Istorijos

2021.01.09 10:31

Iš Norvegijos į Lietuvą sugrįžusi pora ėmėsi verslo girioje ir siūlo poilsį be vaikų

Rūta Katkevičienė, LRT radijo laida „Gimtoji žemė“, LRT.lt2021.01.09 10:31

Prieš trejus metus iš Norvegijos grįžę Greta ir Algirdas Šaumanai nusprendė, kad nuolatinė jų gyvenamoji vieta bus Lietuvoje, Labanoro girioje, esanti sodyba. Šeima čia, Molėtų rajone, puoselėja kaimo turizmą ir LRT RADIJĄ tikina, kad gyventi kaime visai neliūdna ir nenuobodu.

Pabodo gyventi biuro ritmu

Greta prisimena, kad išvykti į Norvegiją buvo vyro Algirdo sprendimas, o tai padiktavo ir jos pačios gyvenimo pokyčius.

„Algirdas pirmas išvažiavo į Norvegiją. Dirbti. O aš išvažiavau paskui iš meilės, – juokiasi G. Šaumanė. – Taip abu ir atsidūrėme Norvegijoje, tačiau jau iš pat pradžių supratome, kad ten nebūsime ilgai.“


Emigrantai Lietuvos nepamiršo – čia leisdavo atostogas. Moteris pasakoja, kad neilgai trukus abu suprato, kad blaškytis tarp dviejų šalių per sunku, tad priėmė sprendimą šaknis įleisti tėvynėje.

Algirdas tvirtina, kad emigracija suteikė gerą progą ne tik užsidirbti, bet ir pamatyti, kaip žmonės gyvena svetur, praplėsti akiratį. Vyras tikina niekada neturėjęs tikslo emigruoti į kitą šalį visam laikui.

„Esu tikras vilnietis, užaugęs ant asfalto, trumpai prisistato A. Šaumanas, – tačiau tėvų sodyba į mano gyvenimą įnešė gamtos. Pradėjau užsiimti medžio darbais.“ Algirdas Lietuvoje jau turėjo baldžiaus patirties, o Norvegijoje teko padirbėti ir prie didesnių projektų.

Greta tėvynėje turėjo gerą darbą ir, kaip pati sako, nieko netrūko. Tačiau jaunai moteriai norėjosi ne tik būti šalia vyro, bet ir paragauti emigranto duonos: „Būna tas laikas, kai užsimanai pabandyti ką nors naujo arba, kaip dabar sako, padaryti pertrauką.

Buvau jau atsikandusi greito biurų gyvenimo. Norėjosi pakeisti rutiną. Todėl ir nusprendėme, kad aš vyksiu pas Algirdą, o ne jis grįš į tėvynę.“

Norvegijoje pritrūko „laisvos lysvės“

Greta dirbo rinkodaros srityje su dideliais žmonių kolektyvais. Kaip pati sako, darbo pokytis emigracijoje buvo akivaizdus, tačiau reikalingas.

„Sprendimas išvykti buvo priimtas lengvai, nes, matyt, jau buvo pribrendęs laikas padaryti pertrauką nuo visų tokio tipo darbų“, – atvirauja iššūkių nebijanti moteris.

Porą grįžti į tėvynę paskatino didesnio būsto paieškos. Algirdui norėjosi erdvesnių namų, o Gretai – laisvos lysvės ir šiltnamio prie namo. Svarstydami, ar įsigyti erdvesnį būstą Norvegijoje, ar tą daryti jau Lietuvoje, galutinai apsisprendė grįžti tėvynėn.

Darbštūs lietuviai, grįžę į Lietuvą, nesėdėjo rankų sudėję – Algirdo tėvų sodyboje pradėjo kaimo turizmo verslą. „Dar gyvendami Norvegijoje vis grįždavome į Algirdo tėvų sodyboje esantį namuką. Atostogos jame būdavo labai geros. Norėjome, kad ir kiti pajustų tą gerą jausmą, – verslo idėjos pradžią prisimena Greta. – Sakom: „Reikia patiems žmonėms leisti nuspręsti, ar jie nori tokią paslaugą pirkti, ar ne.“ Taip viskas ir prasidėjo.“

Prieš pertvarką, anot verslininkų, kaimo sodyba neturėjo daug patogumų. „Pavyzdžiui, tualetas buvo tik lauke. Paprastas šildymas. Nedidelė kriauklė, – buvusius nepatogumus vardija pašnekovė. – Kam tokia paslauga tiko, nuomojosi. Gautas pajamas investavome į to paties namuko renovaciją, kad jame būtų geresnis komforto lygis.“

Turistų sulaukia ištisus metus

Pora tvirtina, kad atokiame Kašeikių kaime nėra liūdna gyventi. Anot Gretos, jei norisi socializacijos, niekas netrukdo susitikti su draugais. „Taip pat lankome Utenos lankininkų klubą, važiuojame į treniruotes. O žiemos metu beveik nuolat sulaukiame svečių.

Žinoma, daugiausia laiko praleidžiame kartu, tačiau man tai patinka – nejaučiame didelės trinties, – juokdamasi tvirtina G. Šaumanė. – Čia galime ir su alpakomis pabendrauti, pas triušius nueiti.“

Kaimo turizmo sodybos savininkai kalbantis rudens pradžioje pasakoja, kad darbingas sezonas neapsiriboja trimis vasaros mėnesiais. „Sezonas trunka ištisus metus. Geras buvo rugsėjis, sparčiai pildosi spalis. Neabejoju, kad paklausūs bus ir lapkritis, ir gruodis, ir sausis, – optimizmo nestokoja kaimo turizmą Molėtų rajone plėtojanti pašnekovė. – Žmonės moka poilsiauti ir atostogauti bet kuriuo metų laiku. Tad čia tinka posakis, kad nėra blogo oro.“

Algirdo ir Gretos sodyba išsiskiria tuo, kad čia siūlomas poilsis dviem ir be vaikų. „Yra daugybė sodybų, kurios siūlo visas paslaugas šeimoms su vaikais ir netgi paslaugas, specialiai skirtas mažiesiems. O štai vietų, kur būtų galima pailsėti porai, ir dar privačiai, nėra daug.

Žinoma, yra tokių sodybų, tačiau būtent tokius nedidelius namelius, kurie nebūtų prie didesnių pastatų, Lietuvoje galima rankų pirštais suskaičiuoti“, – pasakoja kaimo turizmo verslą atokioje sodyboje Molėtų rajone plėtojantys Greta ir Algirdas Šaumanai.

Plačiau apie Algirdo ir Gretos kaimo turizmo sodybą – radijo įraše.


Parengė Vismantas Žuklevičius.