Nuomonės

2021.03.03 12:01

Rimvydas Valatka. Murmelė eilėje prie skiepo

Rimvydas Valatka, LRT.lt2021.03.03 12:01

Prieš porą dienų Klaipėdoje skiepytis nuo koronaviruso atvykę garbaus amžiaus žmonės eilėje laukė bent 40 minučių. Klaipėdos poliklinikos vadovė teisinosi, kad tokia ilga eilė susidarė dėl to, jog dalis žmonių neatvyko jiems nurodytu laiku.


Tai, kad mūsų žmonėms santykiuose su gydymo įstaiga pristinga disciplinos, ne naujiena. Bet net jeigu visi klaipėdiečiai būtų atvykę skiepytis sekundės tikslumu, klausimų vis tiek kiltų įvairių. Pavyzdžiui, skaitant reportažą apie ilgą eilę prie skiepų žvarbią dieną, užkliuvo faktas, kad jame kalbama apie kovo 1-ąją eilėje laukusią 92-ejų metų ponią.

Kaip žinoma, vienas landus Seimo narys, kuriam 78-eri, buvo paskiepytas dar vasario 19-ąją, taigi dešimčia dienų anksčiau nei 92-ejų klaipėdietė.

Aiškinantis, kodėl taip atsitiko, išaiškėjo, kad kai kur jau skiepijami 70-ies ir net jaunesni. Kodėl taip? Kas lėmė, kad vienur skiepijami 70-mečiai, o kitur ir 90-metis dar be skiepo? Sveikatos apsaugos ministerijos nustatyta tvarka tokių nelygumų lyg ir nenumato. Tai kodėl tokia neteisybė?

Drumstame vandenyje velniai veisiasi.

Kas lėmė, kad vienur skiepijami 70-mečiai, o kitur ir 90-metis dar be skiepo? Sveikatos apsaugos ministerijos nustatyta tvarka tokių nelygumų lyg ir nenumato. Tai kodėl tokia neteisybė?

Prisimenate, kai Šilalėje be eilės buvo paskiepytas „Ambulanso“ bendrovės vadovas Ričardas Ūselis ir visa jo familija? Visi tada teisėtai piktinosi, nes tai rodė visos televizijos. O kas gali pasakyti, kiek tokių ūselių paskiepyta po to?

Viena iš priežasčių, kodėl vanduo drumstas vakcinacijai dar kaip reikiant nė neįsibėgėjus, yra tai, kad savivaldybės vakcinavimą numetė poliklinikoms, o šios – šeimų gydytojams.

Kada šeimų gydytojui užsiimti sąrašų tikslinimu, jei jis ir taip aria nuo ryto iki vakaro? Kaip šeimos gydytojui pasiekti žmogų, kuris po poliklinikas nevaikščiojo, jo telefono numeris pasikeitęs, žmogus išvykęs į užsienį?

Pagaliau, kas gali sukliudyti nesąžiningam šeimos gydytojui pasakyti, jog jis nerado telefonu kokio senolio, todėl pasiūlė skiepytis kokiam jaunam savo pažįstamam, giminei? Kur savivaldybių vakcinacijos sąrašai su visais gyventojais, kad tai galima būtų patikrinti? Kaip tai patikrinti?

Tokių klausimų kils ir daugiau. Ypač kai prasidės masinė vakcinacija.

Pagaliau, kas gali sukliudyti nesąžiningam šeimos gydytojui pasakyti, jog jis nerado telefonu kokio senolio, todėl pasiūlė skiepytis kokiam jaunam savo pažįstamam, giminei? Kur savivaldybių vakcinacijos sąrašai su visais gyventojais, kad tai galima būtų patikrinti? Kaip tai patikrinti?

Pirmąjį šių metų ketvirtį, taigi iki kovo pabaigos, Lietuva turėtų gauti 600 tūkst. dozių. Bent jau taip aiškina prezidento patarėjas. Tai kovą gausim du kartus vakcinų daugiau, nei Lietuva gavo iki šiol. Nuo gruodžio pabaigos gauta 280 tūkst. skiepų.

Vadinasi, per 28 dienas teks paskiepyti 320 tūkst. žmonių. Tai net 40 tūkst. daugiau nei paskiepyta per 65 dienas. Vadinasi, skiepijimo apimtys per likusias kovo dienas turės išaugti kone trigubai. Jei tik prezidento patarėjas ko nors vėl nepripainiojo, siekdamas prezidentinį norima pateikti už esama.

Tiek pat kartų, o gal ir dar daugiau turėtų išaugti painiavos. O ten, kur painiava ir chaosas, atviri keliai blatui, taigi korupcijai.

Komentaras skambėjo per LRT RADIJĄ