Nuomonės

2020.11.19 10:06

Indrė Makaraitytė. Karbauskis yra ir bus, nes rinkimų nepralaimėjo

Indrė Makaraitytė, LRT Tyrimų skyriaus vadovė, LRT.lt2020.11.19 10:06

Jei valdantieji mano, kad palikę be vicepirmininko „valstiečius“ jie pastatė Ramūną Karbauskį į vietą, tai greičiausiai jie klysta.   


„Yra tokia teisė valdančiajai daugumai formuoti Seimo valdybą taip, kaip jiems naudinga. Mes darysime išvadas. Prireiks kažkada ir mūsų balsų. Keršysime“, – taip kalbėjo socialdemokratas Algirdas Sysas po to, kai naujoji Seimo pirmininkė Viktorija Čmilytė-Nilsen pasiūlė į pavaduotojus ne socialdemokratų siūlytą Julių Sabatauską, o Valstiečių ir žaliųjų sąjungos kandidatę Aušrinę Norkienę.

Kai Seimas galiausiai, kaip ir buvo prognozuota, nepalaikė A. Norkienės, keršto dievų šaukėsi Ramūnas Karbauskis.

„Galiu tik pasakyti vieną patarlę ir norėčiau, kad jie ją atsimintų: nespjaudykite į šulinį, iš kurio gali tekti gerti“, – tai tik vienas iš daugybės jo pasisakymų šita tema, kurie buvo konspektuojami portaluose kone minučių tikslumu.

Socdemų gal kiek mažiau, o „valstiečių“ lūpose – nuolat vienas ir tas pats argumentas, kad žadėtoji kitokia naujosios valdančiosios daugumos politinė kultūra baigėsi tą pačią dieną, kai tik susirinko naujasis Seimas. Ir šis argumentas pasiekia žmonių ausis taip, kaip ir nori, kad jį girdėtų net ne opozicija, o R. Karbauskis.

Kaip čia švelniau pasakius apie tą politinę kultūrą. Kad socdemai su „valstiečiais“ varo sena vaga, kaip ir akivaizdu – patys net neslepia, nors iš tikrųjų nieko balsuojant dėl Seimo vicepirmininkų nebuvo nei apie politinę kultūrą, nei apie nusižengimą jos principams. Seimo pirmininkė kultūringai šypsojosi ir santūriai atsakinėjo į klausimus.

Tik štai dar yra ir tokių klausimų – ar tikrai buvo verta palikti „valstiečius“ be Seimo vicepirmininko? Arba – o kam jums tie žaidimai dabar, net neapšilus kojų? Ar tikrai galite pareguliuoti „valstiečių“ frakciją, ką jiems deleguoti į Seimo valdybą?

Nes ne „valstiečių“ dalyvavimas Seimo valdyboje vieno ar kito asmens pavidalu bus šitos daugumos išbandymas. Valdantiesiems ir naujajai Seimo pirmininkei reikia galvoti, ką daryti ir, svarbiausia, ką reikės daryti ateityje, kad eilinis balsavimas netaptų skandalu ir nesėkme.

Ne kai pats balsavimas yra nesėkmė, o kokiame kontekste ir kaip apipavidalintą sprendimą išgirsta visuomenė, nes bent šiomis dienomis R. Karbauskis pasistengė, kad visuomenė pamatytų valdančiąją daugumą kaip išdūrinėjančią mažuosius, susimokiusią galingą jėgą, kaip tragediją, karą, praktiškai nušlavusį paskutines demokratijos užuomazgas.

R. Karbauskis tikrai pasistengs tą patį daryti ir ateityje. Jis parodė, ką gali net ir tada, kai atrodo, jog nieko negali. Kai žmogus įvaldęs tokio lygio melo ir manipuliacijų amplitudę ir kai niekas niekada nereikalavo už tą melą ir manipuliacijas atsiskaityti, jis gali bet ką.

O tie, kurie kada nors tam bandė užkirsti kelią, sėdi kaip Rima Baškienė net ne atsarginių, o ant nepageidaujamųjų suolo. Vien jos pavardė, kuri buvo siūloma pačioje „valstiečių“ frakcijoje kaip galimos kandidatės į Seimo vicepirmininkus, sukėlė tokį R. Karbauskio nepasitenkinimą, kad ji nieko nelaukusi ją atsiėmė. Nors būtent R. Baškienė būtų sulaukusi turbūt kone visų Seimo narių ir visų Seimo frakcijų palaikymo.

Išskyrus R. Karbauskio ir jo artimiausios aplinkos.

Net jei Karbauskio nemėgėjai džiūgauja, kaip jis buvo išdurtas valdančiųjų Seime, smagu jiems žiūrėti į Karbauskį, galintį tik purkštauti ir trypčioti kojomis, tikroji jo galia ir įtaka pasirodys, kai į aikštę išriedės pirmieji rimti naujos valdžios sprendimai, pirmosios klaidos ir nesėkmės.

Iš tikrųjų ši situacija yra ir komiška, ypač stebint pykstantį R. Karbauskį, kuris dar neapsiprato su realybe, kad muziką užsako ne jis, ir labai pavojinga. R. Karbauskis vis dar nori tą muziką groti, kad visi pagal ją šoktų ir jis tai darys net ir iš kampučio, nes nieko kito šiame Seime, opozicijoje, jam nelieka. Jis tam ir liko Seime, kad tai darytų ir didelė dalis politinio gyvenimo suksis aplink jį ir jo manipuliacijas.

Net jei Karbauskio nemėgėjai džiūgauja, kaip jis buvo išdurtas valdančiųjų Seime, smagu jiems žiūrėti į Karbauskį, galintį tik purkštauti ir trypčioti kojomis, tikroji jo galia ir įtaka pasirodys, kai į aikštę išriedės pirmieji rimti naujos valdžios sprendimai, pirmosios klaidos ir nesėkmės. Naujasis ministrų kabinetas – pilnas bombų, o Lietuva skęsta pandemijoje.

Tuo tarpu R. Karbauskis Seime turi tik du darbus – demonizuoti valdančiąją daugumą ir sunaikinti opozicijos partnerius, tiek „darbiečius“, tiek socialdemokratus. Ypač pastariesiems R. Karbauskis neleis sustiprėti tiek, kad per kitus Seimo rinkimus visuomenė matytų socialdemokratus kaip alternatyvą.

Ši situacija yra labai nemaloni ir net pavojinga, nes valdančiųjų ir opozicijos santykis neturi būti toks, kad kažkurį reikėtų nuolat statyti į vietą ar nukenksminti. Tai nuolat darė „valstiečiai“ ir tai buvo žalinga. Opozicijos balsas yra ypač svarbus bet kuriai demokratijai, o įsiklausymas į jį byloja apie demokratijos sveikatą. Karbauskis – tobulas provokatorius ir jei valdantieji užkibs ant jo kabliuko, kitą politinę kultūrą žadėję valdantieji rizikuoja tapti tuo, kuo ketverius metus valdžioje buvo „valstiečiai“.

Arba įsisukti į nevaisingą ir beribį kaltų ir teisių ieškojimo procesą. Ir nei viena, nei antra nieko gero mums nežada, bet galiausiai R. Karbauskis įrodys, kad iš tikrųjų ir laimėjo šiuos rinkimus.

Komentaras skambėjo per LRT RADIJĄ.

Populiariausi