Pasaulyje

2018.02.21 19:31

Turkija: visos kurdų kovotojams Sirijoje padedančios grupės bus „teisėti taikiniai“

BNS2018.02.21 19:31

Visos kurdų kovotojams Sirijos šiauriniame Afrino anklave padedančios grupuotės bus „teisėtas taikinys“, trečiadienį pareiškė Turkija.

Toks prezidento atstovo Ibrahimo Kalino grasinimas pasirodė po to, kai išvakarėse į Afrino anklavą įžengė Sirijos režimo pajėgos, o turkų kariai jas apšaudė.

Turkija sausio 20 dieną pradėjo karinę, Sirijos sukilėlius palaikančią operaciją „Alyvos šakelė“ prieš kurdiškųjų Liaudies apsaugos dalinių (YPG) kovotojus Afrino regione.

Ankara laiko YPG uždraustos, su Turkijos valstybe nuo 1984 metų ginklu kovojančios Kurdistano darbininkų partijos (PKK) atšaka Sirijoje.

PKK teroristine grupuote taip pat laiko Jungtinės Valstijos ir Europos Sąjunga.

Vis dėlto YPG artimai bendradarbiauja su Vašingtonu ir atlieka svarbų vaidmenį JAV vadovaujamos koalicijos pastangose išstumti iš Sirijos ekstremistų grupuotę „Islamo valstybė“. Todėl Turkijos pradėtas puolimas prieš kurdus Afrine išprovokavo įtampą tarp dviejų NATO sąjungininkių.

„Šiandien, rytoj – ar gali būti, kad ir vėl bus pabandyta tai padaryti? Tai įmanoma. Tačiau buvo imtasi atitinkamų priemonių“, – pareiškė I. Kalinas, Turkijai pranešus, kad Afrine į Sirijos režimą palaikančias pajėgas paleido „įspėjamųjų šūvių“.

„Kiekvienas YPG teroristinę organizaciją remiantis žingsnis reikštų, kad (bet kokios pajėgos, įsikišančios į kovą kurdų kovotojų pusėje) yra tame pačiame lygyje, kaip ir teroristinės organizacijos. Na, o mums jos būtų teisėti taikiniai“, – sakė jis žurnalistams Ankaroje.

„Nesvarbu, kas pabandys tai (padaryti), pasekmės bus rimtos“, – pridūrė Turkijos prezidento atstovas spaudai.

Sirijos valstybinė žiniasklaida pirmadienį pranešė, kad Damasko režimo pajėgos bus pasiųstos į Afriną „prisidėti prie pasipriešinimo Turkijos agresijai“.

YPG kontroliuoja Afriną nuo 2012-ųjų, kai Sirijos vyriausybės pajėgos atsitraukė iš šalies šiaurėje esančių kurdų apgyvendintų teritorijų.

Turkija reikalauja, kad atsistatydintų Sirijos prezidentas Basharas al-Assadas, ir jau septynerius metus trunkančiame konflikte palaiko sirų opozicijos kovotojus.

I. Kalinas tvirtina, kad Ankara nepalaiko jokių oficialių ryšių su Damasku, tačiau, esant būtinybei, turkų ir sirų žvalgyba galėtų užmegzti „tiesioginį arba netiesioginį“ kontaktą.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt