Verslas

2020.11.27 16:01

Nyderlandų teisėsauga ėmė tirti Numai priklausiusią bendrovę: nušalino vadovybę, abejoja dėl sandorių pagrįstumo

Jonas Deveikis, LRT.lt2020.11.27 16:01

Nyderlandų teismas ėmėsi nagrinėti bylą, kurioje tiriama turtingiausiam Lietuvos verslininkui Nerijui Numai (anksčiau – Numavičiui) priklausiusi bendrovė „Taf Asset 11 B.V.“. Nors verslininkas byloje nedalyvauja, teisėsauga tirs ir bendrovės sandorius, kuriais N. Numa pardavė savo akcijų įmonėje dalį.

Amsterdamo apeliacinio teismo Įmonių rūmai ėmėsi tirti iki 2015 m. N. Numai priklausiusią bendrovę „Taf Asset 11 B.V.“ ir įmonėje buvusių 25 mln. eurų lėšų išvedimo sandorius.

Į Lietuvos žiniasklaidos ir institucijų akiratį ši įmonė buvo patekusi dar 2017 m., kada „Vilniaus prekybos“ (VP) grupės smulkieji akcininkai broliai Gintaras ir Mindaugas Marcinkevičiai delfi.lt teigė, kad per Nyderlanduose registruotą „Taf Asset 11 B.V.“ N. Numa galimai išsimokėjo 19,26 mln. eurų ir taip nuslėpė bent 3 mln. eurų mokesčių Lietuvos biudžetui, taip pat padarė žalą akcininkams.

Šie teiginiai Vilniaus apygardos teismo pripažinti neatitinkančiais tikrovės, žeminančiais N. Numos garbę, orumą.

Teismas nušalino įmonės vadovą, atliks tyrimą

Kaip rašoma Amsterdamo apeliacinio teismo Įmonių rūmų 2020 m. rugsėjo 14 d. priimtame nutarime, kurį matė LRT.lt žurnalistai, teismas nušalino bendrovės „Taf Asset 11 B.V.“ vadovą, apribojo įmonės didžiojo akcininko („Averline“) teises, skyrė valstybės nepriklausomą pareigūną jai vadovauti bei pradėjo įmonės veiklos tyrimą. Tyrimas apims laikotarpį nuo 2014 m. rugsėjo 1 d. iki dabar.

Teismo pateiktoje bylos vertinimo įžangoje rašoma, kad kyla abejonių dėl kai kurių įmonės vykdytų finansinių sandorių pagrįstumo, o dėl to galėjo nukentėti įmonės „Taf Asset 11 B.V.“ smulkieji akcininkai (Marcinkevičių šeima).

Taip pat pažymima, kad teismas turi „pagrįstų priežasčių abejoti dėl įmonės vykdytos politikos ir praktikos tinkamumo. Abejonių taip pat kelia įmonėje buvusių įvykių eiga ir konkrečių šalių interesai bei motyvai. Taip pat kyla abejonių dėl tikslių santykių tarp „Bertona“ ir „Miglione“ (N. Numai priklausančios bendrovės, buvusios „Taf Asset 11 B.V. didžiausios akcininkės), „Averline“, „Emir“, EMP Fin“ ir „Taf Asset 11 B.V.“ direktoriaus J. A. Sackiewicziaus“, – bylos vertinime rašo teismas.

Teisėsauga tirs sandorių sudarymo aplinkybes, įmonės vadovybės bei akcininkų veiksmus, informacijos suteikimą smulkiesiems akcininkams sandorių sudarymo metu.

Tyrimui užtikrinti Nyderlandų teismas nutarė perimti ir valstybės skirtam saugotojui perduoti visas didžiojo bendrovės akcininko, Lenkijos bendrovės „Averline“ akcijas, kurias ji 2014 m. spalio 14 d. įsigijo iš N. Numai priklausiusių Kipro bendrovių „Miglione“ ir „Bertona Holdings“.

„Taf Asset 11 B.V.“ finansinės operacijos nagrinėtos ir Lietuvos Respublikos generalinėje prokuratūroje, tačiau metus trukęs tyrimas nutrauktas, prokurorui nusprendus „Taf Asset 11 B.V.“ tyrimą perduoti Valstybinei mokesčių inspekcijai (VMI).

Nyderlanduose pradėtos bylos ieškovai – buvęs smulkusis VP grupės akcininkas Gintaras Marcinkevičius ir Estijoje registruota bendrovė „Attexo OU“, o atsakovė – „Taf Asset 11 B.V.“.

Šeimos biuras: N. Numa teisiniuose procesuose nedalyvauja

N. Numos šeimos biuro vadovas Ignas Zavadskis LRT.lt teigė, kad verslininkas teisiniuose procesuose dėl bendrovės „Taf Asset 11 B.V.“ nedalyvauja.

„Su N. Numa susijusios įmonės jau daugiau kaip šešerius metus nebėra tarp „TAF Asset 11 BV“ akcininkų, nedalyvauja šios įmonės veiklos tyrime ar bet kokiuose kituose su šia įmone susijusiuose procesuose, todėl negalime pakomentuoti šiuo metu vykstančio įmonės veiklos tyrimo“, – rašoma pateiktame atsakyme.

I. Zavadskis taip pat atkreipia dėmesį, kad N. Numa anksčiau jau buvo nepagrįstai M. ir G. Marcinkevičių apkaltintas įmonės „TAF Asset 11 BV“ lėšų pasisavinimu.

„Tačiau 2020 m. vasarį Vilniaus apygardos teismas teiginius apie tariamą vagystę pripažino melagingais. Neatmestina, kad būtent pastaroji aplinkybė ir paskatino tik dabar inicijuoti „TAF Asset 11 BV“ veiklos tyrimą, šįkart Nyderlanduose, nors su N. Numa siejamos įmonės pardavė olandiškos įmonės akcijas nesusijusiai šaliai dar 2014 m. spalio mėn.“, – teigė jis.

LRT.lt primena, kad Nyderlandų teisėsauga tirs bendrovės „Taf Asset 11 B.V.“ veiklos laikotarpį nuo 2014 m. rugsėjo 1 d. iki dabar.

Teiginius pripažino neatitinkančiais tikrovės

„VP grupės“ atstovai prieš beveik 4 metus G. ir M. Marcinkevičių mestus įtarimus, neva N. Numa per bendrovę „Taf Asset 11 B.V.“ išsimokėjo 19,26 mln. eurų ir taip nuslėpė bent 3 mln. eurų mokesčių Lietuvos biudžetui, taip pat padarė žalą akcininkams, įvardijo kaip priemonę, kurią M. Marcinkevičius jam naudingomis sąlygomis naudoja siekdamas agresyviai pasitraukti iš grupės ir už savo akcijų dalį VP gauti nepagrįstai didelę kainą (M. Marcinkevičiui priklauso apie 10 proc. VP grupės akcijų).

Dėl G. ir M. Marcinkevičių teiginių N. Numa, kiti grupės steigėjai ir bendrovės „Franmax“, „Vilniaus prekyba“ ir „Leksita“ 2017 m. kreipėsi į Vilniaus apylinkės teismą ir prašė juos pripažinti neatitinkančiais tikrovės.

Vilniaus miesto apylinkės teismo 2017 m. gruodžio 22 d. sprendimu broliai M. ir G. Marcinkevičiai pripažinti paskelbę 2 iš 5 tikrovės neatitinkančius teiginius, žeminančius N. Numos garbę ir orumą. Tiek M. Marcinkevičius, tiek N. Numa šį sprendimą skundė Vilniaus apygardos teismui (VAT), šis 2019 m. vasarį konstatavo, kad ginčo teiginiai yra tik neįžeidi nuomonė, kuriai „netaikomi tiesos ir tikslumo kriterijai“, todėl N. Numos reikalavimai dėl garbės ir orumo gynimo negali būti tenkinami.

Apskundus šį sprendimą, Lietuvos Aukščiausiasis Teismas (LAT) spalio 2 dieną nutarė, kad VAT ginčo šalims nesudarė lygiateisių sąlygų, nes nesuteikė N. Numai galimybės pasisakyti dėl naujų Marcinkevičių pateiktų įrodymų, todėl byla galėjo būti išspręsta neteisingai. Dėl to LAT panaikino šiemet vasarį priimtą VAT nutartį ir grąžino šiam teismui bylą nagrinėti iš naujo.

Antrą kartą išnagrinėjęs bylą Vilniaus apygardos teismas konstatavo, kad brolių Marcinkevičių teiginiai dėl nesumokėtų mokesčių, žalos padarymo akcininkams ir valstybei yra neatitinkantys tikrovės, žeminantys N. Numos garbę, orumą. Marcinkevičiai įpareigoti viešai paneigti paskleistus kaltinimus.

Sandoriai dėl 19 mln. eurų sudaryti 2014–2015 m.

Kaip rašė BNS, Nyderlandų, Kipro ir Lenkijos įmonių finansiniai sandoriai, kuriais N. Numai buvo išmokėta 19,264 mln. eurų pardavus jo turėtą akcijų dalį „TAF Asset 11 B.V.“, buvo sudaryti 2014 ir 2015 metais.

Nyderlandų teismo nagrinėtoje byloje rašoma, kad 26 mln. eurų į bendrovės „TAF Asset 11 B.V.“ sąskaitą iš N. Numos ir Marcinkevičių šeimos atstovams priklausančių įmonių pervesti 2009 m. „dėl mokestinių priežasčių.“

Tuo metu bendrovė „TAF Asset 11 B.V.“ priklausė Kipre registruotoms ir Numavičių šeimos nariams priklausančioms bendrovėms „Bertona Holdings Limited“ ir „Miglione Investments“ (iš viso 76,32 proc. akcijų), o kita dalis per Estijoje registruotą įmonę „Attexo OU“ priklausė Marcinkevičių šeimai (M. Marcinkevičiui – 7,87 proc., G. Marcinkevičiui – 1,97 proc., Ž. Marcinkevičiui – 13,85 proc.).

„2014 metais Nyderlandų įmonė „TAF Asset 11 B.V.“ suteikė 25,8 mln. eurų paskolą Kipro bendrovei „Bertona Holdings Limited“. Po šio sandorio buvo sudaryti akcijų ir reikalavimų perleidimo sandoriai tarp „TAF Asset 11 B.V.“, „Bertona Holdings Limited“, Lenkijos įmonės „Emir 77“ bei Kipro įmonių „Averline Holdings Limited“ ir „Miglione Investments“, kurių pagrindu 19,783 mln. eurų skolos dalis buvo perleista „Miglione Investments“.

Perleidus skolos dalį, „Bertona Holdings Limited“ išmokėjo 19,783 mln. eurų „Miglione Investments“, kuri šia suma sumažino įstatinį kapitalą ir atsilaisvinusias lėšas išmokėjo privilegijuotų akcijų savininkei – Kipro bendrovei „Amarentio Holdings Limited“. 2015 m. buvo sumažintas jau „Amarentio Holdings Limited“ įstatinis kapitalas ir 19,264 mln. eurų išmokėta jos akcininkui N. Numai“, – rašė BNS.

N. Numos atstovai tvirtino, kad šiais sandoriais verslininkas pats paskolino įmonėms pinigų, įsigydamas išperkamųjų akcijų, o po metų paskola jam buvo grąžinta, išpirkus minėtas akcijas.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt