Lietuvoje

2019.02.21 17:11

Korupcijos byla: trys teisėjai suimti 10 parų

Stambaus masto kyšininkavimą tiriantys prokurorai ketvirtadienį paprašė teismo leisti suimti penkis sulaikytus teisėjus, keturis advokatus ir dar devynis kitus įtariamuosius.

Teisėjai siunčiami į belangę

Suėmimą prašoma skirti Aukščiausiojo Teismo teisėjui Egidijui Laužikui, Apeliacinio teismo teisėjams Viktorui Kažiui, Konstantinui Gurinui, Valdimarui Bavėjanui ir Vilniaus apygardos teismo teisėjui Henrichui Jaglinskiui.

Popietę Apeliacinio teismo teisėjas V. Kažys išgirdo teismo verdiktą – apylinkės teismas leido jį suimti 10 parų. Tokį pat teismo žodį išgirdo ir V. Kažio kolega – Valdimaras Bavėjanas, jis taip pat suimtas 10-čiai parų.

Ilgametis Aukščiausiojo Teismo teisėjas E. Laužikas ketvirtadienį buvo suimtas taip pat 10-čiai parų korupcijos byloje.

Jo advokatas Mindaugas Dūda žurnalistams sakė, kad įtariamąjį buvo prašoma suimti mėnesiui.

Vieną iš garsiausių Lietuvos teisininkų į Vilniaus miesto apylinkės teismą atvedė du uniformuoti policijos pareigūnai. 

59 metų Egidijus Laužikas Lietuvos Aukščiausiojo Teismo civilinių bylų skyriuje dirba nuo 1999 metų, prieš tai jis dirbo kituose teismuose.

Naujausiomis LRT TV naujienų tarnybos žiniomis, ketvirtadienį į teismą atvestas Lietuvos Aukščiausiojo Teismo teisėjas E. Laužikas. Neoficialiais duomenimis, tądien į teismą turėtų būti atvesti 15 įtariamųjų, dėl kurių suėmimo teismas sprendimus turėtų priimti artimiausiu metu.

Vieną iš garsiausių Lietuvos teisininkų į Vilniaus miesto apylinkės teismą atvedė du uniformuoti policijos pareigūnai. 

59 metų Egidijus Laužikas Lietuvos Aukščiausiojo Teismo civilinių bylų skyriuje dirba nuo 1999 metų, prieš tai jis dirbo kituose teismuose.

E. Laužikas prisidėjo prie Civilinio proceso kodekso rengimo, 2014–2016 metais buvo Teisėjų tarybos pirmininkas.

Tyrimą atlikusi Specialiųjų tyrimų tarnyba ir prokuratūra teigia, kad už įvairius palankius teisėjų sprendimus buvo žadėti ir mokėti kyšiai, kurių sumos svyruoja nuo 1 tūkst. iki 100 tūkst. eurų.

Prokuratūra kol kas nedetalizuoja, kuo konkrečiai yra įtariamas E. Laužikas.

E. Genio/LRT nuotr.

Nelaisvėje taip pat siūloma palikti advokatus Drąsutį Zagrecką, Giedrę Cimbolienę, Aivarą Surblį ir Marių Navicką.

Griežčiausios kardomosios priemonės taip pat prašoma dar devyniems kitiems įtariamiesiems, prokuratūra jų neįvardija.

Tačiau advokatai žurnalistams patvirtino, kad tarp jų yra du verslininkai – Vilniaus statybos įmonės „Indema“ vadovas Rolandas Vasiliauskas ir kelioms įmonėms vadovaujanti Oksana Sakalauskienė.

Dėl kitų kardomųjų priemonių dar aštuoniems įtariamiesiems šiuo metu sprendimai nėra priimti, įtariamieji tebėra sulaikyti.

Įtariama, kad už įvairius palankius teisėjų sprendimus galimai buvo žadėti ir mokėti kyšiai, kurių sumos svyruoja nuo 1000 iki 100 tūkst. eurų. Ikiteisminio tyrimo metu surinktais duomenimis sutartų kyšių suma gali siekti 400 tūkst. eurų.

Prokuratūra ketvirtadienį paviešino, kad vienas iš tiriamų epizodų yra apie įtariamą poveikį asmeniui, kad jis už piniginį atlygį prisiimtų kito asmens kaltę ir atliktų bausmę už neteisėtą disponavimą labai dideliu kokaino kiekiu.

Trečiadienį įvairiose Lietuvos vietose atlikta apie šimtą kratų ir kitų suplanuotų proceso veiksmų. Šiuose proceso veiksmuose dalyvavo daugiau nei šimtas STT, policijos pareigūnų, prokurorų.

Vyriausioji rinkimų komisija ketvirtadienį patenkino prokuratūros prašymą panaikinti Druskininkų mero Ričardo Malinausko ir jo patarėjo Aivaro Kadziausko teisinę neliečiamybę, kurią jie turėjo kaip kandidatai savivaldybių rinkimuose.

Prokuratūra taip pat pranešė atnaujinusi pernai nutrauktą ikiteisminį tyrimą A. Surblio atžvilgiu dėl piktnaudžiavimo tarnyba, neteisėto informacijos apie privatų asmenų gyvenimą rinkimo ir rengimosi sunkiai sutrikdyti dviejų Klaipėdoje dirbančių pareigūnų sveikatą.

Sprendimą priėmęs Generalinio prokuroro pavaduotojas Žydrūnas Radišauskas tvirtina, kad atliekant ikiteisminį tyrimą dėl teisėjų korupcijos „buvo gauti ir reikšmingi duomenys“ apie nutrauktame ikiteisminiame tyrime tirtus galimus nusikaltimus, kurie nebuvo žinomi anksčiau.

A. Surbliui bei dar vienam asmeniui byloje atnaujintas įtariamųjų statusas.

Advokatas buvo sulaikytas pernai balandį, įtariant, kad jis su dar vienu asmeniu planavo pasikėsinimą į Klaipėdos apskrities vyriausiojo policijos komisariato su organizuotu nusikalstamumu kovojančio padalinio vadovą ir prokurorą.

Tačiau ikiteisminis tyrimas liepą buvo nutrauktas, įtarimai advokatui panaikinti.