Pasaulio lietuvių balsas

2020.04.04 20:40

Argentinoje gimusiems lietuviams išlaikyti svarbiausias tradicijas padeda ir vietos gyventojai

Ignas Krupavičius, LRT TELEVIZIJOS laida „Labas rytas, Lietuva“2020.04.04 20:40

Trečiame pagal dydį Argentinos mieste Rosarijuje įsikūręs „Lietuvių klubas“ vienija net kelių kartų emigrantus bei lietuviškų šaknų turinčius jų vaikus. Lietuvos garbės konsulas Jose Rubenas Repšys atviras: anksčiau draugijos veikla buvo aktyvesnė. Dabar lietuviai atvirai bendrauja su vietos bendruomenėmis ir, pasak pašnekovo, jie tikrai nepražus. „Lietuviai yra labai turtingi, nes turi tai, ko neturi argentiniečiai“, – įsitikinęs jis. 

Lietuvos garbės konsulą J. Rubeną Repšį Rosarijaus mieste pažįsta net automobilių aikštelės darbuotojai. Prieš aštuonerius metus dėl krizės uždarius Lietuvos ambasadą Argentijoje, Rubenas čia daugeliui yra tiesiog Lietuvos ambasadorius.

Argentinos lietuviai gimtinės nepamiršo: Rosarijuje kasmet kyla Lietuvos vėliava, giedamas himnas

Rosarijus yra vadinamas „vėliavos miestu“, nes čia pirmą kartą buvo iškelta Argentinos vėliava. Dabar prie šiai vėliavai skirto paminklo pagerbiamos ir kitų šalių vėliavos. Kasmet vasario 16-ąją, skambant Lietuvos himnui, iškeliama ir Lietuvos vėliava.

Dar vienas Argentinos lietuvis Kristijonas Pundys stabteli prie lietuvių namų ir kviečia užeiti į virtuvę, kur sukasi būrys tautiečių ir čia besilankančių argentiniečių. Šie bendruomenės namai veikia nuo 1947-ųjų metų.

Garbės konsului J. Rubenui Repšiui buvo ketveri kai tėvas nupirko šį namą. Jis jau kurį laiką yra virtęs vietos bendruomenių klubu, kur, lietuviai sudaro mažumą. „Nesijaudinkite, gal mes ir tapome mažiau aktyvūs, bet labai gražiai sugyvename su vietiniais, esame atviri, svetingi. Esu įsitikinęs, kad lietuviai čia nepražus“, – sakė jis.

Tarp vakaro susibūrimo dalyvių galima sutikti ir Eleną bei Bronių Bareikius, kurie susipažino dar būdami moksleiviai Urugvajaus sostinėje Montevidėjuje vykusiame Lietuvos jaunimo suvažiavimime. Senjorai patys nėra matę Lietuvos, bet tiki stebuklu ir nepaliauja mylėti tėvų gimtinės.

„(Jaučiuosi) taip pat, kaip tai (Lietuva) būtų mano gimimo vieta. Daug kartų mislinom apie Lietuvą. Gimiau čia, bet daug kartų galvojau kaip apie gimimo vietą. Pažinojau ir pažįstu daug žmonių, kurie gyvena Lietuvoje, bendravau su jais“, – pasakojo B. Bareikis.

Jo žmona sakė, kad judviejų vaikai susituokė su užsieniečiais, bet, kiek gali, prisimena lietuvių kalbą, dainas. Per gimtadienį visa šeima draugiškai užtraukia „Ilgiausių metų“.

Išskirtinis lietuvių bruožas yra bendrystė ir pagalba vienas kitam. K. Pundys pasakojo, kad pabuvus Lietuvoje bendruomenės nariams būna sunku sugrįžti, nes jie greitai apsipranta savo arba savo tėvų tėvynėje. „Tai yra gilus jausmas“, – sakė jis.

Vienas iš bendruomenės narių Justinas Puzonas iš karto susigraudina, paprašytas pasidalinti prisiminimais apie tėvynę. Jis iki šiol prisimena tėvus, dirbusius pieno gamykloje.

„Kai mama melždavo karvę, mane dažnai aptaškydavo pienu, o tėvą dar dabar mintyse matau jojantį ir mane vis kviečiantį pajodinėti kartu“, – sakė jis.

Tačiau vėliau jo šeimos laukė Argentina ir ilgam į atmintį įsirėžęs bananų ir ananasų kvapas.

Garbės konsulas Jose Rubenas Repšys laimingas, nes žmona ir trys dukros, nebūdamos lietuvėms, jam padeda palaikyti lietuvybę. Su žmona Adrijana, kaip pats sako, jį suvedė likimas. Viename karnavale ji pasirodė su drauge, kurios draugas buvo lietuvis. Taip ketvertas greitai užmezgė pokalbį.

„Tėvas visada sakydavo, kad kai turėsi progą grįžti į Lietuvą, važiuok vasarą ar pavasarį. Kol yra sniego, labai sunku gyventi“, – su šypsena jis dalijosi prisiminimais ir rodydamas tėvų jaunystės nuotraukas.

Dusetose gimęs Argentinos lietuvio tėvas daug kalbėjo apie tėvynę. Pats pašnekovas pastebėjo, kad lietuviai yra labai turtingi, nes turi tai, ko neturi argentiniečiai – gilias ir tvirtas šaknis.

Skaičiuojama, kad dabar Argentinoje, kurioje tilptų 43 Lietuvos, lietuviškų šaknų turi iki 200 tūkstančių žmonių, o septyniose vietos draugijose buriasi iki pusantro tūkstančio narių.

Plačiau – „Labas rytas, Lietuva“ laidoje.

Tai trečiasis pasakojimas iš ciklo „Pasaulio lietuviai Argentinoje“.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba, – jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.