Nuomonės

2021.01.20 12:16

Rimvydas Valatka. Sankcijos Rusijai kaip XVI amžiaus popiežiaus indulgencijos

Rimvydas Valatka, apžvalgininkas2021.01.20 12:16

Kaip ir reikėjo tikėtis, Rusijos FSB nuodytas ir tik per stebuklą išgyvenęs Putino kritikas Navalnas, vos išlipęs iš lėktuvo Maskvoje, buvo suimtas ir demonstratyviai įgrūstas į kalėjimą. Kaip ir reikėjo tikėtis, Europos Sąjunga ėmė reikšti apgailestavimą, piktintis, o Lietuvos užsienio reikalų ministras su Latvijos ir Estijos kolegomis pareiškė sieksią naujų Europos Sąjungos sankcijų Rusijai dėl pažeidinėjamų žmogaus teisių.

Prieš septynerius metus sankcijos Rusijai atrodė solidžiai. Tačiau šiandien tiek senosios, tiek vidutinio senumo, tiek būsimos sankcijos atrodo juokingai. Ir ne tik Maskvoje.


Kokia prasmė įvesti sankcijas dar 30 Rusijos valdininkų, jei „Nord Stream-2“ dujotiekis į Vokietiją ir toliau tiesiamas? Ką pakeis naujos simbolinės sankcijos, jei Europos bankai toliau saugos Putino timčenkų ir kitų vagių milijardus savo bankuose, o jachtas – savo uostuose?

Sankcijos Rusijai praktiškai neveikia, nes jas taikančios Europos šalys pačios jų nesilaiko. Praėjus trejiems metams po Krymo užgrobimo Vokietijos koncernas „Siemens“ buvo priverstas pripažinti, kad dvi iš keturių Rusijai skirtų jo turbinų atsidūrė Kryme.

Kaip buvo nubaustas „Siemens“? Ogi niekaip. Jei ne žurnalistai, europiečiai apie europietišką dėjimą ant sankcijų Rusijai net ir nežinotų.

Kas Europoje prižiūri, kaip laikomasi sankcijų Rusijai? Kas ir kaip baudžia už jų nesilaikymą? Niekas. Todėl Europos šalių piliečiai ir bendrovės toliau vykdo savo veiklą Kryme. Nė vienas asmuo Europoje ir nė viena įmonė nebuvo nubausti už sankcijų pažeidimą.

Kas būna, kai nėra nei stebėsenos, nei baudų, rodo pačios Lietuvos pavyzdys. Už tai, kad dvi Šaraškino kontoros bandė Lietuvoje surengti Kryme nuolat koncertuojančių Kirkorovo ir Šufutinskio koncertus, jos ne tik nenubaustos. Priešingai, gavo 30,6 tūkst. eurų Vyriausybės paramą per Kultūros Tarybą, dėl karantino neįvykus rusiškų kultūrinių šiukšlių koncertams.

Europos sankcijos Putino Rusijai ir Lukašenkos Baltarusijai tapo tuo, kuo XVI amžiaus pradžioje Europoje buvo popiežiaus indulgencijos. Sielos atlaidai. Blizgantys popierėliai nuodėmėms būsimuoju laiku išpirkti. Silpnesnė atgaila ir už tris „sveikamarijas“.

Lietuvos užsienio reikalų ministras nebeturėtų linksminti Kremliaus kalbomis apie naujas sankcijas Rusijai. Lietuva gali tapti pirmoji, raginanti atsisakyti sankcijų kaip pigių indulgencijų briuseliškai sielai nuraminti.

Būtinas sankcijų stebėsenos ir baudų už jų pažeidimus mechanizmas. Ir, žinoma, realios sankcijos. Kai tik Europa įšaldys 50-ies Putino aplinkos oligarchų sąskaitas ES bankuose ir atims šimtus pasų, išdalytų Kremliaus vagims bei jų šeimos nariams, juokeliai Putino bunkeryje baigsis. O dabar ką: po kiek nauja sankcija-indulgencija?

Komentaras skambėjo per LRT RADIJĄ

Populiariausi