Kultūra

2018.03.04 11:48

Mirė operos solistas V. Noreika

LRT.lt, BNS2018.03.04 11:48

Eidamas 83 metus mirė operos solistas, Lietuvos nacionalinės ir kultūrinės meno premijos laureatas Virgilijus Noreika.

Nacionalinė kultūros ir meno premija V. Noreikai buvo suteikta už „aukščiausią vokalinį meistriškumą ir neblėstantį talentą“.

V. Noreika yra dainavęs daugelyje pasaulio teatrų scenose: Maskvos didžiajame teatre (daugiau kaip 50 kartų), Berlyno valstybės operoje, Paryžiaus „Grand Opera“, Buenos Airių „Teatro Colon“, Stokholmo, Sofijos, Belgrado, Budapešto, Bukarešto, Varšuvos, Prahos, Bratislavos, Kijevo, Minsko, Talino, Rygos, Čikagos lietuvių operoje ir kitose scenose.

Dainininkas sukūrė daugiau kaip 50 vaidmenų. Be vaidmenų lietuvių kompozitorių – Kazimiero Viktoro Banaičio, Giedriaus Kuprevičiaus, Vytauto Klovos, Balio Dvariono, Vytauto Laurušo – operose, atliko pagrindines partijas žymiausių užsienio kompozitorių operose: Don Jose (G. Bizet „Carmen“), Werther (J. Massenet „Werther“), Edgardo, Nemorino (G. Donizetti „Lucia di Lammermoor“, „Meilės eleksyras“), Lensky (P. Tchaikovsky „Eugene Onegin“), Otello, Alfredo, Hercogas (G. Verdi „Otello“, „La Traviata“, „Rigoletto“), Cavaradossi, Johnson, Rodolfo (G. Puccini „Tosca“, „Manon Lescaut“, „La Boheme“), Vladimir (A. Borodin „Kunigaikštis Igoris“), Mozart (N. Rimsky-Korsakov „Mozart and Salieri“) ir kitas.

Virgilijus Noreika atliko ir solinius koncertus, jų yra surengęs daugiau kaip 700.

Muzikologas V. Bruveris: V. Noreika – viena nepaprasčiausių asmenybių

Anot Lietuvos muzikologo Jono Vytauto Bruverio, V. Noreika buvo viena nepaprasčiausių Lietuvos kultūros asmenybių: „Man sunku kalbėti. Noreika buvo mūsų kultūros viena nepaprasčiausių, ryškiausių asmenybių. Seniai girdėjome jį dainuojant per radiją ar televiziją. Jis, sulaukęs tikrai žilos senatvės, išlaikė puikiausią balso grožį. Žinoma, nebe ta jėga, bet grožis išliko.“

Muzikologo teigimu, visa V. Noreikos veikla žymėjo Lietuvos operos kultūrą, kuri buvo atpažįstama net didžiausiose pasaulio scenose. V. Bruveris viliasi, kad šią tradiciją gebės išsaugoti ir tęsti V. Noreikos mokiniai.

„Visa veikla – gausybė koncertų, operos vaidmenų, jo pedagoginė veikla – buvo mūsų vokalo kultūros pasididžiavimas ir neatsitiktinis reiškinys, o visiškai dėsninga veikla, susijusi su mūsų operos, kamerinio dainavimo tradicija. Duok, Dieve, kad jo mokiniai ją išlaikytų“, – LRT RADIJUI sako V. Bruveris.

Šalies vadovai reiškia užuojautą  

Mirus žymiam operos solistui, Nacionalinės kultūros ir meno premijos laureatui, profesoriui V. Noreikai, ministras pirmininkas Saulius Skvernelis pareiškė nuoširdžią užuojautą šeimai, artimiesiems, visiems, kuriems teko garbė pažinoti šią kilnią asmenybę.

„Tai skaudi netektis visai Lietuvos kultūros bendruomenei. Netekome genialaus dainininko, kuris garsino mūsų valstybę didžiosiose pasaulio scenose. Jo pedagoginio talento dėka, išugdyta daugel puikių muzikų, kurie garbingai tęsia garsaus mokytojo tradicijas. Šviesus Virgilijaus Noreikos atminimas amžiams išliks Lietuvos žmonių širdyse ir visoje mūsų  kultūros istorijoje“, – pabrėžia premjeras.

Lietuvos Respublikos prezidentė Dalia Grybauskaitė taip pat pareiškė užuojautą mirus V. Noreikai.

Šalies vadovės teigimu, su mumis visada išliks nepakartojamas V. Noreikos tenoras, skambėjęs ir Lietuvoje, ir visame pasaulyje – atstovavęs geriausioms operos ir kamerinio vokalo tradicijoms bei aukščiausiai jo kultūrai. Talentas, kuris brangino kiekvieną klausytoją ir sugebėdavo pasiekti kiekvieną širdį.

Anot Prezidentės, esame dėkingi V. Noreikai už sukurtą vokalo mokyklą ir daugiau nei keturis dešimtmečius, atiduotus pedagogo darbui, už išugdytą plejadą puikių dainininkų, kurie, kaip ir jų mokytojas, garsina Lietuvą.

Dėl skaudžios netekties valstybės vadovė pareiškė nuoširdžią užuojautą V. Noreikos šeimai, artimiesiems, draugams, kolegoms ir visai Lietuvos kultūros bendruomenei.

V. Prudnikovas: visas V. Noreikos talentas ir buvimas buvo skirtas menui ir Lietuvai

Buvę Virgilijaus Noreikos bendražygiai šeštadienį mirusį operos solistą prisimena kaip neeilinę asmenybę, šalies kultūriniame gyvenime palikusį ryškų antspaudą.

„Ši asmenybė yra neeilinė, labai turtingas visomis prasmėmis žmogus, labai talentingas žmogus, atsidavęs savo profesijai, menui, kultūrai, Lietuvai. Tas žmogus tikrai gyveno labai turtingą, labai reikšmingą gyvenimą ir visas jo talentas, jo buvimas, egzistencija atiduota tarnavimui menui, Lietuvai ir žmonėms“, – BNS teigė operos solistas, V. Noreikos scenos partneris Vladimiras Prudnikovas.

„Tai yra tikria mums visiems didelė netektis. (...) Dabar jo darbai lieka jo studentų rankose, kurie neša tą vėliavą per visą pasaulį ir širdyje visada prisimena kaip vieną iš mūsų grandų“, – sakė operos solistas.

Jis teigė su V. Noreika paskutinį kartą telefonų bendravęs prieš mėnesį.

„Jis gydėsi ir kentėjo, neparodydamas, kad jam sunku, kad skauda. To reikia iš jo mokytis ir širdyje visada turėti jo vardą ir darbus“, – kalbėjo V. Prudnikovas.

V. Juozapaitis: V. Noreika paliko ryškų antspaudą

Operos dainininkas Seimo narys Vytautas Juozapaitis sako, kad V. Noreika yra Lietuvos meno ir kultūros gyvenimo simbolis.

„Lietuvoje turbūt vargiai surasi žmogų, kuris nežinotų to vardo. Tai yra Lietuvos aukštojo meno ir kultūros gyvenimo simbolis, kuriams pasitraukus bus labai liūdna. Tai yra asmenybė, kurios labai trūks mūsų gyvenime“, – BNS sakė V. Juozapaitis.

Anot jo, V. Noreika taip pat paliko ryškų pėdsaką kaip pedagogas, išugdęs ne vieną dešimtį puikių solistų.

„Tas žmogus mūsų kultūros operinio meno istorijoje paliko labai ryškų antspaudą. Tai visai Lietuvai liūdna diena ir gaila, kai tokie šviesūs ir reikalingi žmonės pasitraukia“, – kalbėjo V. Juozapaitis.

Anot jo, V. Noreika buvo spalvinga asmenybė.

„Tai buvo išdidi, bet tuo pačiu ir labai žmogiška asmenybė, gebėjusi bendrauti labai nuoširdžiai. Kaip vadovas ir profesorius jis turėjo konkrečią savo nuomonę ir su juo ginčytis būdavo labai sudėtinga, nes jis dažniausiai būdavo teisus“, – sakė V. Juozapaitis.

Jis teigė su V. Noreika paskutinį kartą bendravęs pernai rudenį po tarptautinio jo vardo koncerto.

„Tuomet jis buvo laimingas, aš jį seniai buvau matęs tokį laimingą. Tas konkursas turbūt ištraukė paskutines jėgas, nes jau po to nebesimatė jo viešoje erdvėje. Iki šios dienos tos žinios su nerimu laukėme. Tokio rango ir kalibro žmogaus pasitraukimas šios dienos kultūros kontekste yra didžiule netektis. Netekome dar vieno autoriteto, į kurį galėjome atsiremti“, – teigė V. Juozapaitis.

J. Sakalauskas: V. Noreika buvo mano autoritetas

Lietuvos nacionalinio operos ir baleto teatro vadovas, operos solistas Jonas Sakalauskas sako, kad V. Noreika buvo jo autoritetas.

„Aš pas jį baigiau magistrantūros studijas. Tai yra mano mėgstamiausias Lietuvos operos dainininkas, kuris man padarė didžiulę įtaką kaip menininkas ir asmenybė. Jis visus mokinius stipriai globojo, išleisdamas į muzikinį teatrą jis mane nuoširdžiai palaimino. Tai yra mūsų patriarchas ir didysis mūsų mokytojas, kuris man gyvenime labai daug davė“, – BNS sakė J. Sakalauskas.

Jis išskyrė V. Noreikos nuoširdumą, šilumą ir atvirumą.

„Jis kaip mokytojas buvo tas, kuris globoja, o to jaunam dainininkui labai reikia. Jis bandydavo formuoti bendras muzikines ir žmogiškas vertybes“, – prisiminė buvęs V. Noreikos mokinys.

J. Sakalauskas teigė pastarosiomis dienomis laukęs liūdnos žinios.

„Penktadienį buvau aplankyti artimųjų ir buvau jo namuose. Jam buvo labai silpna, jis mane pamatė ir tai buvo labai jaudinantis momentas. Tai buvo paskutinis kartas, kai aš jį mačiau. Tuomet jau matėsi, kad jis tikrai pasiruošęs iškeliavimui“, – kalbėjo J. Sakalauskas.

LRT TELEVIZIJAI jis tvirtino, kad V. Noreika turėtų būti pašarvotas Operos ir baleto teatre sekmadienį. Čia su V. Noreika galės atsisveikinti visi norintieji. Anot J. Sakalausko, nors nėra tiksliai nuspręsta, tačiau planuojama, kad laidotuvės turėtų įvykti antradienį.

„Kai kas jau žinoma, kai kas dar ne. [...] Galiu tik pasakyti, kaip yra planuojama. Bendraujame su V. Noreikos artimaisiais, žmona ir sūnumu. Jie pageidavo, kad jis nebūtų kremuotas. Be to, jau greitu metu bus sudaryta vyriausybės laidojimo komisija. Laukiame informacijos. Vyksime susitikti su artimaisiais ir aptarti galutines detales, bet dabar jau matau, kad turbūt sekmadienį šarvosime pačiame Operos ir baleto teatre, Didžiojoje salėje. Tai vyks antroje dienos pusėje, valandą dar paskelbsime“, – sakė J. Sakalauskas.

Visi norintys su V. Noreika atsisveikinti galės LNOBT Didžiojoje salėje kovo 5 d., pirmadienį, 9–20 val., kovo 6 d., antradienį, nuo 9 val. Šventos Mišios už mirusiojo vėlę bus aukojamos Vilniaus Arkikatedroje antradienį, kovo 6 d., 10 val. ryto.

Karstas išnešamas antradienį 13 val. Laidotuvės vyks 14 val. Antakalnio kapinėse, Menininkų kalnelyje.

Kviečiame prisiminti operos grandą V. Noreiką archyviniuose įrašuose.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.