Nuomonės

2021.09.03 19:32

Ramunė Sotvarė-Šemetienė. Jūs rimtai? Lietuvos Respublika nepajėgi suvaldyti vieno mitingo grėsmių?

Ramunė Sotvarė-Šemetienė , apžvalgininkė2021.09.03 19:32

Leidimas atšauktas. Šeimų sąjūdžio planuojamas mitingas prie Seimo neįvyks, nebent teismas nutartų kitaip. Galima džiaugtis? Antrosios akmenų mėtymo į Seimą ir pareigūnus serijos nebus?

Gal ir nebus. Bet tvirtai tuo tikėti neverta. Paprastai kliūtis tik dar labiau užveda įkaitusius. Uždraustas vaisius dar skanesnis ir dar labiau geidžiamas. Tad neverta manyti, kad neleidom ir – baigta.

Bet net jeigu rugsėjo 10-ąją prie Seimo bus ramu kaip eilinį karštos vasaros savaitgalį, džiaugtis nelabai yra kuo. Priežasčių ne viena.

Draudimu, ribojimu, atsukta nugara ar užkimštom ausim problemos neišspręsi ir nepanaikinsi. Dalis žmonių nerimsta. Nepasitenkinimą suveda į Vyriausybės pandeminius sprendimus, bet tikrosios priežastys slypi kur kas giliau. Dėl to, kad neįvyks vienas ar kitas mitingas, jos neišnyks. Draudimas tai daliai tik sustiprina įsitikinimą: esame mes ir jie. Įtūžio ar įsiskaudinimo bus tik dar daugiau.

Tokiuose mitinguose žaibu atsiskleidžia kas yra kas. Žinoti visada geriau nei spėlioti. Naudojamos priemonės, leksika, elgesys ir net apranga leidžia atpažinti ir tiksliau įvertinti. Taip pat ir politikus, bandančius žaisti su minia, ją kurstančius ar ignoruojančius.

Draudimas yra lengvas kelias. Viens - ir turi išspręsto reikalo iliuziją. Nebereikia niekam rengtis, nebereikia prognozuoti, galvoti. Tai tinginio arba bailio kelias. Taip, bailio, nes valdyti protestus reikia ne tik jėgos, bet ir drąsos.

Juolab, Seimo pirmininkė gavo pažadą, kad šįkart riaušių nebus.

Tokiuose mitinguose žaibu atsiskleidžia kas yra kas. Žinoti visada geriau nei spėlioti. Naudojamos priemonės, leksika, elgesys ir net apranga leidžia atpažinti ir tiksliau įvertinti. Taip pat ir politikus, bandančius žaisti su minia, ją kurstančius ar ignoruojančius.

Penkiolika tūkstančių žmonių prie Parlamento gal ir daugoka, bet turbūt nėra draudžiama leisti nustatant sąlygas. Dėl atstumų, žmonių skaičiaus, trukmės.

Kokie nemieli bebūtų, kokius keistus reikalavimus bekeltų, žmonės turi teisę protestuoti prie valdžios įstaigų. Ir pareigą laikytis tvarkos arba atsidurti cypėje.

Valstybės saugumo departamentas įspėjo - šiuo metu yra padidėjusi rizika įvairių susitikimų, kurie gali pasibaigti smurtiniais veiksmais. Todėl savivaldybė nusprendė negalinti prisiimti atsakomybės tiek už pareigūnų, tiek už vilniečių saugumą.

Jūs rimtai? Lietuvos Respublika nepajėgi užtikrinti saugumo ir suvaldyti vieno mitingo grėsmių?

Dešimt mūsų karių ir viena diplomatė gali ištraukti iš Kabulo, iki dantų ginkluoto, apimto panikos ir neprognozuojamo Afganistano miesto, beveik du šimtus žmonių. Gali parskraidinti juos net neturėdami ten savo lėktuvo. Savoj sostinėj, kur pajėgų ir grėsmių pusiausvyra atvirkštinė, valstybė nepajėgi susitvarkyti?

Atsakomybės nenorinti imtis savivaldybė aiškina vertinanti situaciją hibridinio karo kontekste.

Tokie renginiai pritraukia ir politinius ekstremistus, Kremliaus bei Minsko valdančiųjų režimų rėmėjus ir smurto mėgėjus. Tai faktas. Bet faktas yra tai, kad žinant datą, vietą ir jau turint patirties, galima prognozuoti, planuoti ir suvaldyti. Dar svarbiau - galima bent dalį jų atpažinti ir, jei peržengia ribas, izoliuoti.

Uždraudus mitingą, šis pavojus neišnyksta. Pavojingiau, kai kertama iš pasalų ir į silpniausią vietą, kaip nutiko su per sieną migruojančiais Baltarusijos režimo įkaitais.

Mitingai, visokiausi protestai yra nebeatskiriama liberalios demokratijos dalis. Reikėtų priprasti, kad jų bus vis daugiau, įvairesnių ir kad tai nereiškia artėjančios pasaulio pabaigos. Bus taikių ir audringų, bus stiklų dūžių, akmenų ar šaligatvio plytelių mėtymo, kaip būna visose Vakarų valstybėse. Kuo daugiau jų bus, tuo mažesnes audras kels.

Komentaras skambėjo per LRT RADIJĄ

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt