Nuomonės

2020.12.02 18:02

Indrė Makaraitytė. Pandemijos nuovargis? Nuovargis nuo idiotizmo ir chaoso

Indrė Makaraitytė, LRT Tyrimų skyriaus vadovė, LRT.lt2020.12.02 18:02

Šiandien vėl daugiau nei du tūkstančiai atvejų ir 28 mirtys - COVID-19 skaičiai Lietuvoje žemyn nelūžta. Karantinas neveikia, vadinasi. Vadinasi, reikia atsakyti į du svarbiausius klausimus – kodėl karantinas neveikia ir kokių papildomų ribojimų reikia, kad jis veiktų? 


Nauji ribojimai yra kur kas lengvesnis klausimas nei pirmasis, ypač apie juos pakalbėti. Pasvaičioti ir paplanuoti.

Šeštadienį Vilniuje buvo įžiebta Kalėdų eglutė, bet jau kitą rytą iš radijo, televizijos ir portalų sklido kaltinimai, kad tie, kurie ten susirinko, yra neatsakingi, nes išdrįsę iškišti nosį iš namų, papildys COVID-19 ligonių gretas. Vis dar sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga rėžė dar stipriau – tiek žmonių susirinko, kad net kamščiai susidarė, tad reikia naujų ribojimų.

Po kalėdinių eglučių siautulio ir niekaip nekrintančių žemyn atvejų skaičiaus apie karantino priemonių stiprinimą savaitės pradžioje pasisakė ir prie prezidento suburta ekspertų taryba.

Tik ir spėjam gaudyti naujienas: prie eglutės šiukštu ne tik eiti negalima, bet net ir pro šalį automobiliu pravažiuoti, nes automobilių grūstis reiškia, kad yra intencija būriuotis. Kadangi žmonės eina būriuotis ir fotografuotis prie tų nelemtų kalėdinių eglučių, tuomet reikia drausti būriavimąsi iki dviejų asmenų. Prekybos centrai? Jie veikia, bet kad prieš Kalėdas žmonės į juos nesiveržtų, reikia drausti akcijas, nuolaidas ir išpardavimus, jų reklamą. Tada reikia drausti mokymąsi mokyklose ir įvesti privalomą nuotolinį, drausti darželius. Drausti kontaktinį darbą.

Tiesa, šiandien ir Vilniaus Liepkalnis sniegu pasidengė, tuoj kiti slidinėjimo kurortai galės pradėti veikti, bet jei prie eglutės negalima, nejaugi galima slidinėti?

Taip, jei karantinas neveikia, būtina imtis priemonių – ligoninės perpildytos, medikai ant ribos, miršta žmonės, net jei jie neatsakingi ir valkiojosi prie eglučių. Bet kas konkrečiai neveikia?

Ir jei jau prekybos centrai – ne židiniai, tai kurių galų yra draudžiama eiti prie eglutės, jei eglutė – lauke, žmonės – su kaukėmis ir ne minioje stovi, o bandydami išlaikyti atstumą.

Ir jums niekas nepasakys, kodėl šis karantinas neveikia, nes duomenys, kuriais remiamasi planuojant ribojimus, yra arba klaidinantys, arba neteisingi, arba neišsamūs.

Vienas iš prezidento suburtos ekspertų tarybos narių, duomenų analitikas Vaidotas Zemlys-Balevičius praėjusį antradienį paprašė Nacionalinio visuomenės sveikatos centro lapkričio mėnesio epidemiologinių duomenų. Sekmadienį gavo tokius, kuriuos įvertinęs duomenų analitiko akimi, suprato, jog likus vos porai dienų iki lapkričio pabaigos pusė visų mėnesio koronaviruso židinių buvo dar neištirti.

Kitaip tariant, neištirtų atvejų procentas neleidžia susidaryti aiškaus pandemijos priežasčių vaizdo, kaip plinta virusas ir kur yra pavojingiausios vietos. Pagal ištirtus židinius matyti, kad COVID-19 plinta darbo vietose ir šeimose. Bet jie neatskleidžia koronaviruso kelio, nes kita pusė – paslaptis.

Kilus viešam ginčui Nacionalinis visuomenės sveikatos centras ginasi ištiriantis gerokai daugiau židinių, jų teigimu – beveik visus, tačiau kaip tuomet paaiškinti, kad atsakingų žmonių svarstomi nauji draudimai neatrodo pagrįsti kuo nors daugiau nei tik prielaidomis, o ten, kur galbūt reiktų draudimų, jų nėra.

Galbūt tai mokyklos, svarsto ekspertai, nes smarkiai kyla užsikrėtimų skaičiai šeimose, tad uždarykim mokyklas. Dar be mokyklų yra darželiai. Taip, uždarykim darželius. Gal padės. Bet jei mokyklos – židiniai, tai kodėl reikia uždaryti prekybos centrus? Prekybos centrų atstovai cituoja to paties Nacionalinio visuomenės sveikatos centro pranešimus, kur jokių užuominų, kad prekybos centrai būtų tapę židiniais, kad nors vienas klientas būtų grįžęs namo su virusu ir plačiai paskleidęs aplink.

Ir jums niekas nepasakys, kodėl šis karantinas neveikia, nes duomenys, kuriais remiamasi planuojant ribojimus, yra arba klaidinantys, arba neteisingi, arba neišsamūs.

Ir jei jau prekybos centrai – ne židiniai, tai kurių galų yra draudžiama eiti prie eglutės, jei eglutė – lauke, žmonės – su kaukėmis ir ne minioje stovi, o bandydami išlaikyti atstumą.

Jei nėra lapkričio mėnesio duomenų apie pandemijos plitimą, vadinasi, visi ankstesni draudimai ir ribojimai taip pat buvo pagrįsti prielaidomis. Barai? Uždarykim barus, didelio čia daikto, jei jie kurį laiką pabus uždaryti. Tad barai, restoranai, kavinės uždarytos jau seniai, bet virusas plinta labiau nei tada, kai jie veikė. Krepšinis? Baikit juokus, koks krepšinis, jei arenos taiko visas saugos priemones. Na, parodykit nors vieną židinį, kuris kilo arenoje?

Kas dieną po rekordą ir taip nuo rudens pradžios, bet prie Sveikatos apsaugos ministerijos vairo iki šiol, o jau gruodžio antroji, stovi tas pats Aurelijus Veryga. Kol Prezidentas mėgaudamasis savo galia ir galimybe pagaliau parodyti, ką moka, testuoja naują ministrų kabinetą, šis kalba apie pandemijos nuovargį, kurio jei nebūtų, tai ir tos priemonės, kurios įdiegtos, visai kitaip veiktų.

Gal, bet o kaip tie duomenys apie pandemiją ir jos plitimą? Jie yra ar vis dėlto jų nėra?

A. Veryga gerokai anksčiau nei į Lietuvą atėjo pandemija žinojo apie tai, jog Nacionaliniam visuomenės sveikatos centrui trūksta ne tik darbuotojų, bet ir pinigų. Kad centras, kuris iki pandemijos rūpinosi, kad laivais šiaip atplukdoma ne tik prekių, bet ir žiurkių su ligom ir jas reikia išnuodyti, o triumus – dezinfekuoti, pagal visas nerašytas ir rašytas Lietuvoje galiojančias taisykles yra tiesiog idealus otstoinikas. Be žargono čia – niekaip. Kovą ir balandį, prieš antrąją bangą – rugpjūtį ir rugsėjį, šią įstaigą, kur mokami juokingai maži atlyginimai, o pandemija užgriuvo sunkiai atlaikomais krūviais žmonėms, kurie greičiausiai niekada nedirbo viršvalandžių, vienas po kito paliko darbuotojai, o A. Veryga visuomenei ciniškai aiškino, kad naujų atsiras tik tada, kai šie baigs universitetus.

Informacija niekada nebuvo Sauliaus Skvernelio Vyriausybės vertybė, su visuomene ji niekada informacija geranoriškai nesidalijo. Ar bus kitos – dar neaišku, bet už šią absurdišką padėtį tiesiogiai atsakingas sveikatos apsaugos ministras ramiai projektuoja ateitį – neklausėt, ėjot prie eglučių, tai dabar jau tikrai bus šuolis.

Kad jis bus, tai greičiausiai tikrai bus, nes A. Verygos sprendimai darosi vis mažiau adekvatūs, tačiau matydami juos, girdėdami šias chaotiškas naujienas žmonės jau taip pavargo, kad nei grasinimai juos veikia, nei baimė.

Populiariausi