Verslas

2019.12.20 21:54

Pensijų kaupimas antrojoje pakopoje po Naujųjų: kai kurie bus įtraukti naujai, o kitiems teks mokėti daugiau

Irma Janauskaitė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2019.12.20 21:54

Netrukus apie save vėl primins pensijų kaupimas privačiai. Iškart po Naujųjų tūkstančiai žmonių bus automatiškai įtraukti į antrąją pakopą, bet jų įmoka į pensijų fondą jau bus didesnė, nei moka šiemet pradėjusieji. Daugiau atriekti nuo algos sausį turės ir visi tie, kas lig šiol kaupia minimaliai.

Ekspertai sako, kad kiekvieno situacija individuali, bet atsidėti ateičiai reikėtų ir labai mažus, ir labai didelius atlyginimus gaunantiems žmonėms. Vieniems, kad senatvėje kritus pajamoms būtų mažesnis šokas, kitiems labiausia apsimoka dėl valstybės paskatos.

Po poros savaičių „Sodra“ peržiūrės gyventojų Lietuvoje sąrašus – kiek jų yra jaunesni nei 40 metų, dirba samdomą darbą, individualiai arba su verslo liudijimu ir nepasirinkę jokio antrosios pakopos fondo. Iškart po Naujųjų tūkstančiai žmonių bus automatiškai įtraukti į II pakopą ir jiems reikės spręsti, ką gi daryti – kaupti ar ne.

Kas konkrečiai bus įtrauktas į kaupimą, turėtų paaiškėti sausio 2-ąją. Nenorėsiantys kaupti, turės pusmetį laiko atsisakyti. Norėsiantys pirmą sumą nuo algos atrieks po pusmečio.

„Pirma įmoka pradedama skaičiuoti liepos mėnesį, tai savo darbo užmokesčio lapelyje žmogus tą informaciją matys rugpjūčio mėn. Ir turbūt svarbu, kas buvo ir šiemet, taip, praėjus terminui, birželio 30 dieną, galimybės atsisakyti dalyvauti kaupime nebebus“, – sako „Sodros“ atstovas Saulius Jarmalis.

Panorama. Patvirtintas Jungtinės Karalystės ir Europos Sąjungos skyrybų susitarimas

Įmoka į pensijų fondą didės. Pradėję kaupti šiemet, nuo algos galėjo skirti 1,8 proc. Į kaupimą ateisiantiems nuo kitų metų mažiausia įmoka bus 2,1 proc. Iki tiek įmoka didėja ne tik naujokams, bet ir antrosios pakopos senbuviams, kurie lig šiol kaupė minimaliai.

Skaičiuojama, kad tūkstantį eurų į rankas gaunantis žmogus pensijai atidės 34 eurus. Bet kitąmet didėja ir valstybės paskata – iki 0,6 proc. Dar po metų ir įmoka, ir paskata vėl didės.

Finansines pasekmes modeliuojančių profesionalų, aktuarų, teigimu, kaip nori, kur nori, bet patiems kaupti reikėtų jauniems žmonėms, nes „valdiška“ jų senatvės pensija, dėl dirbančiųjų mažėjimo, bus gal net kuklesnė nei dabartinės pensijos.

„Kuo mažesnės pajamos, tuo reikšmingesnė valstybės parama. Tai, kol ji yra, manau, tikrai verta ją išnaudoti. Kuo aukštesnės pajamos, kuo aukščiau nuo vidurkio, tuo labiau reikia kaupti, nes atitinkamai bus didelis pajamų kritimas, išėjus į pensiją. „Sodros“ pensija tai, aišku, yra panaši į buvusias pajamas, kurias uždirbo iki vidutinio atlyginimo“, – teigia Aktuarų draugijos valdybos narys Evaldas Valeiša.

Sukti galvą dėl kaupimo vis dėlto teks kiekvienam individualiai. Antrosios pakopos skeptikai yra ne kartą sakę, kad universalaus patarimo čia nėra – kaupdamas žmogus daugiau ar mažiau dalyvauja loterijoje, nes ateityje politikai vėl gali ką nors pakeisti ir fondų uždarbis gali būti visoks.

Šiemet fondai skelbia dviženklį uždarbį būsimiesiems pensininkams. Bet aktuarai sako, pernai vertės pokytis buvo minusinis.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.