Lietuvoje

2020.09.10 15:17

Priėmimais džiaugtis per anksti: po ketverių metų studijas baigs vienas fizikos, du chemijos, penki matematikos mokytojai

Aida Murauskaitė, LRT.lt2020.09.10 15:17

Švietimo, mokslo ir sporto ministerija (ŠMSM) skelbia džiugius šiemetinio priėmimo rezultatus, itin pabrėžiami geresni pedagogų rengimo rezultatai. Tačiau net ir kone dvigubai išaugęs pedagogikos pirmakursių skaičius neužlopys besiveriančios prarajos. 

Jau kelis metus akis bado dalyko mokytojų stygius. Itin gili praraja veriasi, kai kalbame apie tiksliųjų, gamtos mokslų mokytojus. Universitetuose šių disciplinų dėstymo studentų reta.

Tarkim, universitetuose pirmame kurse lygiagrečiuoju būdu šiemet bus rengiamas vos vienas būsimas fizikos, du chemijos mokytojai, penki matematikos, vos keliolika lietuvių kalbos mokytojų, o informatikos pedagogikos pirmakursio – nė vieno.

Pedagogikos pirmakursių – kone dukart daugiau

Kaip skelbia Švietimo, mokslo ir sporto ministerija, studijas pedagogo kvalifikaciją teikiančiose studijų programose šiemet (daugiausia nuo rugsėjo 14-osios) pradės 901 pirmakursis (2019 m. – 429). Iš jų 580 – valstybės finansuojamose vietose (2019 m. – 249).

Tačiau dalyko mokytojų šiame pyrage – menkai. Į dalyko studijas įstojo 161 jaunuolis, iš šio skaičiaus 36 mokės už studijas.

Prieš metus mokomojo dalyko pedagogiką studijuoti visoje šalyje pradėjo 64 pirmakursiai.

ŠMSM duomenimis, šiemet daugiausia būsimų pedagogikos studentų pasirinko mokomojo dalyko pedagogikos studijas Vytauto Didžiojo universitete (123), vaikystės pedagogiką Vilniaus kolegijoje (98) ir ikimokyklinį ir priešmokyklinį ugdymą Kauno kolegijoje (82).

Lietuvoje pedagogus rengia trys centrai – Vytauto Didžiojo, Vilniaus ir Šiaulių universitetai. Šiaulių universitete (ir kolegijose) daugiausia rengiami vadinamieji vaikystės pedagogai, o dalyko mokytojus rengia du pirmieji.

Tapti mokytoju Lietuvos aukštosiose mokyklose galima dviem būdais – lygiagrečiuoju (nuo pirmo kurso rengiantis tapti mokytoju, t.y. studijuojant ir dalyką, ir pedagogiką), arba nuosekliuoju (per ketverius metus įgijus tam tikro dalyko diplomą, paskui per metų trukmės profesines studijas arba magistrantūroje siekti pedagogo kvalifikacijos).

Bėda – ne visi eina dirbti į mokyklas

Kaip LRT.lt sakė VDU Švietimo akademijos kanclerė prof. Vilija Salienė, rezultatai iš pirmo žvilgsnio galbūt ir džiugina, tačiau nežinia, ar šiemet įstoję jaunuoliai nueis dirbti į mokyklas. Anot jos, gausesni šiemetiniai skaičiai neišspręs mokytojų stygiaus problemos po kelių metų. Itin aštri tiksliųjų, gamtos mokslų mokytojų padėtis. Tai rodo ir stojimo rezultatai.

Kodėl mažai jaunuolių renkasi studijuoti šiuos dalykus? V. Salienė mano, kad priežasčių derėtų ieškoti šių dalykų ugdymo programose bendrojo ugdymo mokyklose. O ir šie dalykai yra tiesiog sunkūs mokytis ir studijuoti, todėl ir menkai patrauklūs.

Be to, pabrėžė VDU Švietimo akademijos vadovė, mokyklose yra mažai tiksliųjų mokslų pamokų.

Kad pedagoginį išsilavinimą įgiję absolventai rinktųsi mokyklą, pasak V. Salienės, reikėtų kompleksinio požiūrio – ir sudaryti galimybę turėti etatą mokykloje, ir finansinės paspirties. O tam reikia politinių sprendimų.

Anot V. Salienės, 300 eurų stipendija tapo tik daline paskata rinktis pedagogikos studijas, išties motyvuoti jaunuoliai ir taip rinkdavosi ugdymą. Ji pabrėžė, kad pernai VDU sulaukė ir šimtukininkų, kurie panoro būti mokytojais.

Skaičiai ir faktai

Iš viso į ugdymo mokslų programas šiais metais Vytauto Didžiojo universitete (VDU) buvo priimti 236 pirmakursiai. Iš jų Mokomojo dalyko pedagogiką pasirinko 123, pradinio ugdymo pedagogiką ir ankstyvąjį užsienio kalbos mokymą – 56, ikimokyklinę ir priešmokyklinę pedagogiką – 33, specialiąją pedagoginę pagalbą – 17 pirmakursių. Į profesines studijas priimta apie 120 žmonių.

Profesinės studijos – tokios studijos, kai jau įgijęs tam tikros srities išsilavinimą, tarkim, matematiko, imiesi pedagogikos studijų.

Pernai VDU į pedagogikos studijas (be profesinių studijų) priėmė 94 pirmakursius, iš jų dalykininkų buvo 71-as.

Iš viso pedagogikos krypties bakalauro studijų programose VDU visuose kursuose studijuoja 1094 būsimi mokytojai. Iš jų dalykininkų yra 379.

Dar viena aukštoji mokykla, kuri tapo pedagogų rengimo centru, – Vilniaus universitetas (VU). Iš viso į VU pirmos pakopos pedagogikos krypties studijas šiemet priimti 94 stojantieji, iš jų 38 – į dalyko pedagogikos programas

Į profesines pedagogines studijas (Mokyklos pedagogikos programą) yra priimti 82 asmenys.

Pernai per du bendrojo priėmimo etapus sutartis dėl valstybės finansuojamų pirmosios pakopos dalyko mokymo pedagoginių studijų vietų pasirašė 64 stojantieji, 32 įstojo į valstybės nefinansuojamas vietas. Dar prieš metus šie skaičiai buvo atitinkamai 29 ir 130.

Šiaulių universitete pedagogiką pasirinko studijuoti 92 pirmakursiai. 23 pirmo kurso studentai pedagogiką studijuos Klaipėdos universitete, 16 – Lietuvos sveikatos universitete, 13 – Mykolo Romerio universitete.

Populiariausi