Lietuvoje

2019.11.22 09:47

Sukilėlių palikuonis Ramūnas Bogdanas išsaugojo šeimos relikviją – kryželį

„sukilimui esu skolingas pavardę“
LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2019.11.22 09:47

Penktadienį Vilniuje iškilmingai laidojami 1863–1864 metų sukilimo vadai ir dalyviai. LRT TELEVIZIJOS pašnekovai pasakoja, kad ir jų giminaičiai dalyvavo minėtame sukilime.

Apžvalgininko Ramūno Bogdano teigimu, jo protėvis dalyvavo 1863–1864 metų sukilime, o pavardė Bogdanas kilo būtent iš šio istorinio įvykio.

„1863–1864 metų sukilimui esu skolingas savo dabartinę pavardę, nes iki tol mano giminė turėjo Poradnia pavardę. 19 a. viduryje gyveno trys broliai, jie gyveno aplink Žeimius, netoli Jonavos, ir prasidėjus sukilimui jauniausias brolis Ambraziejus išėjo į sukilėlius. Vidurinis brolis Motiejus Bogdanas į sukilėlius nėjo, tačiau juos rėmė.

Kai sukilimas buvo numalšintas, jo brolis buvo nuteistas myriop, todėl jis išvažiavo iš Lietuvos į dvarą, buvusį Vitebsko gubernijoje. Vėliau grįžo nusibraukęs Poradnia pavardę ir jo antras vardas tapo pavarde“, – pasakoja apžvalgininkas.

R. Bogdanas teigia išsaugojęs šio sukilimo ir savo šeimos atminimą – kryželį.

„Aš pasiaiškinau jo prasmę. Pasakojama, kad jis buvo Ambraziejui ant kaklo ir po egzekucijos leido tą kryželį nusiimti. Pasidomėjau tokių kryžių atsiradimu ir sužinojau, kad 19 a. viduryje, kai mirė Didžiosios Britanijos karalienės vyras, ši įvedė gedulo madą visoje Europoje ir diduomenė šiuos kryžius nešiodavo. Nors Ambraziejus mirė 25-erių ir palikuonių nepaliko, jo giminė šį kryžių nešiojo.

Vienas iš mano dėdžių pasakojo, kad kažkada viena mano prosenelė, važiuodama traukiniu netoli Varšuvos, buvo užsidėjusi jį ant kaklo. Vienas lenkas ją pamatęs paklausė „1863 metai?“ Žmonės suprato, kad tai nebuvo gedėjimas už žmogų – tai buvo gedėjimas už laisvę, kurią reikėjo išsaugoti“, – kalba R. Bogdanas.

Vienas iš sukilėlių palikuonių, Nepriklausomybės Akto signataras Česlavas Okinčicas taip pat pasakoja, kad jo motinos prosenelis buvo kilęs iš Vitebsko, todėl sukilimo dvasia namuose buvo nuolat jaučiama.

„Mes visada namuose galvojome, kad anksčiau ar vėliau bus naujas sukilimas ir tai įvyko kartu su atkurta nepriklausomybe“, – teigia Č. Okinčicas.

Signataro manymu, sukilimo dalyvių ir vadų laidotuvės demonstruoja vienybę ir laisvės dvasią: „Viskas buvo perduoda kitoms kartoms. Aš tuo labai didžiuojuosi.“

LRT.lt primena, kad penktadienį Vilniuje iškilmingai laidojami 1863–1864 metų sukilimo vadai ir dalyviai. Visą dieną išskirtinę sukilėlių laidotuvėms skirtą programą stebėti bus galima portale LRT.lt bei LRT TELEVIZIJOJE, tiesioginės transliacijos iš įvykių Vilniuje numatomos ir LRT paskyroje „Facebook“.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt