Nuomonės

2021.09.14 18:27

Rima Urbonaitė. Naujas politinis receptas: kelk įtampas, skaldyk, bet nepamiršk žodžio „dialogas“

Rima Urbonaitė , politologė2021.09.14 18:27

Rugsėjo 10 dieną mitingas įvyko. Ir labai gerai. Teisė protestuoti, tuo pačiu bandant taikiai daryti spaudimą politikams, turi būti užtikrinama ir ginčytis dėl to beprasmiška. Tik paskutinio meto didžiųjų miestų savivaldybių sprendimai, deja, bet nebuvo nei nuoseklūs, nei toliaregiški. Kompromisų turėjo būti ieškoma iškart.

Pastarasis mitingas nenustebino. Kaip ir daugelyje kitų Europos valstybių, tai jau yra politinio gyvenimo dalis. Ir kai kurių protestuojančių elgesys atrodo gana net nuoseklus, išlaikantis tam tikrą liniją.


Bet kodėl šįkart politikai liko tik rašyti skambius komentarus savo socialinių tinklų paskyrose? Panašu, jog vienas iš mitingo organizatorių, Artūras Orlauskas, jau susikibo su Viktoru Uspaskich. Pastarajam čia, žinoma, labai norėjosi vėl kurstyti minią, vėl žvejoti balsus, bet, akivaizdu, kažko nepasidalinta, o tas kažkas dažniausiai būna dėmesys ir valdžia, nors dar ir svajonėse.

Tačiau nematėme ir „valstiečių“ atstovų, lipančių ant scenos ir bandančių audrinti minią. Panašu, kad vis dėlto pradėti tyrimai po praėjusio mitingo ar apkaltos šmėkla politikus prilaikė. Galėjo ir organizatoriai pasakyti „ne“. Bet, tikėtina, jog čia arklius nuspręsta pristabdyti, neribojant audros kėlimo socialiniuose tinkluose.

Ar sunku matyti, jog tiesiog kažkas pasako „fas“ ir prasideda žiaurumo pliūpsniai. Ir tai vyksta iš visų pusių. Ir dar su politikų paskatinimais.

O socialiniuose tinkluose audros keliamos. Štai, Ramūnas Karbauskis, kaip ir daugelis kitų, skambiai kaltina valdžią aptvėrus Seimą bijant žmonių. Bet ar tvora tikrai saugojo tik Seimo narius, nors poreikis po vykusių riaušių tam buvo akivaizdus, ar vis dėlto saugojo „maršistus“ nuo jų pačių? Nuo to, kad jie nepažeidinėtų įstatymų, nuo to, kad nepakliūtų į teisėsaugos akiratį, nuo to, kad nediskredituotų taikiai protestavusių žmonių ir patys vieni kitų nesužalotų, nes kai akmenys pradeda skraidyti, aukų galima laukti visose pusėse? O ir įvykiai sekę po mitingo, rodė, jog saugumu pasirūpinti reikėjo, nes organizatoriai nusiplovė rankas.

Bet R. Karbauskis žengia dar toliau ir aiškina, jog vaizdai Vilniuje primena Rusiją. Plėstis net neverta. Tai tiesiog retorika, kurstanti neigiamas emocijas ir vedanti į dar didesnį skaldymą. Nors čia pat jau aiškinama apie dialogo ir empatijos svarbą. Bet lyginti Lietuvą su Rusija, tai reiškia neturėti jokio supratimo ir tiesiog žeminti bei menkinti tuos, kurie Rusijoje dar bando oponuoti Putino valdžiai.

Panašu, jog vienas iš mitingo organizatorių, Artūras Orlauskas, jau susikibo su Viktoru Uspaskich. Pastarajam čia, žinoma, labai norėjosi vėl kurstyti minią, vėl žvejoti balsus, bet, akivaizdu, kažko nepasidalinta, o tas kažkas dažniausiai būna dėmesys ir valdžia, nors dar ir svajonėse.

Ir jei ši vyriausybė jau leido sau ne kartą anonsuoti idėjas, kurios kėlė dar didesnę sumaištį, nereikalingas įtampas, arba tylėdavo, kai tikrai reikėjo dialogo, tai, deja, bet ir iš kitos pusės sunku matyti vienijančią retoriką.

Nejaugi politikai nemato tuose pačiuose socialiniuose tinkluose po straipsniais apie mirusius nuo COVID-19 tuntus reakcijų, reiškiančių „cha-cha“? Tai juk nužmogėjimas, kuris nepateisinamas niekuo. Ar sunku matyti, jog tiesiog kažkas pasako „fas“ ir prasideda žiaurumo pliūpsniai. Ir tai vyksta iš visų pusių. Ir dar su politikų paskatinimais. Todėl nereikia apsimetinėti empatijos ir dialogo etalonais, kai pačių žodžiai ir veiksmai veda į skaldymą ir įtampų kurstymą. Svarbiausia, be jokių argumentų apkaltink valdžią ir dėl empatijos stokos, ir dėl krizių, ir dėl kylančių kainų ir net dėl aferų, nors neturi jokio įrodymo, venk raginti skiepytis ir voilà! Taip gal ir galima greitai iki valdžios ateiti. Bet tie „cha-cha“ liks ilgam. Dabar pataikauji tiems, kas juokiasi iš kito mirties, bet ar jie nesijuoks ir iš tavosios?

Komentaras skambėjo per LRT RADIJĄ

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.