Naujienų srautas

Kultūra2019.12.07 09:35

Anapus pulto. Giedriaus Arbačiausko vadovaujama tyrėjų grupė mėgins išgelbėti Kalėdas

Aktorius Giedrius Arbačiauskas su mažais ir dideliais talkininkais kuria kalėdinę dovaną LRT RADIJO klausytojams, visai šeimai. Visoms šeimoms. Krautuvėse pamažu prasideda visokie kalėdiniai detektyvai, tačiau netrukus eteriu turėtų atsklisti tikrasis „Kalėdinis detektyvas“, parašytas Tomo Dirgėlos ir įgarsintas profesionalių ir debiutuojančių aktorių.

Viename miestelyje, suprantama – Lietuvos, nutiko bėda: pradingo eglutės, iškilo baisi grėsmė, kad Kalėdos neateis. Ką daryti? Narplioti detektyvo ir gelbėti šventės išsiruošia Kalėdų Senelis ir du vaikai – Rapolas ir jo sesutė Barbora.

Anapus pulto. Giedrius Arbačiauskas apie kalėdinę LRT RADIJO dovaną: norime, kad ši pasakėlė būtų su gera doze humoro

G. Arbačiauskas ėmėsi spektaklio režisieriaus pareigų, neatsisakė ir vaidmenų – bus pasakotojas, Eglučių pardavėjas ir Baronas. Kalėdų Senelį (ne kokį ten „senį“ ar „diedą“) įkūnija aktorius Vytautas Rašimas. Būtumėte girdėję, kaip jis mainė balsą prie mikrofono, kad Kalėdų Senelio žodžiai vaikams skambėtų įtikinamiau... Na, bet išgirsite.

Jaunąjį detektyvą Rapolą skaito Giedriaus sūnus Marius Arbačiauskas. O viso šio įvykio pažiba – mažoji Veronika, puspenktų metukų aktorė. Mergaitei įvykis dar nelabai rūpi, todėl visa, ko imasi, jai pavyksta nepaprastai nuoširdžiai ir įtaigiai.

G. Arbačiauskas LRT.lt sako siekiąs, kad mažajai kolegei Veronikai įrašų sesija būtų ir liktų kaip žaidimas. Labai padeda mergaitės tėveliai, aktoriai, irgi vaidinantys radijo spektaklyje. „Kai jiedu studijoje, stengiuosi nesipainioti, nes kitaip tik blaškyčiau Veronikos dėmesį“, – klausiamas, kaip pavyksta įtraukti tokį mažą žmogutį, atskleidžia Giedrius.

Pajutusi nuobodulį, Veronika pradeda bėgioti po studiją, suka ratus aplink pultą ir personažais virtusius kolegas. Tada suvalgo saldainį ir vėl stoja prie mikrofono. „Iš kur tiek energijos?..“ – stebisi režisierius. Veronikai didelė pramoga išgirsti, ką jau yra įrašiusi, pasiklausyti savo balso.

Sunku tai, ko prašo tėtis

Radijo teatre G. Arbačiauskas ne naujokas. Yra ir garsinęs, ir režisavęs. Vis dėlto... aktoriai, vaidyba, muzika, garsai – kaskart nauja visuma. Ir kaip ją tinkamai sudėti iš atskirų detalių – nauja ir įdomu. Čia Giedriui padeda LRT garso režisierė Eglė Jarmolavičiūtė. Dar viena stebukladarė komandoje. Tarkime, ji moka arklio žingsnius paversti lapės tipenimu. Turi visą garsų biblioteką, o jei prireikia, pasigamina naujų.

„Stengiuosi sukurti garsinį detektyvą, kad atsirastų intriguojama atmosfera. Visokių gudrybių prisiieškau“, – sako E. Jarmolavičiūtė. Įdomūs jai ir nelaukti aktorių sugalvojimai, netikėtas juokas. Dirbti su jais vienas malonumas. „Jie visada „užturbinti“, energingi, linksmi – „prikolina“, – sako Eglė.

Nauja G. Arbačiauskui ir tai, kad pamažu randasi tam tikra metodika kaip per žaidimą sudominti vaikus, kad jie to nė nepastėbėję imtų ir įrašytų pjesę. „Aktoriai žino, kaip vykdyti vaidybos užduotis. O vaikams tai pavyksta natūraliai, netikėtai, juose atsiskleidžia įgimtos savybės“, – sako „Kalėdinio detektyvo“ režisierius.

Jo sūnus Marius įgarsina berniuką Rapolą. Įrašinėjant jam sunkiausia surasti tinkamą intonaciją, sudėlioti akcentus taip, kaip prašo tėtis. Turi ir kitų pareigų, tarkime prižiūrėti Veroniką-Barborą, kai „jos tėvai išvaro“.

Ir pjauna širdį tarsi „zeimeriu“

Spektaklio kūrybinė grupė jau antras mėnuo darbuojasi studijoje, susitinka du sykius per savaitę. „Kalėdinis detektyvas“ kol kas dar niekur nepublikuotas. Vaikų rašytojas T. Dirgėla, vos jį pabaigęs, iškart kreipėsi į gerą bičiulį G. Arbačiauską siūlydamas ra-di-o-fo-ni-za-ci-ją.

Aktorius gerai žino rašytojo kūrybą, pagal jo eiles kuria daineles. „Tomas rašo rimtai ir nerimtai. Tad ir dabar norime, kad pasakėlė turėtų gerą humoro dozė, lyg žaidimas įtrauktų visus klausytojus“, – siekius išsako G. Arbačiauskas.

Kolega V. Rašimas įkūnija patį svarbiausią šio laiko personažą – Kar..., atsiprašau, Kalėdų Senelį. Prisipažįsta jaučiąs asmeninę nuoskaudą, kai išgirsta sakant „Kalėdų senis“. „Taip ir pjauna per širdį lyg „zeimeriu“. Juk tai ne koks senis, „diedas“, o senelis. Jis skleidžia gerąją dvasią“, – aiškina aktorius.

Jam truputį skaudu, kad Kalėdos šiais laikais gerokai paankstinamos. „Per tai pamirštame pačią šventę. Ieškodami dovanėlių pamirštame tuos, kuriems jas teiksime. Kalėdos tampa masiniu daiktų teikimu“, – rimtai ir nerimtai sako V. Rašimas.

LRT.lt rubrika „Anapus pulto“ sutelkia dėmesį į aktorius, kurių balsai pas jus atsklinda eterio bangomis. Radijo aktorius. Girdite pažįstamą balsą, tačiau niekaip neprisimenate veido... Kas gi sėdi anapus pulto prie mikrofono? Rubrika „Anapus pulto“ panaikina tą nesmagumą. Kaip randasi radijo teatras, kaip aktorių balsais atgimsta tikroji literatūra – rubrikoje „Anapus pulto“.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi