Lietuvoje

2021.06.07 07:20

Lietuvių kalbos ir literatūros egzamino temos – apie grėsmės akivaizdą, tėvą ir kasdienybę

atnaujinta 13.11
Aida Murauskaitė, LRT.lt, LRT RADIJAS2021.06.07 07:20

Šiandien abiturientai laikė pirmąjį šiemetinės pagrindinės brandos sesijos egzaminą. Lietuvių kalbos ir literatūros valstybinį brandos egzaminą pasirinko laikyti 17 207 kandidatai, o mokyklinį – 9 352.

Šiemetinio valstybinio egzamino temos buvo tokios:

SAMPROTAVIMO RAŠINIO UŽDUOTYS

1. Ką viešiname, o ką pasiliekame sau?

Rekomenduojami pasirinkti autoriai: Šatrijos Ragana, Vincas Mykolaitis-Putinas

2. Kaip žmogus elgiasi grėsmės akivaizdoje?

Rekomenduojami pasirinkti autoriai: Balys Sruoga, Bronius Krivickas

LITERATŪRINIO RAŠINIO UŽDUOTYS

1. Tėvo vaizdinys literatūroje

Rekomenduojami pasirinkti autoriai: Kristijonas Donelaitis, Antanas Škėma

2. Kasdienybės vaizdavimas literatūroje

Rekomenduojami pasirinkti autoriai: Marius Katiliškis, Judita Vaičiūnaitė

Lietuvių kalbos ir literatūros mokyklinio brandos egzamino temos

SAMPROTAVIMO RAŠINIO UŽDUOTYS

1. Kas žmogui suteikia laimę? Rekomenduojami pasirinkti autoriai:
Vincas Kudirka, Juozas Tumas-Vaižgantas

2. Ar literatūra padeda žmonėms suprasti save ir pasaulį? Rekomenduojami pasirinkti autoriai:

Vincas Mykolaitis-Putinas, Justinas Marcinkevičius

LITERATŪRINIO RAŠINIO UŽDUOTYS

1. Santykis su kitokiu žmogumi literatūroje

Rekomenduojami pasirinkti autoriai: Vincas Krėvė, Jurgis Savickis

2. Kaltė ir atgaila literatūroje

Rekomenduojami pasirinkti autoriai: Jonas Biliūnas, Salomėja Nėris

Iš pradžių – nerimas, paskui susikaupė

Vilnietis abiturientas Matas Šalčius rinkosi temą „Kas viešinama, o kas pasiliekama sau?“, jis rėmėsi V. Mykolaičio- Putino ir Jono Biliūno kūryba.

„Parašiau gana greitai, manau, išlaikysiu, bet nebus tobula“, – sakė septynetais aštuonetais Antakalnio gimnazijoje lietuvių kalbą ir literatūrą mokęsis Matas. Jis iš egzamino išėjo dar prieš dvyliktą valandą.

Vaikinas neslėpė, kad iš pradžių, išvydus temas, ištiko nerimas, ką reikės rašyti, bet greitai susiėmė ir pagalvojęs nebedvejojo, kaip rašyti rašinį.

Garsiojo bendravardžio ir bendrapavardžio keliautojo Mato Šalčiaus keliu jis sekti bent kol kas neketina. Vaikinas studijuos istoriją.

Rašė apie kasdienybę

Abiturientė Augustė Trukša rinkosi rašyti apie kasdienybę.

„Man ši tema pasirodė tokia, kurią galiu geriausiai atskleisti. Man ji pasirodė paprasčiausia“, – sakė mergina.

Ji rėmėsi A. Škėma ir Šatrijos Ragana. Pastaruoju metu rengdamasi egzaminui abiturientė daugiau dėmesio skyrė V. Mylolaičiui-Putinui, J. Savickiui, J. Biliūnui ir Šatrijos Raganai.

„Tikiuosi, kad rezultatas bus geras, laiko tikrai nepritrūko“, – sakė žurnalistiką ketinanti studijuoti abiturientė.

Susirašė argumentus, kurią temą rinktis

Vilnietė Aistė Karosaitė rašė apie viešumą ir tai, ką derėtų pasilikti tik sau.

„Tikiuosi geriausio, o kaip bus, pamatysime. Temos pasirodė sunkios, galvojau, kurią pasirinkti. Atrodė, kad ir išmanau dvi pirmąsias, bet teko pasvarsyti. Kokias dešimt minučių pagalvojau, kokiais autoriais galėčiau remtis, susirašiau argumentus, o tuomet galutinai apsisprendžiau“, – pasakojo Aistė, ketinanti studijuoti kineziterapiją arba slaugą.

Į egzaminą ėjo atsipalaidavusi

Vilnietė Milda Saulėnaitė rašė apie grėsmės akivaizdą, rėmėsi B. Sruoga ir F. Kafka.

„Paskaitinėjau prieš egzaminą, ką abiturientai rašo internete, jie svarstė, kokios temos galėtų būti, klausinėjo, kas pažįstamų turi Švietimo ministerijoje. Aš atėjau atsipalaidavusi, lyg tai būtų paprastas rašinys, kokį rašydavome mokykloje.

Pastarąją savaitę perskaičiau darsyk santraukas tų autorių, kurie man geriausiai suprantami. Gal tai ir padėjo“, – svarstė mergina.

Ji prieš egzaminą darsyk perskaitė A. Škėmą, B. Sruogą,

Gali laikyti ir esantieji izoliacijoje

Lietuvių kalbos ir literatūros egzaminas yra vienintelis privalomas egzaminas. Šiemet jis truko penkiolika minučių ilgiau, tad rašyti rašinį bus galima 4 val. 15 min.

Egzaminus šiemet gali laikyti ir izoliacijoje dėl koronaviruso infekcijos turintys būti abiturientai. Visiems kandidatams privalu dėvėti apsaugines kaukes, o tiems, kurie į egzaminų centrą atvyksta iš izoliacijos, – respiratorių. Atvykstant iš izoliacijos privalu pateikti ir neigiamą testo rezultatą.

Pirmadienio rytą policijos atstovas Ramūnas Matonis LRT.lt sakė, kad policija egzamino išvakarėse ir šiandien, egzamino dieną, negavo pranešimų apie galimus sukčiavimo atvejus.

Į egzaminą registravosi 4 mokiniai, kurie buvo izoliacijoje

Prasidėjus pagrindinei egzaminų sesijai, švietimo ministrė sako, kad į pirmąjį valstybinį lietuvių kalbos ir literatūros egzaminą užsiregistravo daugiau nei 17 tūkstančių abiturientų, į mokyklinį brandos egzaminą – per 9 tūkstančius moksleivių. Jurgitos Šiugždinienės teigimu, 4 asmenys, užsiregistravę į egzaminą, buvo izoliacijoje.

„NVSC duomenimis, keturi asmenys, kurie buvo izoliacijoje, registravosi laikyti egzaminą. Tai tikrai nedaug, jie nėra iš vienos mokyklos, jie iš skirtingų savivaldybių. Tai tokią informaciją mes turime, bet, žinoma, šiek tiek vėliau turėsime tikslius duomenis, kiek iš tikrųjų atėjo“, – sako švietimo, mokslo ir sporto ministrė Jurgita Šiugždinienė.

Išsamiau apie egzaminų reikalavimus ir tai, kada bus skelbiami rezutatai, galite skaityti čia ir čia.

Prieš metus lietuvių kalbos ir literatūros valstybinį egzaminą pasirinko laikyti 17 178 kandidatai. Pernai 89,67 proc. į egzaminą atvykusių kandidatų jį išlaikė. 11,93 proc. pelnė nuo 86 iki 100 balų.

„Brandos atestatui gauti mokinys turi išlaikyti du brandos egzaminus: privalomą lietuvių kalbos ir literatūros ir dar vieną dalyko brandos egzaminą ar atlikti brandos darbą. Daugiausiai kandidatai gali rinktis laikyti 7 brandos egzaminus. Į egzaminų centrus turi teisę ateiti tik tie, kurių egzaminuojamo dalyko metiniai pažymiai – ne žemesni nei ketvertas“, – sako egzaminų sesiją organizuojančios Nacionalinės švietimo agentūros direktorė Rūta Krasauskienė.

Kaip ir ankstesniais metais, mokiniai lietuvių kalbos ir literatūros egzamino metu turės parašyti rašinį, pasirinkę vieną iš siūlomų keturių – dviejų samprotaujamųjų ir dviejų literatūrinių – temų, rašoma NŠA pranešime.

Per egzaminą prie kiekvienos temos bus pateikti du autoriai, tačiau jie bus rekomenduojami. Reikalavimas remtis bent vienu privalomu autoriumi lieka, tačiau mokiniai jį galės rinktis ne tik iš tų, kurie nurodyti prie temos, bet iš visų 36 šio dalyko bendrojoje programoje nurodytų privalomų autorių, kurie pateikiami ir užduoties sąsiuvinyje.

Per lietuvių kalbos ir literatūros brandos egzaminą kandidatai galės naudotis suskaitmenintais privalomų programos autorių kūriniais kompiuteryje, atjungtame nuo interneto tinklo. Ši galimybė, viena vertus, yra pagalba mokiniui, antra vertus – tam tikras laiko planavimo iššūkis. Todėl kiekvienas turėtų įsivertinti ar per egzaminą tikrai reikalingi šaltiniai. Norintiems pasinaudoti kompiuteriais patariama tinkamai suplanuoti savo darbą ir numatyti, kiek laiko galės tam skirti.

Kompiuteriu galima naudotis 20 minučių, laiką išnaudojant vienu prisėdimu arba du kartus po 10 minučių. Iki egzamino pabaigos likus pusantros valandos, kompiuteriu galima naudotis tik 10 min., jei laukia kiti mokiniai.

Planuojama, kad valstybinio lietuvių kalbos ir literatūros brandos egzamino rezultatai bus paskelbti liepos 15 d. Liepos 20 d. pakartotinės sesijos metu vyks mokyklinis lietuvių kalbos ir literatūros egzaminas. Tai vienintelis egzaminas, kurį abiturientai, neišlaikę valstybinio lietuvių kalbos ir literatūros brandos egzamino, galės perlaikyti.

Nacionalinė švietimo agentūra nurodo, kad per lietuvių kalbos ir literatūros brandos egzaminą kandidatai galėjo naudotis suskaitmenintais privalomų programos autorių kūriniais kompiuteryje, atjungtame nuo interneto tinklo. Ši galimybė, viena vertus, yra pagalba mokiniui, antra vertus – tam tikras laiko planavimo iššūkis. Todėl kiekvienas turėtų įsivertinti ar per egzaminą tikrai reikalingi šaltiniai. Norintiems pasinaudoti kompiuteriais patariama tinkamai suplanuoti savo darbą ir numatyti, kiek laiko galės tam skirti.

Kompiuteriu galima naudotis 20 minučių, laiką išnaudojant vienu prisėdimu arba du kartus po 10 minučių. Iki egzamino pabaigos likus pusantros valandos, kompiuteriu galima naudotis tik 10 min., jei laukia kiti mokiniai.

Planuojama, kad valstybinio lietuvių kalbos ir literatūros brandos egzamino rezultatai bus paskelbti liepos 15 d. Liepos 20 d. pakartotinės sesijos metu vyks mokyklinis lietuvių kalbos ir literatūros egzaminas. Tai vienintelis egzaminas, kurį abiturientai, neišlaikę valstybinio lietuvių kalbos ir literatūros brandos egzamino, galės perlaikyti.

Išvis prašymus šiais metais, 2021-aisiais, laikyti brandos egzaminus pateikė 27 733 kandidatai.

2020 metais samprotaujamojo rašinio temos buvo tokios:

„Kur yra riba tarp pokšto ir patyčių“. Rekomenduojami autoriai – Jurgis Savickis ir Marius Ivaškevičius.

„Ar menas gali paveikti tikrovę?“ Rekomenduojami autoriai – Maironis ir Vincas Mykolaitis-Putinas.

Pernai literatūrinio rašinio temos buvo tokios:

„Švenčių reikšmė literatūroje“. Rekomenduojami autoriai – Kristijonas Donelaitis ir Balys Sruoga.

„Kartų santykiai literatūroje“. Rekomenduojami autoriai – Jonas Biliūnas ir Juozas Aputis.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.