Nuomonės

2020.11.25 15:04

Rimvydas Valatka. Izoliuota Seimo dauguma

Rimvydas Valatka2020.11.25 15:04

Pandemija, privertusi izoliuotis visą Liberalų sąjūdžio frakciją, nepakišo kojos sklandžiam valdžios perdavimui. Konservatorė Šimonytė per Ingridos plauką tapo paskirtąja premjere pagal numatytą grafiką.


Tačiau formalus jėgų santykis koronavirusui išjungus vieną iš trijų valdančiųjų frakcijų, buvo ir liko ne Seimo daugumos naudai. Jei visa opozicija būtų atėjusi į posėdį, paskirtosios premjerės būtų tekę laukti mažiausiai bent dešimt dienų.

O kaip jums toks vaizdelis, kad pasibaigus liberalų saviizoliacijai, dėl į Seimą įsimetusio koronaviruso būtų priversta izoliuotis visa Laisvės frakcija? Po to konservatorių?

Sklandus valdžios perdavimas užtruktų mėnesiu ilgiau, nei įprasta. Pandemijos praktika sako, kad tai – ne išvedžiojimai. Antai Panevėžio „Lietkabelio“ krepšinio komanda jau antrą kartą per mėnesį buvo priversta izoliuotis.

Ar gali taip atsitikti su Seimu? Tokia tikimybė – netgi didesnė nei krepšinio ekipai. Seimo salėje ir aplink ją trinasi dešimteriopai daugiau žmonių, nei pandeminėse krepšinio arenose.

Iki antros Advento savaitės, kai valdžia paprastai yra perduodama rinkimus laimėjusiai daugumai, masinė daugumos partijų atstovų saviizoliacija gali pasikartoti bet kurią akimirką.

Tokiu atveju valdžios perdavimo procesas įstrigtų mėnesiui ar ilgiau. Buvusi Seimo dauguma nepasirūpino įstatymų pakeitimu, leidžiančiu Seimui išvengti pato situacijos.

Netgi galima teigti, kad buvusi Seimo dauguma piktybiškai nesprendė šios problemos, palikdama tai likiminiam „bus kaip bus“. Pereinamuoju metu būti gerai negali. Valdžios patas pandemijos piko metu prilygsta namuose palikto kokių 9-10 m. berniuko žaidimui su ugnimi.

Galima teigti, kad buvusi Seimo dauguma piktybiškai nesprendė šios problemos, palikdama tai likiminiam „bus kaip bus“. Pereinamuoju metu būti gerai negali. Valdžios patas pandemijos piko metu prilygsta namuose palikto kokių 9-10 m. berniuko žaidimui su ugnimi.

Seimas dar ir dabar ypatingos skubos tvarka galėtų priimti pataisas, leidžiančias balsuoti nuotoliniu būdu. Europos Parlamentas taip dirba nuo pavasario. Bet buvusios Seimo daugumos atstovai, pirmiausia Ramūno Karbauskio dešinioji ranka Agnė Širinskienė, tam aistringai priešinasi.

Sauliaus Skvernelio Vyriausybė palieka smarkiai praskolintą valstybę, akyse augantį nedarbą ir chaosą sveikatos apsaugoje. Ar norima, kad chaoso Lietuvoje būtų dar daugiau?

„Valstiečius“ kaltinti galima daug kuo, bet juk būtų nedora valstybei darną žadėjusią partiją kaltinti antivalstybine veikla. Gal šuo pakastas kitur – dalis buvusios Seimo daugumos, o dabar opozicijos atstovų tiesiog techniškai nesugebėtų dirbti nuotoliniu būdu?

Vakar klausantis diskusijose dalyvavusių Dainiaus Kepenio, Valdemaro Valkiūno ir Petro Gražulio mekenimų apie feisbuką, tobulybę ir ligonių negydymo naudą, tikrai kilo įtarimų, ar tie trys šventosios inkvizicijos laikų karo su raganomis vyrai sugebėtų įveikti tokį iššūkį.

Bet, kaip sakoma, traukinys tokių nelaukia. Seimas privalo kuo skubiau priimti įstatymą, leidžiantį balsuoti nuotoliniu būdu. Kitaip patas ir kaip pasekmė – ilgas valstybės veiksmų įšalas.

Komentaras skambėjo per LRT RADIJĄ.

Taip pat skaitykite

Populiariausi