Pasaulio lietuvių balsas

2020.04.05 20:55

Buvęs Lietuvos garbės konsulas viliasi, kad lietuvių jaunimas neišvažinės

Ignas Krupavičius, LRT TELEVIZIJOS laida „Labas rytas, Lietuva“2020.04.05 20:55

„Egzotika“ – tai pirmas žodis, kurį ištaria buvęs Lietuvos garbės konsulas Argentinoje Algimantas Rastauskas, pasakodamas apie savo, trylikamečio paauglio, kelionę į Buenos Aires. Pasak vyro, norint išlaikyti lietuvybę svetur, svarbiausia, kad lietuviai Lietuvoje ir Argentinoje daugiau matytųsi ir bendrautų.

Rastauskų šeimyna nuolat domisi ir stebi, kas vyksta Lietuvoje ir viliasi, kad jaunimas, ieškodamas Rojaus žemėje, neišvažinės.

Buvęs garbės konsulas: svarbu, kad lietuviai Lietuvoje ir Argentinoje daugiau matytųsi ir bendrautų

Tiesa, pačio pašnekovo tuomet dar svetima šalis išskėstomis rankomis nepasitiko. Emigracija taip pat nebuvo jo pačio pasirinkimas. Biržų rajone, Vabalninke, gimusiam Algimantui 1944 metais prasidėjusi kelionė iš Lietuvos atmintin įsirėžė kaip didelis nuotykis.

Po ketverių metų su šeima bei dar tūkstančiu lietuvių Algimantas išsilaipino Buenos Airėse. Pabėgėlių stovyklos, kelionė laivu, net nepriteklius – viskas paauglį traukė ir stebino. 1949 metais įvyko ir jo pirmasis vasario 16-osios minėjimas su lietuvių bendruomene. Pirmąkart taip toli nuo Lietuvos.

Padedant vietos lietuviams, Rastauskų šeima sunkiai, bet po truputį įsikūrė Buenos Airėse, o Algimantas su broliu įsitraukė į lietuvių bendruomenės veiklą.

1960 metais įvyko lūžis. Tikėdamiesi geresnio gyvenimo daugelis lietuvių patraukė į Jungtines Amerikos valstijas, o su jais – ir Algimanto brolis. Skaudų išgyvenimą numalšino pažintis su Nelida, draugų vadinama tiesiog Nelly.

„Man Argentina miela. Tai yra mano kraštas. Gimiau čia, bet ir Lietuva daug vietos (širdyje) užima. Myliu ją kaip ir Argentiną. Juk galima dvi stiprias meiles turėti“, – su šypsena sakė Nelida Rastauskienė.

Pasak moters, lietuviai Argentinoje anksčiau daugiau bendraudavo. „Lietuva buvo okupuota ir tai mus paskatino būti stiprius ir vieningus, – tęsia ji. – Paradoksalu, bet dabar, iškovojus ir turint laisvę, atsipalaidavome ir pasidarė sudėtingiau išlaikyti lietuvybę“, – samprotavo pašnekovė.

Buvęs garbės konsulas pabrėžia, kad norint, jog anūkai įsitrauktų į veiklą, kaip oras būtini lietuvių apsilankymai Argentinoje.

„Kai atvyksta tautinių šokių kolektyvas iš Lietuvos, tas atvykęs jaunimas sueina su čia (gyvenančiu) lietuvių kilmės jaunimu, ir kai kurie jaunuoliai pradeda elgtis kitaip, šokti ir tuo užsikrečia net kai kurie argentiniečiai.

Lietuvybė nėra vien tik veikla. Tai pirmiausiai bendrystės, artumo jausmas, kai sueina žmonės, kurie turi kažką bendra su manimi, su Lietuva.

Nors aš Lietuvoje, noriu prisipažinti, kad irgi jaučiuosi, kad ne visai (esu) savas. Čia man ne viskas taip artima, kaip galvojau“, – pasakojo buvęs garbės konsulas.

Skaičiuojama, kad dabar Argentinoje, kurioje tilptų 43 Lietuvos, lietuviškų šaknų turi iki 200 tūkstančių žmonių, o septyniose vietos draugijose buriasi iki pusantro tūkstančio narių.

Reportažą apie Argentinos lietuvius galima peržiūrėti „Labas rytas, Lietuva“ laidoje.

Tai jau ketvirtas pasakojimas iš ciklo „Pasaulio lietuviai Argentinoje“.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba, – jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.