Lietuvoje

2020.03.21 21:59

Veryga apie koronaviruso plitimą ligoninėse: baisiausia, kad net ir jausdami simptomus medikai ėjo į darbą

Nemira Pumprickaitė, LRT TELEVIZIJOS laida „Dienos tema“, LRT.lt2020.03.21 21:59

Šiąnakt paskelbta apie pirmąjį atvejį Lietuvoje, kai nuo koronaviruso mirė žmogus. 83-ejų moteris Ukmergėje ketvirtadienį iš ligoninės išrašyta į namus, penktadienį parvežta atgal, bet išgelbėti jos gyvybės nepavyko ir vakar, paryčiais, konstatuota mirtis. Tik po mirties nustatytas koronavirusas.

Ekstremaliosios situacijos operacijų centro vadovas Aurelijus Veryga – „Dienos temoje“.

– Ar Jūs jau galite pasakyti, kaip ligonė užsikrėtė Ukmergės ligoninėje koronavirusu?

A. Veryga: Labiausiai tikėtina, kad nuo personalo ji galėjo užsikrėsti.

– Tai yra galėjo bendrauti su medike, kuri pati yra infekuota, taip?

A. Veryga: Taip. Labiausiai tikėtina. Bet kadangi tų kontaktų tikrai buvo ne vienas ir Jūs puikiai žinote, kad aukštos rizikos kontaktų nustatyta daug, tai ir tų variantų užsikrėtimo gali ne vienas būti.

Dienos tema. Sveikatos apsaugos ministras: medikai bus testuojami, jeigu jiems pasireikš simptomai

– Pone ministre, Ukmergės medikei nustatytas koronavirusas, jos kontaktai – 160 žmonių ir apie 130 medikų. Šita ligoninė jau yra parako statinė, bet ji ne – vienintelė. Yra Šeškinės poliklinika Vilniuje, yra Ignalinos ligoninė, yra Vilniaus Santaros Šeimos klinika, kuri šiandien irgi uždaryta. Visur – užsikrėtę medikai. Medikai jau labai ilgai kalba apie tai, kad reikia juos visus testuoti. Kodėl jie dar vis netestuojami?

A. Veryga: Jie bus tikrai testuojami ir, jeigu pasireikš simptomai, tai paprastai taip ir daroma. Bet turėkime galvoje, kad pirmas ir pagrindinis dalykas, kas turėtų būti atlikta tokiu atveju, tai, pirmiausia, jie yra izoliuojami. Medikai, kurie yra nustatyti, kad turėję kontaktą, šiandien jau nedirba, jie yra izoliuoti 14-kai dienų. Jeigu jiems pasireikš simptomai, jie bus be abejo, kad testuojami.

– Bet jie kalba apie tai, kad reikėtų juos testuoti, nes dabar matome, kad kai kurie net ir su simptomais nebuvo iš karto patikrinti. Jų kontaktai yra dideli, pas juos daug žmonių, jie yra tarpusavyje, jie sako, kad juos tikrai reikia testuoti ir net kas septynias dienas. Ar tai numatoma daryti?

A. Veryga: Taip, numatoma, kai turėsime daugiau galimybių, kai bus išplėstos pačios testavimo apimtys – ne tik reagentų klausimas, bet ir įrangos, kuri galėtų atlikti pačius testus. Tai turėtų ateinančią savaitę įvykti, tie mastai bus išplėsti ir medikai bus plačiau testuojami. Bet baisiausia šioje situacijoje, kas aiškėja iš tam tikrų detalių, yra tai, kad medikai, vis tik jausdami simptomus – pačius įvairiausius, nes, kaip Jūs puikiai žinote, koronaviruso simptomai praktiškai niekuo nesiskiria nuo eilinio peršalimo simptomų – lankėsi darbe ir tai kelia didžiausią nerimą.

– Tai, kad medikai dirba keliose įstaigose ir važiuoja net iš vieno miesto į kitą dirbti ligoninėse, regis yra ideali terpė koronavirusui plisti. Ar manoma ką nors daryti su šita problema?

A. Veryga: Be abejo, kad ir numanoma, ir jau daroma yra. Tos pagrindinės ligoninės, kurios yra vadinamos klasterinėmis ligoninėmis, kurios rūpinasi visu regionu, į kurias keliauja visi pacientai šiuo metu, kurie yra įtariami, jos jau šiuo metu dėliojasi medikų srautus taip, kad jie nesimaišytų. Dar daugiau – pačiame ligoninės viduje ligonių srautai turi būti atskirti, tai yra karščiuojantys pacientai turi nesimaišyti su nekarščiuojančiais, personalas neturi dirbti ir su vienais, ir su kitais. Žodžiu, tai yra iššūkis ligoninėms ir, kadangi tokių situacijų nėra buvę, ligoninėms nėra lengva tą darbą susitvarkyti, bet tikrai jos žino ir stengiasi srautus susitvarkyti – ne tik pacientų, bet ir pačių medikų.

– Dabar noriu apie testus kalbėti. Tyrimus daro laboratorija Vilniuje ir dar keturios ligoninės – Vilniaus, Kauno, Klaipėdos ir Šiaulių. Ar aš teisingai suprantu?

A. Veryga: Taip, Jūs teisingai suprantate.

– Kiek iš viso tokiu atveju per parą galima maksimaliai padaryti tyrimų?

A. Veryga: Šiuo metu maksimaliai galima atlikti 1500 tyrimų, jeigu pilnai būtų užkrautos visos laboratorijos, jei jos vienu metu tuos testus darytų.

– O kiek yra daroma, nes aš mačiau, kad laboratorija daro truputį daugiau negu 200 tyrimų? Kiek per visus penkis punktus yra daroma tyrimų?

A. Veryga: Nė viena laboratorija nedaro (tyrimų – LRT.lt) pilna apimtimi. Bendrą testų skaičių Jūs matote nuolat atnaujinimą ministerijos svetainėje, kiek jų yra atliekama. Jis nuolat keičiasi, bet ateinančią savaitę laboratorijų galimybės turėtų išsiplėsti, nes bus pasitelkiama papildoma įranga. Vien tik vienoje įstaigoje papildomai instaliuota (įranga – LRT.lt) leis beveik dvigubai išplėsti pajėgumus ir, jei viskas pavyks su reagentais, nors pasaulyje tikrai dabar jau be proto daug įtampų kyla, tai tikrai mes tuos pajėgumus turėsime labai didelius.

– Labai didelius, tai kokius, ministre?

A. Veryga: Tikrai kalbėsime apie tai, kad net virš 10 tūkstančių (tyrimų – LRT.lt) galėsime atlikti, o gal ir daugiau.

– Jūs kalbate apie tyrimų skaičių per parą?

A. Veryga: Taip, čia kalbame apie parą, nes tikrai dabar yra ir įrangos, ir reagentų klausimas. Ir šiandien dar man teko kalbėtis su mūsų kaimyninės šalies ministru, tai jie susiduria su ta pačia problema – reagentai, kurie buvo užsakyti, jie neatvyko nei pas juos, nei pas mus tuo laiku, kada buvo numatyta. Iš tikrųjų šiandien praktiškai ir visa Vyriausybės komanda, ir mūsų komanda dirba, kad, kaip galima būtų greičiau, juos parsigabenti į Lietuvą, nes panašu, kad pasaulyje kyla labai daug įtampų su pristatymais.

– Ministre, dabar aš matau skirtingus skaičius. Vieni sako, kad yra apie 30 tūkstančių, kiti kalba apie 200 tūkstančių reagentų. Kiek reagentų yra užsakyta?

A. Veryga: Tikrai skirtingose vietose jų labai daug yra užsakyta ir nuolat yra užsakinėjama, pildomi tie užsakymai, bet čia yra net ne reagentų klausimas. Kaip ir minėjau, užsakymų yra per Europos bendrąjį pirkimą ir mes atskirai užsisakome šimtus tūkstančių, bet čia yra reagentai. Supraskime, kad pati įranga, kuri gali atlikti (tyrimus – LRT.lt), gali atlikti, kaip ir minėjau, pusantro tūkstančio per parą, tai tie šimtai tūkstančių reagentų, neišplėtus laboratorijų tyrimų galimybės, vis tiek nebūtų panaudoti. Tai mes abudu veiksmus turime daryti – ir papildomą įrangą instaliuoti, ir tuo pačiu rūpintis reagentais.

– Ministre, Jūs matote vis dėlto čia savo nesužiūrėjimo, kad dabar yra toks didelis reagentų trūkumas, kad mobilūs punktai negali veikti ir dabar neaišku, kaip jie atvažiuoja, jų daug užsakyta, bet tiekimo grandinės trūkinėja, yra problemų? Jūs vis dėlto įžvelgiate čia kiek nors ir savo kaltės?

A. Veryga: Žinote, jei žinotum, kur griūsi, tai turbūt ten pagalvę pasidėtum. Tuo metu, kaip ir sakiau, kai pirkome testus, niekas net negalvojo apie tokius (koronaviruso – LRT.lt) protrūkius ir tie kiekiai atrodė daugiau negu pakankami, ir užsakymai, kurie buvo padaryti papildomi, pagal pristatymo terminus, buvo ir logiški, ir adekvatūs. Tai, kad visame pasaulyje dabar tos grandinės trūkinėja ir reagentų pristatymas stringa, matyt, niekas negalėjo numatyti ir, kaip sakiau, visos praktiškai šalys susiduria su ta pačia problema.

– Respiratorių ilgą laiką gaudavo tik tie, kurie tiesiogiai dirbo su koronavirusu – toks buvo Jūsų parėdymas. Kiti, kurie su jais nedirbo, buvo teorija, kad jiems nereikia, bet ta teorija yra paneigta, nes matome, kad medikai ir jų kontaktai yra apkrėsti. Ar dabar visi medikai bus aprūpinami respiratoriais?

A. Veryga: Dabar yra užsakymų ne vienas, mes apie juos esame skelbę. Toje pačioje Kinijoje ir pavedimai yra padaryti, sutartys pasirašytos, prekės, kiek žinau, yra kraunamos, tai ten yra didžiuliai kiekiai tam, kad pasirūpinti ir tais medikais, kurie tiesiogiai ir nedirba, bet gali turėti riziką. Bet vėlgi, tai yra su sąlyga, kad viskas atkeliaus laiku, niekas neužstrigs, nes vėlgi, galiu tik priminti, santykinai ilgą laiką rinkoje apskritai jų nebuvo ir nebuvo jų įmanoma įsigyti.

– Kai šie užsakymai pasieks Lietuvą, tai tada visi medikai bus aprūpinti. Aš gerai supratau?

A. Veryga: Tikrai taip ir ne tik medikai.

– Ministre, bet kokios garantijos? Jūs sakote, kad yra sumokėta, mokėjimai atlikti, bet ar Jūs turite garantiją, kad jie pasieks Lietuvą? Kada tie respiratoriai turi būti Lietuvoje pagal Jūsų skaičiavimus?

A. Veryga: Garantija turėtų būti sutartis, kuri yra pasirašyta, ir avansas, kuris yra pervestas. Ir mūsų diplomatai Kinijoje dirba, ir Vyriausybė dirba tam, kad būtų, kaip įmanoma, greičiau jie pargabenti. Pagal sutartį, ne vėliau, kaip per 15-ka dienų tos prekės turėtų pasiekti Lietuvą. Jeigu jos keliaus traukiniu, tai yra maždaug aštuonios dienos. Viskas priklauso nuo pakrovimo.

– Ministre, kokia tai bus diena?

A. Veryga: Dabar neskaičiavau tikrai, bet visi apmokėjimai yra sutvarkyti dar vakar, tai skaičiuokime dvi savaites nuo vakar dienos, tai yra maksimalus terminas.

– O kiek rezerve dabar yra respiratorių?

A. Veryga: Negaliu aš dabar Jums pasakyti, kiek rezerve jų yra, nes tai yra neatskleidžiama informacija.

– Bet jų yra?

A. Veryga: Yra, kol kas yra, bet tikrai jų nėra labai daug.

– O kodėl Lietuva nedalyvavo pirmajame Europos sąjungos bendrajame pirkime, įsigyjant tas kaukes?

A. Veryga: Todėl, kad mes tada, pagal savo poreikius, jų buvome įsigiję ir pilnai užsipildę rezervą.

– Ministre, ar egzistuoja sąrašas, ko Lietuvai reikia – toks labai konkretus sąrašas, ko, kiek trūksta, ko reikia? Ir ar yra pareigūnas, kuris už tai tiesiogiai atsakingas?

A. Veryga: Tai yra teorinis klausimas todėl, kad viskas priklausys nuo to, kaip situacija vystysis, kiek mes turėsime atvejų. Bet skaičių, kiek užsakėme respiratorių, galiu paminėti, tiesiog priminti. Vien tik respiratorių yra užsakyta 1,8 milijono, vadinamųjų medicininių kaukių – beveik 6 milijonai. Tai yra didžiuliai kiekiai, kurių turėtų užtekti trims mėnesiams net ir tam blogam scenarijui, jeigu iš tikrųjų būtų labai sudėtinga. Tai yra tokie kiekiai, kurių šalis iš viso nėra pirkusi ir nėra net įsivaizdavusi. Kaip sako, ar Lietuva buvo pasiruošusi? Įsivaizduokite, kas būtų buvę, jeigu sausio pačioje pradžioje mes būtumėme paėmę ir nupirkę milijoną respiratorių į valstybės rezervą. Tai mane turbūt būtų į kalėjimą pasodinę už tokį pirkinį. Dabar visi supranta, kad tai yra tinkamas pirkinys ir visiems norėtųsi, kas jis greičiau atkeliautų į Lietuvą. Sakau, ta situacija pasikeičia labai greitai, ji per dienas pakinta.

– Ministre, ar yra numatoma griežtinti karantino sąlygas? Ar Vyriausybė apie tai galvoja?

A. Veryga: Kol kas tokių svarstymų nėra, bet vėlgi sakau – kol kas. Viskas priklausys nuo to, kaip greitai plis liga.

– Ar galite pasakyti, kada Vyriausybė apsispręs dėl karantino termino pratęsimo? Kada tai bus?

A. Veryga: Tikėtina, kad ateinančią savaitę, greičiausiai, trečiadienį.

– Ar galite patvirtinti, kad tai bus iki gegužės 1 dienos?

A. Veryga: Ne, negaliu, nes tai priklausys vėlgi nuo Vyriausybės sprendimo ir, matyt, bus labai rimta diskusija, ar pratęsti dviem savaitėmis, ar iš karto nusimatyti kažkokį ilgesnį terminą.

– Jūs linkęs kokį terminą siūlyti?

A. Veryga: Žinote, tai labai esmės nekeičia. Aš vis tik siūlyčiau, matyt, gal pradžioje nusibrėžti tas dvi savaites ir tada žiūrėti, kaip keičiasi situacija, nes, kaip Jūs teisingai ir klausiate, gali atsirasti poreikis to paties karantino sąlygas galbūt keisti, griežtinti, o galbūt kaip tik lengvinti. Tai tiesiog nereikėtų, matyt, spėlioti. Ko gero, užtektų apsispręsti dėl dviejų savaičių, o paskui... Vyriausybė, kaip matote, ir sekmadienį susirenka, jei yra toks poreikis, ir rytoj planuoja susirinkti. Tikrai viskas yra labai dinamiška ir, jei yra poreikis, bet kada yra susirenkama tiems sprendimams priimti.

– Premjeras buvo patikrintas nuo koronaviruso. Jūs tikrinotės? Jums darytas testas?

A. Veryga: Ne, nesitikrinau.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.