Verslas

2015.02.12 21:36

Lenkai su „Gazprom“ susitarė dėl mažesnių dujų kainų

LRT.lt2015.02.12 21:36

Lenkijos valstybinė kompanija „PGNiG“ antradienį pranešė su Rusijos dujų milžine „Gazprom“ susitarusi dėl mažesnių dujų kainų. 

Lenkijos valstybinė kompanija „PGNiG“ antradienį pranešė su Rusijos dujų milžine „Gazprom“ susitarusi dėl mažesnių dujų kainų.

„Kainos kris“, – antradienį naujienų agentūrai AFP teigė „PGNiG“ atstovė spaudai Joanna Zakrzewska, tačiau daugiau detalių nepateikė.

„Pagal sutarties priedą, pasirašytą Varšuvoje, dujų tiekimo kainos Lenkijai bus pakeistos. Šis susitarimas leis baigti procedūras Stokholmo arbitraže“, – teigiama Lenkijos bendrovės pranešime.

Į arbitražą „PGNiG“ kreipėsi šių metų vasarį. Lenkija reikalavo „Gazprom“ sumažinti ilgalaikes dujų kainas, kad jos atitiktų žemesnes gamtinių dujų kainas pasaulinėje rinkoje.

„Gazprom“ tiekiamų dujų kaina sumažės iki maždaug 450 dolerių už 1 tūkst. kubinių metrų, pranešė Lenkijos dienraštis „Rzeczpospolita“, cituodamas neįvardintą šaltinį Lenkijos finansų ministerijoje.

Iki šiol Lenkija už tą patį kiekį mokėjo daugiau kaip 500 dolerių.

Lenkija per metus sunaudoja apie 14 mlrd. kubinių metrų dujų. Vidaus rezervai padengia apie 30 proc., o daugiau kaip 60 proc. kiekio importuojama, daugiausiai iš Rusijos.

Mėgindama pakeisti senus anglimi varomus elektros generatorius, kad atitiktų ES nustatytas šiltnamio efektą sukeliančių dujų išmetimo ribas, Varšuva svarsto planus statyti pirmąją šalyje atominę elektrinę ir eksploatuoti skalūninių dujų telkinius.

Įsitikinusi, kad skalūninės dujos galėtų užtikrinti energetinę nepriklausomybę nuo Maskvos, Varšuva šiai sričiai vystyti skyrė 12,5 mlrd. eurų.

Manoma, kad Lenkijoje gali būti iki 1,92 trilijonų kubiniu metrų eksploatuojamų skalūninių dujų. Tai būtų trečias didžiausias telkinys Europoje, nusileidžiantis tik esantiems Norvegijoje ir Nyderlanduose.

Tačiau ekspertai įspėja, kad projekto vystymas bus labai ilgas ir brangus procesas. 

Primename, kad ieškinį prieš „Gazprom“ Stokholmo arbitraže pateikusi ir Lietuva. Ginčas susijęs su 5 mlrd. litų permoka už „Gazprom“ dujas, tiektas į Lietuvą pagal sutartis.