Nuomonės

2019.03.16 13:18

Romas Sadauskas-Kvietkevičius. Apie tirpstančius ledynus šaukia tie, kurių sąskaitas už šilumą apmoka tėvai

LRT.lt2019.03.16 13:18

Kai išgirdau, kad šimtai tūkstančių moksleivių iš daugiau kaip 100 pasaulio šalių, tarp jų – Lietuvos, penktadienį sklaidėsi protestuose, ragindami imtis drastiškų žingsnių prieš klimato šilimą, pajutau savyje bundantį skeptiką.

Ne, žmogaus veiklos sukeltos klimato kaitos aš neneigsiu. Iki 2015 m. tokių pagundų yra kilę, tačiau tuomet, kai popiežius Pranciškus išleido encikliką dėl klimato kaitos „Laudato si“, net ir man, besistengiančiam būti praktikuojančiu kataliku, beliko patikėti. Gal tik ne taip nuoširdžiai, kaip Tikėjimo išpažinime išvardintomis tikėjimo tiesomis.

Gerai, tarkim, kad planetos klimatas šyla, ir dėl to galėtų būti kaltas žmonijos ūkinės veiklos sukuriamas anglies dvideginio perteklius, o ne atvirkščiai – CO2 daugėja dėl šylančio klimato. Tai yra klimato kaitą spartina mano krosnyje degančios malkos, jūsų automobilio variklis ir bezdančios ūkininkų karvės.

Paryžiaus sutartimi raginama pasaulio temperatūros padidėjimą apriboti „gerokai mažesniu“ nei 2 Celsijaus laipsniai skaičiumi. Protestuotojai gąsdina, kad šiuo metu tendencijos tokios, jog planetos temperatūra gali padidėti dvigubai didesniu skaičiumi. Ką be vaizdelių apie sulysusias baltąsias meškas ir spalva pakeitusius pietų jūrų koralus tai žada Lietuvai?

Pabandykime įsivaizduoti, kaip pasikeistų mūsų šalis, kurioje dabar normaliai gyventi galima maždaug nuo balandžio vidurio iki spalio pradžios, o kitu metu tenka nuolat deginti iškastinį kurą tinkamai išgyventi patalpų temperatūrai palaikyti, o į lauką išeiti galime prisirengę lyg į atvirą kosmosą.

Statistikos departamentas, atlikęs apklausas, šių metų pradžioje paskelbė, kad kone trečdalis Lietuvos gyventojų negali sau leisti pakankamai šildyti būsto, tai yra patiria energetinį skurdą. Jei tikėtume scenarijumi, kurį klimatologai vadina blogiausiu, per artimiausią šimtmetį vidutinė temperatūra Lietuvoje pakils 4 laipsniais, o žiemos dienomis termometro stulpelis nekris žemiau nulio. Tai reiškia, kad pastatų šildymui reikės gerokai mažiau kuro, o didžioji lietuvių dalis vien dėl šios priežasties išsivaduotų nuo energetinio skurdo.

Vasarą galėsime tikėtis to, apie ką dabar svajojate žvelgdami į niūrų kovo dangų – ilgesnių per 30 laipsnių kaitros laikotarpių, pertraukiamų stiprių liūčių. Palangos verslininkai ir Dzūkijos kaimo turizmo sodybų savininkai skųstis neturėtų, o žemės ūkis, pailgėjus vegetacijos laikotarpiui, atrastų galimybes šiuo metu būdingas Pietų Europos šalims.

Neatrodo taip baisu, ar ne? Prisitaikymo prie klimato kaitos išlaidos Baltijos ir Šiaurės šalims būtų gal net mažesnės už patiriamą dėl atšilimo ekonominę naudą, jei tik mūsų politikai, pasinaudodami protestuojančių mokinukų priedanga, nesumanys prisiimti įsipareigojimų taškyti mokesčių mokėtojų pinigus kaitą mažinančioms programoms.

Europos automobilių gamintojai jau dabar skundžiasi, kad yra verčiami kurti elektromobilius ir atsisakyti vidaus degimo variklių. Kas už tai sumokės? Tikrai ne šešiolikmetė švedų aktyvistė Švedijos moksleivė Greta Thunberg, kuri jau daug savaičių penktadieniais nelanko mokyklos ir tą dieną rengia akcijas už kovą prieš klimato kaitą, o jos tėvai. Garsiausiai rėkia apie tirpstančius arkties ledynus tie, kas nemoka sąskaitų už šilumą.

Neturiu jokio asmeninio suinteresuotumo piktintis protestuotojų siūlomu „taršių“ automobilių apmokestinimu, nes pats važinėju 2018 m. pagamintu „Opel Corsa“ su vos 1 litro darbinio tūrio benzininiu varikliu. Žinoma, tai yra ne tik mano asmeninis pasirinkimas, bet ir institucionalizuotos prievartos pasekmė. Mokame lupikiškus kuro akcizus, ir vien tai pakankamai skatina rinktis mažiau degalų suvartojančias transporto priemones. O jei paspirtukininkų kartai to nepakanka, gali pradėti gelbėti pasaulį atsisakydami tėvų paslaugos automobiliu vežti juos į mokyklą. Ir gal dar vienkartinių kavos puodelių. Nors pastarasis pasiūlymas gal net jiems kiek per radikalus.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt