Kultūra

2018.06.22 22:35

V. Adamkus: atrodo, kad Lietuva kai kuriems tampa ciniško verslo plano dalimi

LRT TV naujienų tarnyba, LRT RADIJAS, LRT.lt2018.06.22 22:35

Alantos dvare, Molėtų rajone, prasidėjo kasmetis „Santaros–Šviesos“ suvažiavimas. Organizacijos nariai, istorikai, filosofai, žurnalistai, diskutuos apie šimtmetį švenčiančią Lietuvą, bus aptarta viešosios erdvės būklė ir visuomenės atminties kontrolė.

Šiemet „Santaros-Šviesoje“ daugiausia diskutuojama apie šimtmetį švenčiančią Lietuvą: kokia dabarties jos viešoji erdvė, kaip joje jaučiausi žmogus.

„Toks jausmas, kad dabar atėjo tokie laikai Lietuvai, kurioje net viename mieste gyvenantys žmonės susitinka tik per „Santarą“, ir juos suveda reta galimybė diskutuoti idėjas, o ne kapstytis po svetimas kišenes, vidurius ir smulkmenas, bei komiksus, kuriais uždengta viešoji erdvė“, – sakė VDU Lietuvių išeivijos instituto direktorius Prof. Egidijus Aleksandravičius.

Konferenciją pradėjęs vienas jos steigėjų prezidentas Valdas Adamkus sakė su nerimu stebintis šiandien Lietuvoje vykstančius procesus ir politinius sprendimus, kurie daugiau panašūs į klastingą verslo planą.

„Nejaugi nematome pastangų vis labiau nuvertinti žmogų ir jo laisvę. Ar man vienam susidaro įspūdis, kad Lietuva, jos žmonės, jos dabartis ir ateitis kai kuriems piliečiams tampa vien ciniško verslo plano dalimi? <...> Esu baisiai įskaudintas ir pažemintas, kai prasidėjo garsusis žaidimas saugumo pažymomis, kai pradėjo lįsti kaltinimai, išsisukinėjimai, į akis drebiamas melas, teismo vilkinimas nuo pat pirmojo posėdžio. <...>

Lietuva šaukte šaukiasi padoraus, oraus, pagarba žmogui ir tiesa grįsto viešojo gyvenimo. Todėl ir šiandien mūsų politikai, teisėsauga ir teisėtvarka nepajėgia užtikrinti skaidraus valstybės gyvenimo. Todėl valstybei vėl būtina visuomenės pagalba. Todėl „Santarai –Šviesai“ metas prisiminti, kad mes ne tik kultūrai, bet ir visuomenei įsipareigojusi bendruomenė“, – kalbėjo V. Adamkus.

„Santaros–Šviesos“ organizacija susikūrė 1957-aisiais Jungtinėse Valstijose, o konferencijos Lietuvoje rengiamos nuo 1993-ųjų. Ji jungia Lietuvos ir pasaulio intelektualų kultūrinį ir akademinį jaunimą.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.