Net senieji patyrę bebrai taip mąsto ir šokdina didįjį brolį žaliavalstietį. Išdavoje turėsime durų trankymą, barnius ir dantų griežimą.

Prezidentas stojo prieš tokią perspektyvą. Vieni sako, kad G. Nausėda yra povas, kiti sako – kad strutis, o koks jis iš tiesų paukštis, parodys jo laukiantys išbandymai ateinančiais metais. Jau turėjo suprasti, kad prezidentu ceremonijoms nepabūsi, jei nori išsaugoti rinkėjų palaikymą.

Laikosi atokiai – labiau nusvyla

Naujojo prezidento populiarumas pirmą kartą apdegė per padangų gaisrą Alytuje. Pats G. Nausėda su žmona tuo metu buvo saugiai toli. Kol padalyvavo Japonijos imperatoriaus įšventinimo ceremonijoje, kol dukrelę Pietų Korėjoje aplankė – plykst ir nusvilo reitingus. Nesuprato, kad politinė fizika priešinga fizikos dėsniams: kuo arčiau ugnies eina politikas, tuo labiau juo pasitiki žmonės, o kuo atokiau laikosi, tuo labiau nusvyla. Alytaus meras – aukštyn, prezidentas – žemyn.

Atokiausiai nuo visko laikėsi premjeras. Tam buvo svari pateisinama priežastis – pavojinga gyvybei liga. Lietuva padorumo egzaminą išlaikė ir mandagiai tylėjo, nuduodama, kad nemato žiojinčios skylės valstybės valdyme. Nutylėti nereiškia pamiršti. Pasveikus premjerui, visuomenei klausimas iškils: ar gali atsakingas politikas laikyti valstybę savo ligos įkaite?

Paskutinius šių metų mėnesius turime valstybę be galvos. Prezidentas dar nesuleido šaknų ir tik tvirtinasi valdžios struktūroje. Seimo pirmininkas yra politikas pats sau, nors tokio pagal apibrėžimą būti negali, todėl galimai jis tėra apvalkalas be jokio turinio, išskyrus norą sėdėti pirmininko kėdėje ir būti vežiojamam su švyturėliais didesniu nei leistina greičiu rytą vakarą autostrada Vilnius – Kaunas. Malonumo sąskaita – mokesčių mokėtojams.

Premjeras šiemet sužinojo iš rinkėjų, kad skverneliu gimęs, fraku nebūsi. Viešai žadėjo atsistadytinti, netapęs prezidentu, bet laikosi įsistvėręs premjero kėdės. Baimė atsidėti net gyvybiškai svarbiam gydymo kursui aiškiai rodo, kad S. Skvernelis absoliučiai nepasitiki R. Karbauskiu ir galvoja, kad užtenka tik laikinai atsitraukti, ir atgal į savo postą negrįš, kokie bebūtų susitarimai.

Pavaduotojų premjeras neturi, todėl biudžeto svarstymas tapo tiesiog betvarkės viešpatija. S. Skvernelio asmenyje nebuvo telkiančios derybinės jėgos, kurios funkcija yra subalansuoti pataisas ir pasiūlymus. Tai biudžetą ginančio premjero didžioji kasmetinė pareiga. Jos neatlikus, gavome neapmąstytą, neišdiskutuotą mokesčių sistemos pertvarką, skirtą skylėms užlopyti.

Su tokia marga skranda ir be galvos žengiame į kitus metus. Linksmų jums švenčių.

Komentaras skambėjo per LRT RADIJĄ.