Pasaulyje

2017.01.17 20:13

Th. May: Britanija negalės būti ES bendroje rinkoje

Lukas Kivita, LRT RADIJAS, LRT.lt, BNS2017.01.17 20:13

Jungtinės Karalystės premjerė sako, kad jos šalis negalės būti Europos Sąjungos vieningosios rinkos dalimi. Theresa May nubrėžė gaires santykiams su Bendrija po vadinamojo „Brexito“.

Beveik 40-ies minučių trukmės kalboje Th. May tikino, jog Jungtinės Karalystės ir Europos Sąjungos ekonominiai santykiai turėtų būti pagrįsti „kuo laisvesniu“ prekybos susitarimu. Premjerė taip pat akcentavo, jog Jungtinė Karalystė sieks susigrąžinti sienų ir migracijos kontrolę, dėl to negalėsianti likti bendros Europos sąjungos vieningosios rinkos dalimi.

Be kita ko, šalis trauksis ir iš Europos Sąjungos Teisingumo Teismo jurisdikcijos. Tačiau kartu Th. May akcentavo, jog ir po išstojimo iš Bendrijos britai sieks glaudaus bendradarbiavimo su Europos Sąjunga – įskaitant ir kartu derinamą užsienio bei gynybos politiką.

Galutinis „Brexit“ susitarimas, anot politikės, turės būti tvirtinamas abiejų Parlamento rūmų. Šalies išstojimą iš Bendrijos numatantis 50-asis Lisabonos sutarties straipsnis privalo būti aktyvuotas iki kovo pabaigos.

Vokietija: pagaliau šiek tiek daugiau aiškumo apie „Brexit“

Vokietijos užsienio reikalų ministras antradienį pareiškė, kad britų premjerė „pagaliau įnešė šiek tiek daugiau aiškumo“ apie savo vyriausybės planus dėl šalies pasitraukimo iš ES, vadinamojo „Brexit“.

„Praėjus septyniems mėnesiams nuo referendumo, per kurį nuspręsta išstoti iš ES, „Brexit“ planas vis dar nėra formalizuotas“, – sakoma Franko-Walterio Steinmeierio pareiškime.

„Todėl mes palankiai sutikome tą faktą, kad britų ministrė pirmininkė šiandien trumpai apibrėžė savo vyriausybės planus apie išstojimą (iš ES) ir įnešė daugiau aiškumo apie Britanijos planus“, – pažymi jis.

Europos Vadovų Tarybos pirmininkas D. Tuskas T. May kalbą laiko „tikroviškesnę“

Europos Sąjungos šalių vadovų tarybos pirmininkas Donaldas Tuskas antradienį pasakė, kad britų premjerės Theresa May kalba apie vadinamąjį „Brexit“ – šalies pasitraukimą iš Europos Sąjungos, buvo „bent realistiškesnė“ apie tai, ko nori Londonas.

Europos Komisijos vyriausiasis „Brexit“ derybininkas Michelis Barnier perspėjo, kad tvarkingos skyrybos su Bendrija per apibrėžtus dvejus metus yra „būtina sąlyga“ Th. May norimai laisvos prekybos sutarčiai su ES sudaryti ateityje.

„Apgailėtinas procesas, siurrealistinis laikmetis, tačiau bent realistiškesnis skelbimas apie #Brexit. ES27 vieningos ir pasirengusios derėtis po Art 50“, – parašė tviteryje D. Tuskas.

Th. May, ketinusi vėliau telefonu pasikalbėti su D. Tusku, yra sakiusi, kad Lisabonos sutarties 50-asios straipsnis bus aktyvuotas kovo pabaigoje. Tada turėtų prasidėti dvejų metų skyrybų procesas, sudaryti susitarimai dėl D.Britanijos įsipareigotų įmokų į ES biudžetą, dėl Europos Sąjungoje gyvenančių britų teisių, bei ES šalių piliečių teisių Didžiojoje Britanijoje.

ES vertinimu Britanijai dėl išstojimo tektų sumokėti nuo 55 iki 60 mlrd. eurų, sakė naujienų agentūrai AFP šaltiniai Europos Komisijoje.

Britanija ir ES dar turės sutarti dėl būsimų santykių, taip pat dėl prekybos sutarties, o „netvarkingo“ išstojimo atveju Britanija liktų be jokios sutarties ir sulauktų padidintų tarifų iš Bendrijos.

„Esame pasirengę, kai tik JK pasirengs. Tik po paskelbimo gali prasidėti derybos“, – pranešė tviteryje angliškai prancūzas M. Barnier.

„Susitarimas dėl tvarkingo išstojimo yra būtina būsimos partnerystės sąlyga. Mano prioritetas – pasiekti gerą sutartį E27 (šalims)“, – pažymėjo jis.

Th. May Londone sakė, kad norėtų visiško atsiskyrimo nuo Europos Sąjungos, tačiau tuo pačiu metu tikėdamasi po išstojimo iš Bendrijos sudaryti prekybos sutartį, kuri suteiktų didžiausią įmanomą Britanijos dalyvavimą ES rinkoje.

Tuo tarpu Europos Parlamento „Brexit“ derybininkas Guy Verhofstadtas pasidžiaugė K. May požiūrio į bendrąją rinką „aiškumu“.

„Vadinasi, susidaro iliuzija, tokia iliuzija, kad galima išeiti iš vieningosios rinkos, išstoti iš muitų sąjungos ir surankioti vyšnias nuo pyrago, kad galima vis dar turėti privilegijų, – manau, kad to nebus“, – pareiškė jis.

„Mes niekad nesutiksime su tokia padėtimi, kai yra geriau nebūti Europos Sąjungoje, nebūti vieningoje rinkoje, negu būti ES nare“, – pabrėžė jis.

Europos Komisijos pirmininko atstovas sakė, kad Jeanas-Claude`as Junckeris, „susidomėjęs“ išklausė Th. May kalbą ir kad „vėliau šią dieną numatytas jų pokalbis telefonu“.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.