Verslas

2019.01.24 10:28

Ginče su „Veolia“ Vilniaus savivaldybė griebiasi naujo ginklo: kreipsis į rizikos fondą

LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2019.01.24 10:28

400 mln. eurų ginče dėl permokų už šildymą Vilniaus valdžia griebiasi naujo ginklo.  Stokholmo arbitraže su Prancūzijos energetikos įmone „Veolia“ dalį teisinių išlaidų finansuotų rizikos fondas. Jis investuotų iki 6,5 mln. eurų. Jei savivaldybė pralaimėtų, rizikos fondui nereiktų nieko mokėti.

Laimėjimo atveju, tektų atseikėti 25 mln. eurų. Miesto valdžia sako, kad tai padidintų galimybes laimėti, apdraustų bylą nuo politikų kišimosi. Prieštaraujantys tarybos nariai sako, kad sumokėjus rizikos fondui gali nebelikti pinigų gyventojams grąžinti permokėtus pinigus.

Tarybos konservatoriai pabrėžia, kad tai visų vilniečių ieškinys už neteisėtus įmonės veiksmus. Nerimaujama, jei didelę laimėjimo dalį reikės sumokėti rizikos fondui, gyventojams permokas teks grąžinti iš tų pačių mokesčių mokėtojų pinigų.

 „Ieškinyje priteisus sumą ją reikia traktuoti kaip miestiečių pinigus. Jei ateina privatus fondas, jis padengia išlaidas, jis 4 kartus didesnę sumą gauna. Čia didelė rizika, kad tai fondas pasiims dalį laimėjimo, atsiskaityti su miestiečiais teks savivaldybei ar šilumos tinkų įmonei. Trumpuoju laikotarpiu, bėgdami nuo kaštų po kurio laiko galim atsidurti situacijoj, kad vėl iš mokesčių mokėtojų pinigų teks atsiskaityti už permokas“, – sako Vilniaus tarybos narys Valdas Bekunskas.

Valdantieji teigė, kad buvęs meras Artūras Zuokas turėtų nusišalinti nuo klausimo. Esą pagal arbitražo bylos medžiagą, jis 724 tūkst. eurų paėmė kaip kyšius įvairiomis formomis už įmonių „Veolia“ ir „Rubikon“ protegavimą. A. Zuokas atkirto, tokie žodžiai tėra politikavimas.

Pavasarį – savivaldos rinkimai, o byla, ko gero, truks dar bent kelerius metus. Dabartinė valdžia nerimauja, kad įpėdiniai nepadarytų politinės įtakos – pavyzdžiui, nenutrauktų bylos sudarydama taikos sutartį.       

„Šiuo atveju sprendžiame politinės priklausomybės užduotį, o kiek byla priklausys nuo politinių sprendimų. čia yra baimių, kad politikai, kurie anksčiau priėmė sprendimus, dėl kurių ginčijamasi arbitraže gali mėginti stabdyti bylą. Renkamasis toks variantas, nes jis išvaduoja iš politinių sprendimų šią bylą“, – LRT TELEVIZIJAI kalbėjo Vilniaus vicemeras Gintautas Paluckas.

Opozicija įsitikinusi, kad susitarimas su rizikos fondu atveria kelią korupcijai – neaišku, kaip ir kas išsidalys pinigus. Esą kelis reikalingus milijonus turi ir pati savivaldybė.

 „Taip gausis, kad ką laimėsim pasiims rizikos fondas, turint tokį biudžetą nerasti pinigų, kurių reikia per 2–3 metus ne dabar tuoj pat“, – sako Vilniaus tarybos narys Kęstutis Nėnius.

Dėl „Veolios“ investicijų dar vienas ginčas vyksta Vašingtono arbitraže. Ten prancūzai bylinėjasi su Lietuvos valstybe.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt