Nuomonės

2020.11.04 13:12

Indrė Makaraitytė. Už Trumpo apologetų Lietuvoje – antivakseriai, nacionalistai ir hibridinis karas

Indrė Makaraitytė, LRT Tyrimų skyriaus vadovė, LRT.lt2020.11.04 13:12

Kol pasaulis, o labiausiai JAV, laukia prezidento rinkimų rezultatų, Lietuvoje jau seniai laimėjo Donaldas Trumpas. Net jei dabartinis šalies vadovas nebūtų perrinktas antrajai kadencijai, kai kuriems žmonėms jis vis tiek bus nugalėjęs. 

Čia, Lietuvoje, Trumpo šalininkai surengė net kelias jo palaikymo akcijas. „Lietuva balsuoja už Trumpą“, šaukė jų plakatai, o ant Gedimino pilies kalno pora vakarų plieskė didžiulės raidės – TRUMP.

Lietuvoje demokratija, galima rašyti, ką nori, galima pasisakyti už ką nori, net jei tas, už kurį pasisakai, neskiria Baltijos šalių nuo Balkanų. Pagaliau, koks skirtumas, ką mano lietuviai apie Amerikos prezidentą ir kam jie atnašauja. Net jei Trumpo gerbėjai lietuviai visus jo antigerbėjus su malonumu nupūstų nuo žemės paviršiaus, kaip ir visus gėjus, metoo – visus tuos, kuriuos mistiškai vienija toks dėdė Sorošas, ten, Amerikoje, jokio skirtumo.

Vis dėlto kad ir lėkštos tos lietuviškos trumpistų diskusijos, labai svarbu suprasti, apie ką jos. Kodėl Trumpas, o ne bet kuris kitas buvo užvilktas ant Gedimino kalno ir kodėl taip aktyviai Lietuvoje skverbiasi trumpizmas? Tam tikruose sluoksniuose, pabrėžčiau.

Dėl to, kad Lietuva – bene labiausiai proamerikietiška valstybė Europoje? Dėl saugumo?

Jungtinės Amerikos Valstijos yra Lietuvos saugumo garantas. Čia abejojančių jei ir yra, tai ryški mažuma. Amerika – taip, o ar tikrai Trumpas, kai Trumpui Putinas nėra joks įsikūnijęs blogis. Rusijos, mūsų strateginio priešininko atžvilgiu, jis nei labai kategoriškas, nei labai kritiškas.

Vis dėlto kad ir lėkštos tos lietuviškos trumpistų diskusijos, labai svarbu suprasti, apie ką jos. Kodėl Trumpas, o ne bet kuris kitas buvo užvilktas ant Gedimino kalno ir kodėl taip aktyviai Lietuvoje skverbiasi trumpizmas?

Navalno apnuodijimas „Novičioku“, kas net bedantei Europai buvo akivaizdus įrodymas, kad prie to nagus prikišęs Putinas, Trumpui už liežuvio neužkliuvo, bet jis drąsiai statė į kampą Europą, ypač Angelą Merkel, taip, kad drebėjo NATO pamatai. Trumpo santykiai su Europa padarė tiek žalos transatlatiniams ryšiams, kad net jei kitas Amerikos prezidentas būtų visai kitokios nuomonės, atgal pasukti sunku, o gal net ir neįmanoma – Amerika stovi visai ant kitų bėgių.

Galinga Amerika yra galinga Amerika sau ir, panašu, tai amerikiečius labai žavi, nepaisant pačios Trumpo personalijos.

Tačiau lietuviški trumpistai paaiškina, kad visa tai, ką girdime iš Trumpo ir kokie procesai gimsta po jo veiksmų, reiškia visai ne tai. Pasirodo, poza Rusijos atžvilgiu – gudri verslininko taktika. O Europai pasakyti tiesą, kad ši gyvena Amerikos sąskaita, visada reikėjo.

Visa tai interpretacijos, kurios lydi ir bet kurį kitą politinį procesą ar reiškinį, ir turi teisę egzistuoti. Tačiau jei mes atidžiau pasižvalgytumėme po užkaborius tų žmonių, kurie šiomis dienomis Trumpą užkėlė ant Gedimino kalno, jokių diskusijų apie NATO, Rusiją, saugumą, JAV vaidmenį Europoje ten nėra.

Tai kas gi ten?

O ten labai marga publika. Iš pažiūros atrodo, kad juos vienija tautininkiškos idėjos, ten ir pagonys, ir fanatiški katalikai. Dauguma jų stoja ginti Škirpos ir Vėtros, reikalauja Lukiškų aikštėje Vyčio, daugumai jų žydai ir gėjai yra tapatu ir visur įžvelgia jų sąmokslą.

Tačiau tai tik paviršius. Dar tuose puslapiuose, iš kurių sklinda palaikymas Trumpui, ir ypač ten, kurių savininkai aktyviai dalyvavo akcijose, srautais teka informacija apie kaukių žalą. Raginama jų nenešioti pandemijos metu, nes jos ne tik kenkia sveikatai, o dar ir yra visuomenės kontrolės priemonė, o koronavirusas vadinamas sąmokslu.

O ten labai marga publika. Iš pažiūros atrodo, kad juos vienija tautininkiškos idėjos, ten ir pagonys, ir fanatiški katalikai. Dauguma jų stoja ginti Škirpos ir Vėtros, reikalauja Lukiškų aikštėje Vyčio, daugumai jų žydai ir gėjai yra tapatu ir visur įžvelgia jų sąmokslą.

Ten dalijamasi videovaizdais iš protestų prieš gyvenimo suvaržymus, kuriais Europoje bandoma suvaldyti pandemiją. Ten parama reiškiama grupei žmonių, kurie šį savaitgalį terorizavo medikus Raseiniuose, Plungėje ir kitur, filmavo per ligoninės langus ir gatvėse agitavo mesti kaukes lauk.

Vienas žymiausių Lietuvos antivakserių taip pat agituoja už Trumpą ir džiaugiasi parėmęs jo palaikymo akciją Lietuvoje.

Tačiau tuo pačiu šis portalas bene geriausiai atspindi, kaip gali atrodyti hibridinis karas, kuris Lietuvoje ir vyksta ne dėl to, kas bus išrinktas prezidentu Amerikoje, o tarp Vakarų ir Rytų.

„Koronės plandemija baigsis su Trumpo pergale“, – skelbia portalo vadovas. O jo sekėjų minios, ne tik Lietuvoje, bet ir Latvijoje, Rusijoje ir kitur, tik patvirtina, kad mūsuose gaivalo yra daugiau, nei norėtume tai pripažinti ir suprasti, kodėl.

Tačiau pirmiausiai reikėtų suprasti, kad tai nieko bendra neturi nei su Trumpu, nei su Amerika, nei su NATO, nei su mūsų saugumu. Greičiau atvirkščiai.

Komentaras buvo skaitytas per LRT RADIJĄ.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt