Sveikata

2021.04.25 13:37

Dalis onkologinių ligonių sutrikę – gavo abu skiepus, bet antikūnų nėra: koks ryšys tarp chemoterapijos ir vakcinų efektyvumo?

Laura Adomavičienė, LRT RADIJO laida „Sveikata“, LRT.lt2021.04.25 13:37

Sergantieji onkologinėmis ligomis įtraukti į vieną aukščiausių vakcinacijos prioritetinių grupių ir norintieji skiepyti pradėti dar vasarį, dauguma jų – „Pfizer“ ir „BioNTech“ vakcina, tad dėl trumpesnio intervalo jau yra sulaukę abiejų dozių. Daliai pacientų pacientų visgi kilo klausimų – kodėl net ir po abiejų skiepų jų antikūnų testas yra neigiamas.


Jog taip iš tiesų nutinka teigia į LRT RADIJO laidą „Sveikata“ kreipęsi keli onkologinėmis ligomis sergantys ir pasiskiepiję asmenys. Šiais atvejais kilo klausimų – kiek vakcinos prieš COVID-19 yra veiksmingos onkologinį gydymą gaunantiems pacientams.

Nacionalinis vėžio institutas paskiepytiems savo pacientams antikūnų testų neatlieka, mat tai nėra valstybės kompensuojama procedūra, tad duomenų apie onkologinių pacientų imunitetą neturi.

Instituto gydytoja onkologė-chemoterapeutė dr. Edita Baltruškevičienė sako, kad chemoterapija gali lemti mažesnį imunitetą, tačiau ir dalinis jis yra geriau negu joks. Vakcinaciją ir chemoterapinį gydymą, pasak jos, stengiamasi derinti į tai atsižvelgiant.

„Onkologinius pacientus galima skiepyti pagal keletą indikacijų. Viena iš jų yra aktyvus gydymas, tai gali būti radioterapija, hormonų terapija ir chemoterapija. Būtent chemoterapija gali įtakoti imuniteto susidarymą, jis gali susidaryti silpnesnis negu bendroje visuomenėje, tačiau įrodyta, kad ir chemoterapiją gaunantiems pacientams yra svarbu pasiskiepyti, net ir mažesnis imunitetas yra svarbus ir bent kažkoks nuo COVID-19 infekcijos jis susidaro.

Jei iškart po vakcinos paskirsime labai intensyvią terapija, žinoma, vakcinos efektas gali būti silpnesnis, todėl siekiame šiek tiek atidėti chemoterapijos ciklus, priderinti, kad po vakcinos praeitų bent jau savaitė ir tada tęsti gydymą“, – laidai „Sveikata“ sakė E. Baltruškevičienė.

Be to, pasak gydytojos, reikėtų nepamiršti, jog ne tik antikūnai yra imuniteto rodiklis.

„Apskritai imunitetą atspindi juk ne tik antikūnų tyrimas, vis daugiau kalbama, kad svarbu tirti T limfocitus, kurių iki šiol dar nėra galimybės ištirti. Taigi aš pacientams sakyčiau visgi nepergyventi, sulaukti, kol bus galimybė išsitirti T limfocitus, kurie atspindi kitą imuniteto grandį. Ir taip pat norėčiau pasakyti, kad vakcina neatriša mums visiems rankų ir nenuima kaukių, šiame laikmetyje, kol dar nesusidaręs visuotinis imunitetas, reikia laikytis sąlygų, apsaugos priemonių, ypač tiems ligoniams, kurie gauna chemoterapiją“, – kalbėjo gydytoja.

Nacionaliniame vėžio institute abi vakcinos dozes yra gavę daugiau kaip 2 tūkst. pacientų. Tai – tik apytikriai penktadalis tų, kuriuos paskiepyti planuota.

„Pradėjus vakcinacijos procesą esame sudarę pacientų sąrašus ir išfiltravome, kad apie 10 tūkst. pacientų būtų tinkami ir atitiktų indikacijas skiepams. Išsiuntėme pacientams žinutes, visaip kitaip siekėme išplatinti informaciją apie galimybę pasiskiepyti, tačiau didžioji dalis vis tik neatvyko. Kodėl taip yra – sunku pasakyti.

Atsisakymo priežastys įvairios, atsiliepę buvo apie 5 tūkst. pacientų, dalis jų norėjo skiepytis, dalis pasirinko skiepytis pagal gyvenamąją vietą, nes taip buvo patogiau, kita dalis visgi nenorėjo arba neatitiko tuo metu galiojusių indikacijų skiepams. Tad didžioji dalis pacientų vis tik atkrito, galima sakyti, tai sudaro apie 20 proc. pacientų, kuriuos paskiepyti planavome“, – sakė E. Baltruškevičienė.

To anksčiau nepadarę tačiau pasiskiepyti norintys onkologiniai pacientai galimybės padaryti dabar neprarado, primena pašnekovė.

„Pacientai gali patys užpildyti internetinę registracijos formą mūsų tinklapyje, tuomet su jais būtų susisiekta ir suplanuota skiepo data. Taip pat ir gydantys gydytojai nukreipia pacientus skiepyti – jie informuojami, parenkamas tinkamiausias laikas ir nukreipiama“, – sakė Nacionalinio vėžio instituto onkologė-chemoterapeutė.

Visas pokalbis – LRT RADIJO laidos „Sveikata“ įraše.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt