Verslas

2020.11.26 14:15

Veterinarijos tarnyba: labiausia tikėtina, kad audinės užsikrėtė nuo darbuotojo, nuo jų gali užsikrėsti ir žmonės

darbuotojo užsikrėtimo aplinkybės neaiškios; atnaujinta 17.01
Augustas Stankevičius, BNS, ELTA, Vaida Kalinkaitė-Matuliauskienė, Jonas Deveikis, LRT.lt2020.11.26 14:15

Koronavirusas nustatytas Jonavos rajone esančiame ūkyje laikomoms audinėms, BNS ketvirtadienį informavo Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba (VMVT). Tarnybos vadovo teigimu, labiausiai tikėtina, kad žvėreliai užsikrėtė nuo darbuotojo.

„Tai labiausiai tikėtina versija. (...) Virusas į ūkį pats neateina, jį atneša žmogus“, – paklaustas, ar audinės galėjo užsikrėsti nuo darbuotojo, tvirtino VMVT vadovas Darius Remeika.

Jis taip pat patikino, kad viruso mutacija nenustatyta, fiksuotas COVID-19 ligą sukeliantis virusas, tačiau yra tikimybė, kad nuo užsikrėtusių gyvūnų virusu užsikrėsti gali ir kiti žmonės.

„Pats svarbiausias dalykas saugotis viruso, esančio visur. Turime galimybę užsikrėsti tiek nuo kito žmogaus, tiek nuo gyvūno. Audinės yra jautresnis gyvūnas, daug jautresnis šiam virusui, žinoma, žmogus taip pat turi saugotis“, – patikino D. Remeika.

Dėl sąlyčio su koronavirusu užsikrėtusiu audinių ūkio darbuotoju izoliuoti penki kolegos, BNS ketvirtadienį informavo Nacionalinis visuomenės sveikatos centras (NVSC).

„Darbo aplinkoje sąlytį turėjo penki asmenys, asmeninėje aplinkoje – trys. Visi jie yra izoliuoti“, – sakė įstaigos atstovė Justina Petravičienė.

Kiek anksčiau tarnybos atstovė patvirtino informaciją apie nustatytus užsikrėtimus. Kaip spaudos konferencijoje teigė D. Remeika, pirmieji signalai apie galimą audinių užsikrėtimą buvo gauti trečadienį.

Veterinarijos tarnyba: labiausia tikėtina, kad audinės užsikrėtė nuo darbuotojo

VMVT vadovo aiškinimu, tarnyba pastaruoju metu aktyviau stebi situaciją ūkiuose, nuolat atliekami patikrinimai ir tyrimai.

„Reguliariai gauname informaciją apie audinių sveikatos stovį, gaištamumą ir, žinoma, atlikome laboratorinius tyrimus. Šiuo metu ištirti visi ūkiai, kuriuose Lietuvoje laikomos audinės“, – komentuodamas situaciją teigė D. Remeika.

Anot jo, užsikrėtusios audinės bus nugaišintos, kitų žvėrelių sveikata bus stebima.

Iki šiol su gyvūnais susijusių užsikrėtimų nefiksuota

Pasak Lietuvos kailinių žvėrelių augintojų asociacijos pirmininko, „Vilkijos ūkio“ vadovo Česlovo Tallat-Kelpšos, koronavirusas paplito Jonavos rajone esančiame audinių ūkyje, priklausančiam įmonei „Danmink“. Pastarosios pagrindinis akcininkas – „Vilkijos ūkis“.

NVSC LRT.lt informavo, kad situaciją dar bandoma aiškintis, tačiau iki šiol Lietuvoje nebuvo fiksuoti koronaviruso užsikrėtimo atvejai, susiję su gyvūnais.

„Pati informacija nauja, bet, ką jau dabar galiu pasakyti, kad mes Lietuvoje nefiksavome COVID-19 ligos atvejų, kurie būtų susiję su užsikrėtusiais gyvūnais – kad žmonės būtų nuo jų užsikrėtę ar pan. Tokių atvejų Lietuvoje neturėjome iki šiol“, – patvirtino NVSC atstovė Justina Petravičienė.

Kiek vėliau J. Petravičienė LRT.lt teigė, kad nustačius fermoje dirbančiam darbuotojui COVID-19 ligą, buvo izoliuoti penki didelės rizikos sąlytį turėję darbo aplinkos asmenys. Jiems taikoma įprasta ligos prevencijos tvarka.

J. Petravičienė taip pat nurodė, kad fermoje dirbančio darbuotojo užsikrėtimo aplinkybės išlieka neaiškios, todėl kol kas nėra žinoma, ar šiuo atveju darbuotojas užkrėtė audines.

„Turime nustatytą COVID-19 ligos atvejį asmeniui, dirbančiam būtent šioje fermoje. Jam liga patvirtinta lapkričio 24 d. Mūsų epidemiologai, atlikę epidemiologinį tyrimą, iš tiesų nustatė, kad žmogaus užsikrėtimo aplinkybės nėra aiškios. Tai reiškia, kad žmogus nurodo nebendravęs su kitais COVID-19 liga sergančiais asmenimis, nubuvo išvykęs į užsienį, kur galėtų užsikrėsti.

Kitaip tariant, iš tikrųjų nežinome ir negalime pasakyti, kokiu būdu jis užsikrėtė, todėl negalime ir atsakyti į klausimą, kuris, kaip suprantu, yra esminis – ar žmogus užkrėtė audines“, – komentavo J. Petravičienė.

Ji pridūrė, kad, kol nėra nustatyta RNR seka, taip pat negalima atsakyti į klausimą, ar virusas, nustatytas audinėms, yra mutavęs.

„Kad būtų galima atsakyti į klausimą, ar virusas, patekęs į audinių organizmą, yra pasikeitęs, turi būti atlikti moksliniai tyrimai. Kaip mokslininkai pabrėžia, audinių organizmai yra palankūs virusui, todėl tos audinės virusu užsikrečia“, – teigė J. Petravičienė.

Jeigu virusas būtų mutavęs, tai didintų užsikrėtimo riziką, virusu galėtų užsikrėsti ir COVID-19 liga jau persirgę asmenys.

„Tai iš esmės blogina pačią situaciją, jeigu taip atsitiktų, kad virusas būtų mutavęs ir būtų iškeliavęs už to ūkio ribų. Jeigu būtų žmonių, užsikrėtusių jau tuo mutavusiu virusu, tai reikštų, kad galbūt turėtume blogesnę situaciją. Bet šioje situacijoje tokių išvadų dar negalime daryti“, – pabrėžė J. Petrauskienė.

Lietuvos sveikatos mokslų universiteto (LSMU) prof. Arūnas Stankevičius LRT TELEVIZIJOS laidai „Laba diena, Lietuva“ teigė, kad dabar svarbiausia atlikti visus reikalingus tyrimus, po kurių bus galima tiksliai nustatyti, kaip užsikrėtė audinės ir ar jos gali perduoti virusą žmonėms.

„Reikėtų atlikti sekoskaitą ir pažiūrėti, ar nėra mutacijų vadinamo S baltymo smaigalio baltymo srityje, dėl kurio ir buvo išnaikintos audinės Danijoje. Nes ten buvo nustatyta mutacija, kuri galbūt gali turėti įtakos ir vakcinacijos efektyvumui“, – sakė jis.

Profesorius taip pat pažymėjo, kad greičiausiai virusą audinėms perdavė žmogus, o ne atvirkščiai: „Manau, kad šiuo atveju sergantys prižiūrėtojai matomai perdavė šitą virusą ir audinėms.“

Prof. A. Stankevičius tikisi, kad infekcija Lietuvos audinių ūkiuose neturėtų išplisti, nes VMVT neseniai tyrė ūkius visoje šalyje, įvedė tam tikrų apribojimų, be to, dėl šaltojo sezono dauguma audinių netrukus ir taip bus utilizuojamos dėl kailių.

Užsikrėtė apie 20 audinių

VMVT kiek anksčiau informavo, kad Jonavos rajono audinių ūkyje, kuriame laikyti įmonėms „Danmink“ ir „Vilkijos ūkis“ priklausantys gyvūnai, staiga nugaišus 169 audinėms ir ištyrus jų mėginius patvirtinta, kad gyvūnai buvo užsikrėtę koronavirusu.

„Vilkijos ūkio“ vadovo teigimu, koronavirusas nustatytas daugiau nei 20 nugaišusių audinių.

„Nedaug, yra 22 ar kiek audinių (nustatytas COVID-19 – BNS), bijau pameluot. (...) Jų jau nėra“, – BNS komentavo Č. Tallat-Kelpša.

Jo teigimu, koronavirusas gyvoms audinėms kol kas nenustatytas. Verslininko tvirtinimu, šiuo metu „Danmink“ augina virš 30 tūkst. audinių.

„Visoms audinėms daromi tyrimai nuo praėjusios savaitės, tam pačiam „Danmink“ buvo daromi ir visi tyrimai buvo neigiami“, – kalbėjo kailinių žvėrelių augintojas.

Č. Tallat-Kelpša: kai kurios valstybės nenaikina net ir sergačių audinių

Č. Tallat-Kelpšos teigimu, manoma, kad audinės koronavirusu galėjo užsikrėsti nuo sergančio darbuotojo. „Mes apie tai sužinojom tik vakar“, – sakė jis.

Pasak „Vilkijos ūkio“ vadovo, tolesni veiksmai dėl audinių bus derinami su VMVT.

„Yra paletė sprendimų pagal įvairias valstybes, pavyzdžiui, JAV, Švedija nenaikina net sergančių, nieko nenaikina, tiesiog sustiprina saugos priemones, kad apsaugotų žmones, kad apsaugotų nuo viruso išnešimo iš fermos, leidžia toms audinėms prasirgti, įgyti imunitetą“, – kalbėjo Č. Tallat-Kelpša.

„Žiūrėsime, kas bus. Jei bus nuspręsta naikinti, tuomet klausimas bus apie kompensacijas“, – pridūrė jis.

VMVT vadovas D. Remeika anksčiau informavo, kad informacija apie audinių gaišimą buvo gauta antradienį. Tą pačią dieną dieną VMVT specialistų atrinkti gyvūnėlių mėginiai buvo pristatyti tyrimams į Nacionalinio maisto ir veterinarijos rizikos vertinimo instituto laboratoriją.

„iekiant patvirtinti arba paneigti kilusius įtarimus ir nustatyti tikslų viruso išplitimo ūkyje mastą, trečiadienį atrinkti 22 papildomi mėginiai. Jų rezultatai taip pat patvirtino COVID-19. Tuo pačiu trečiadienį gavome pranešimą, kad vienam iš šį ūkį prižiūrinčių asmenų patvirtintas COVID-19. VMVT žiniomis, audinių fermos darbuotojas blogai pasijuto šį pirmadienį, visi su juo kontaktavę darbuotojai yra saviizoliacijoje“, – pranešime teigia VMVT direktorius Darius Remeika.

Gavus informaciją apie ūkyje įtariamą ligos židinį, nedelsiant, nuo lapkričio 24 d. jam pritaikyti veiklos apribojimai. Iš užkrėsto ūkio uždraustas bet koks gyvūnų, pašarų ar kitų gyvūninių produktų išvežimas. Priimtas sprendimas nugaišinti 22 užkrėstuose narvuose laikomas audines (apie 40 vnt.), o gyvūnų gaišenas saugiai sunaikinti šalutinių gyvūninių produktų perdirbimo įmonėje.

„Gauti tyrimo rezultatai rodo, kad virusą SARS-CoV-2 audinėms perduoti galėjo ūkio darbuotojas, todėl raginame visus šalies audinių ūkius griežtai laikytis visų biologinio saugumo reikalavimų, o ūkio darbuotojams pajutus bent menkiausius ligos simptomus, nedelsiant palikti darbo vietą ir riboti kontaktą su ūkyje laikomais gyvūnais“, – pabrėžė VMVT direktorius.

Informaciją apie audinių sveikatą privalo pateikti kas savaitę

Šiuo metu šiame audinių ūkyje laikoma apie 60 tūkst. kailinių žvėrelių. Ūkio atsakingi asmenys įpareigoti atidžiai vykdyti likusių audinių sveikatos būklės laboratorinę stebėseną.

Lietuvos audinių augintojai kiekvieną savaitę įpareigoti pateikti regioniniam VMVT padaliniui, vykdančiam audinių ūkio valstybinę veterinarinę kontrolę, duomenis apie per savaitę nugaišusias audines, atsižvelgiant į šiuos duomenis bus sprendžiama dėl naujų mėginių atrinkimo ir ištyrimo. Tokią prievolę visiems audinių augintojams ir laikytojams numato lapkričio 12 d. pasirašytas VMVT direktoriaus įsakymas.

Žemės ūkio ministro patarėjas Rosvaldas Gorbačiovas LRT.lt teigė, kad šiuo metu jau svarstomi paramos mechanizmai audines auginantiems ūkininkams, kurie gali nukentėti dėl ūkiuose plintančio viruso.

„Tikrai sieksime nepalikti ūkių vienų su šia problema. Jau svarstomos tam tikros paramos schemos. Taip pat galvojame kreiptis ir į Europos Komisiją dėl didesnės paramos skyrimo“, – teigė ministro patarėjas.

LRT.lt primena, kad Danija šio mėnesio pradžioje paskelbė, kad išnaikins maždaug 15 milijonų audinių, nes mutavęs koronavirusas plinta ir tarp žmonių.

Teigiama, kad nauju viruso variantu žmonės užsikrečia nuo gyvūnų. Šalies valdžia teigia, kad nauja viruso mutacija kelia grėsmę ateities vakcinų efektyvumui.

Danijos Sveikatos ministras Magnusas Heunicke tuomet tvirtino, kad pusė iš 783 žmogaus koronaviruso atvejų Šiaurės Danijoje „yra susiję“ su audinėmis.

VMVT duomenimis, šiuo metu 86 Lietuvos ūkiuose laikoma daugiau kaip 1,6 mln. audinių.