Verslas

2020.03.15 08:17

„Ecolines“ autobusas su 10 lietuvių negali grįžti į Lietuvą: pasienio poste jų nepraleidžia Lenkijos pareigūnai

keleiviai gali būti parskraidinti lėktuvu, atnaujinta 13.36
Jonas Deveikis, Laura Adomavičienė, LRT.lt, Vaidotas Beniušis, BNS2020.03.15 08:17

Dešimt lietuvių, grįžtančių iš Vokietijos „Ecolines“ autobusu, nebuvo praleisti pro Slubicės pasienio punktą, esantį Lenkijos–Vokietijos pasienyje. Autobusu važiavusi Ingrida sako, kad autobusas į pasienio punktą atvyko 23:55 val., tačiau Lenkijos pareigūnai pro pasienio punktą jų jau nepraleido. Premjeras Saulius Skvernelis tikina, kad nepavykus susitarti su Lenkija, autobuso keleiviai bus parskraidinti lėktuvu „Spartan“.

LRT.lt susisiekus su viena iš autobuso keleivių – Ingrida, ji tikino, kad „Ecolines“ autobusas nebuvo praleistas pro Slubicės pasienio postą, esantį Lenkijos–Vokietijos pasienyje.

„Prie Lenkijos pasienio atvyko 23:55 val. Mūsų vairuotojas turi netgi tachografo duomenis. Tačiau kol Lenkijos pasieniečiai priėjo, sulindo į autobusą, pamatavo temperatūras, jau buvo 12:02 val. Tada pareigūnas mums sako, kad jau mūsų nepraleis, nes yra po 12 val.“, – LRT.lt sakė Ingrida.

Ji teigia, kad autobusu važiavę lenkai buvo išlaipinti ir sieną kirto pėsčiomis. Autobuse taip pat yra Ukrainos (4), Baltarusijos (1), Rusijos (3), Belgijos (1), Latvijos (3) piliečiai. Iš viso autobuse yra 24 žmonės.

Ingrida pasakoja, kad kol kas priimtas sprendimas visiems likti autobuse, kol bus išsiaiškinta, ką daryti toliau.

„Matėme ir daugiau automobilių su lietuviškais numeriais, tačiau visus siunčia atgal. Mes atvažiavome laiku, yra užfiksuota kamerų, todėl ir nevažiuojame niekur“, – teigia autobuse esanti Ingrida.

Atvejis Užsienio reikalų ministerijai (URM) yra žinomas. Tai portalui LRT.lt patvirtino URM konsulinę informaciją nelaimės atveju teikiantis pareigūnas.

Kiek autobuse yra Lietuvos piliečių ir kaip bus sprendžiamas jų pargabenimo klausimas – jis atsakyti negalėjo. Tikino, kad daugiau informacijos galėtų suteikti URM ministro atstovė spaudai Rasa Jakilaitienė. Su ja portalui kol kas susisiekti nepavyko.

Derasi dėl „Lenkijos koridorius“

Lenkija savo sienas uždarė vidurnaktį, iš šeštadienio į sekmadienį. Taip siekiama apsisaugoti nuo plintančio koronaviruso.

Sienų uždarymas galios 10 dienų, bet jį bus galima pratęsti vyriausybės įsakymu.

Premjeras Saulius Skvernelis šeštadienio vakarą teigė, kad Lietuva derasi su Lenkija dėl galimybės mūsų šalies piliečiams sugrįžti į Lietuvą Lenkijos keliais. Tikimasi, kad pavyks susitarti dėl 72 valandas veiksiančio „humanitarinio koridoriaus“.

Visuomenės informavimo grupės dėl koronaviruso vadovas Giedrius Surplys savo „Facebook“ paskyroje patvirtino, kad kol kas neveikia „Lenkijos koridorius“.

„Informuoju, kad kol kas neveikia Lenkijos žadėtas 72 valandų koridorius, kuriuo Lietuvos piliečiai turėjo grįžti namo. Vyksta intensyvios derybos aukščiausiu lygiu. Tikimės sprendimo šiandien, po pietų. Prašau visų, kurie grįžtate namo per Lenkiją, kantrybės“, – rašė G. Surplys.

Ministro pirmininko patarėjas viešųjų ryšių klausimams Tomas Beržinkas LRT.lt teigė, kad situacija yra žinoma ir jau nuo sekmadienio ryto tariamasi su Lenkijos premjeru biuru, dėl leidimo kirsti Lenkijos sieną.

„Situacija yra žinoma ir jau nuo pat ryto mūsų premjero biuras politiniu lygmeniu dirba ir kontaktuoja su Lenkijos premjero biuru. Čia kartu dirba ir Užsienio reikalų ministerijos darbuotojai. Po kelių valandų iš Lenkijos pusės rinksis speciali komisija ir mūsiškiai daro viską, kad tame komisijos posėdyje būtų priimti reikiami sprendimai ir žmonės būtų praleisti“, – LRT.lt sakė T. Beržinskas.

Skvernelis: Lenkijos-Vokietijos pasienyje įstrigę žmonės bus parskraidinti „Spartanu“

Lenkijos ir Vokietijos pasienyje įstrigusius lietuvius Vyriausybė ruošiasi parskraidinti karinių oro pajėgų transporto lėktuvu „Spartan“, sekmadienį pranešė ministras pirmininkas Saulius Skvernelis.

„Bandysime parskraidinti žmones nuo Lenkijos-Vokietijos sienos per Berlyną „Spartanu“, jei nepavyks įtikinti Lenkijos atidaryti humanitarinį koridorių. Pirmą grupę tikimės parskraidinti dar šiandien“, – BNS sekmadienį sakė premjeras.

Pasak Vyriausybės vadovo, parskraidinimą šiuo metu derina Užsienio reikalų ir Krašto apsaugos ministerijos.

Grupė į Lietuvą siekiančių grįžti žmonių pasienyje įstrigo, kai Lenkija uždarė sienas užsieniečiams dėl koronaviruso plitimo.

Lietuva prašė Lenkijos laikinai praleisti į tėvynę norinčius grįžti lietuvius per šalies teritoriją, tačiau kol kas teigiamo sprendimo nesulaukė.

Anot premjero, šiuo metu lenkai dar svarsto galimybę įleisti lietuvius pėsčiomis – tokiu atveju Lietuvos Vyriausybė atsiųstų transportą jiems parvežti.

„Žmonėms reikia palaikyti kontaktus su ambasada, registruotis ir bet kokiu atveju jie nebus palikti likimo valiai ir nuo Lenkijos-Vokietijos sienos mes juos parsigabensime“, – teigė S. Skvernelis.

Užsienio reikalų ministerijos atstovė Rasa Jakilaitienė BNS sakė, kad, naujausiais duomenimis, pasienyje yra įstrigę 32 Lietuvos gyventojai.

Lenkija sienas užsieniečiams uždarė nuo sekmadienio vidurnakčio. Lietuva tą patį ketina padaryti ateinantį vidurnaktį, tačiau žada leisti humanitarinį koridorių į savo šalis norintiems grįžti latviams ir estams.