Nuomonės

2022.01.14 11:14

Ramunė Sotvarė-Šemetienė. Galim atsiklaupti. Gal jie nėra blogi žmonės, gal atleis

Ramunė Sotvarė-Šemetienė , žurnalistė, LRT RADIJAS, LRT.lt2022.01.14 11:14

Kaip vadintume tokius santykius, kai draugas, jeigu nori, vykdo susitarimą, o jeigu jam nebepatinki, nevykdo? Sakytume – nepatikimas.


O jeigu užtrenkia duris prieš nosį ir kitiems įsako padaryti tą pat? Tai reikštų, kad turim reikalą su agresyviu. Kai buvęs bičiulis pažada sutraiškyti, po to suvalgyti ir šiuo arba kitu būdu nušluoti nuo žemės paviršiaus, susiduriame su galios diktatu.

Jeigu aš didesnis, stipresnis, tai ir teisus. Tu, dulke, darysi, kaip aš noriu. Tokia logika gyvena nusikaltėlių gaujos, režimai, kiemų banditai.

Didesnė dalis lietuvių išbandė ją savo kailiu, prieš 31 metus atlaikė tiesioginę smurto ataką ir prisimena: pagarbūs santykiai tarp valstybių, tautų, žmonių neatsiranda savaime. Dėl to reikia ir pakovoti, ir pakentėti.

Anuomet Sovietų Sąjunga bandė pastatyti mažą išsišokėlę Lietuvą į vietą ekonomine blokada ir tankais. Šiandien komunistinė Kinija primeta šiurkščią didžiojo galios logiką, nutraukdama verslo santykius. Kinija supyko dėl žodžio Taivano atstovybės Lietuvoje pavadinime.

Šiandien lietuviams jau nebereikia aiškinti, kas yra Taivanas, nuo komunistinės Kinijos atsiskyrusi demokratijos sala. Vieta, kurią būtų galima laikyti tikrąją Kinija arba priminimu, kaip didžioji galėtų atrodyti, jeigu būtų demokratinė.

Draugystė su Taivanu patiko visiems iki tos dienos, kai Lietuva dingo iš Kinijos muitinės sistemos. O tada prasidėjo kaltųjų ir kaltesniųjų paieška. Saviplaka, vidaus pyktynės.

Šitam triukšme kai ką pamiršome. Iki tos dienos vyravo tikėjimas, kad Kinija, nors ir ne demokratinė, bet versle laikosi demokratijoms būdingo standarto. Dabar žinome – tai tebuvo iliuzija.

Klausimas verslui, labai garsiai apie Lietuvos užsienio politikos klaidas kalbantiems politikams ir šiaip neabejingiems. Ar mes norime palaikyti ir plėsti ekonominius santykius su partneriu, kuriam tiktų visi aukščiau pasakyti epitetai. Nepatikimas, agresyvus, veikiantis iš grubios jėgos pozicijų.

Šitam triukšme kai ką pamiršome. Iki tos dienos vyravo tikėjimas, kad Kinija, nors ir ne demokratinė, bet versle laikosi demokratijoms būdingo standarto. Dabar žinome – tai tebuvo iliuzija.

Galime atsiklaupti, kinai iš principo nėra blogi žmonės, tikriausiai atleistų. Bent jau tam, kad turėtų skanų pavyzdį.

Mes, kartą sulinkę iki žemės, tokie ir liktume. Vasalai, kuriems bendradarbiavimas yra numetamas nelyginant išmalda už paklusnumą. Tokia partnerystė labiau primena vergystę.

Net ir atkūrę krovinių judėjimą ar galėtume tikėtis, kad antro karto nebus? Gal nepatiks mūsų valdžia, gal santykiai su Kremliumi ar Baltarusijos viršininku. Gal kas neteisingai pakalbės apie koronaviruso, gimusio Kinijoj, kilmę.

O tą antrą kartą mes nebeiškelsime vertybinės vėliavos, nebesutelksime nei europinės, nei transatlantinės paramos koalicijos. Niekam nebus įdomios nei mūsų klaidos, nei idėjos, nes patys būsim nepatikimi. Išdavikai. Žmonių, kurie kuria pagarba, protu, išsilavinimu grįstą pasaulį. Ir patikėjo kita maža panašų kelią nuėjusia tauta.

Tikintiems, kad Vyriausybė turi žengti žingsnį atgal, vertėtų pasvarstyti štai ką.

Kodėl Taivanas klesti? Kodėl ši nuo komunistinės Kinijos atsiskyrusi sala yra viena pažangiausių ir turtingiausių. Kodėl jos bendrasis vidaus produktas vienam gyventojui didesnis nei didžiųjų Europos valstybių? Nors Kinija ją laiko savo teritorija, ketina kada nors okupuoti ir primesti savo mąstymo sistemą.

„Kaip ir sovietai, 1991 metais puolę Spaudos ir televizijos rūmus Lietuvoje, šiandien Kinijos komunistai siekia paminti spaudos laisvę ir kitas laisves Taivane pasitelkiant dezinformacijos ir infiltracijos priemones, – sveikindami su Laisvės gynėjų diena palygino taivaniečiai.

Su kuo mes? Prieš 31 vienerius metus tai žinojom. Ir laimėjom. Bet į šitą klausimą teks atsakyti dar ne vieną kartą.

Komentaras skambėjo per LRT RADIJĄ


Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt