Nuomonės

2020.10.14 10:28

Rimvydas Valatka. Rinkimų vėjo kryptis – nepastovus Vakarų, vietomis gūsiais

Rimvydas Valatka2020.10.14 10:28

Šiltas pietvakarių vėjas, pūtęs pirmąją Seimo rinkimų dieną, rinkimų naktį staiga pakeitė kryptį į Vakarų, vietomis ėmė pūsti konservatorių ir Laisvės partijos gūsiais. Žinoma, dar niekas tų rinkimų nelaimėjo, bet jau dabar galima įvardyti, kas rinkimus pralaimėjo.

Visiškai pralaimėjo draudimų politika. Pralaimėjimą patyrė žmonių papirkinėjimo skolintais pinigais politika. Sekmadienį visiškai prakišo gąsdinimo konservatoriais ir liberalais politika.

Visišką fiasko patyrė politinis davatkiškumas, kurį bandyta įvilkti į skylėtą krikščionių vardu pavadintos partijos sijoną, iš po kurio kyšojo nešvarūs antieuropiniai padelkai.

Sekmadienį tauta nepaliko šansų ir nacionalistinėms partijoms, kurios, naudodamos Kremliaus propagandinį žargoną, su žemėmis maišė Europos Sąjungą ir vietoj laisvės ragino rinktis Lietuvos uždarumą. Šalia šių odiozinių figūrų Smetonos laikų tautininkai būtų atrodę kaip studentų liberalų ratelio nariai.

Triuškinamą pralaimėjimą patyrė ir putinizmu bei lukašenkizmu grįsta tautinių mažumų balsų medžioklė. V. Tomaševskio suburta Lenkų rinkimų akcija, kuri su lenkais mažai ką bendro jau ir beturėjo, pirmą kartą neįveikė 5 proc. barjero.

Lietuvos lenkai parodė Tomaševskiui, kad jiems ne pakeliui su Rusijos imperalizmo simboliu koloradke ir politiku, kviečiančiu į partijos sarašą Putino garbintojus, atvirus Lietuvos bei Lenkijos laisvės priešus. Lietuvos lenkai verti pagarbos. Jie vienu mostu išmėžė iš Seimo Jedinskį, Rozovą ir Narkevičių bei užkirto kelią į Seimą trims Rusijos propagandistams.

Sekmadienį pralaimėjo marksistinis socializmas su atgyvenusia progresinių mokesčių idėja. Kirkilo bebrus ištiko politinė mirtis, o Socialdemokratų partija, kuri jau matavosi valdžios formuotojos mantiją, surinko beveik dvigubai mažiau balsų nei dvi liberalų partijos.

Dėl užsibuvimo XX a. viduryje LSDP nusirito iki trečios kaimo ir labai pagyvenusių žmonių partijos. Už ją seniai nebalsuoja kūrybingi, išmanūs ir daug dirbantys profesionalai, kuriuos socialdemokratai siekia išbuožinti tinginių naudai. Be profesionalų balsų kairioji partija postindustrinėje visuomenėje neturi šansų.

Bet svarbiausia, kad galingas smūgis suduotas R. Karbauskio, S. Skvernelio, A. Verygos ir visų valstiečių arogancijai. Ketverius metus šios partijos vadai į kritiką žiniasklaidoje, kaip ir į visuomenės nepasitenkinimą vaistų ir draudimų politika, žiūrėjo atsainiai, iš aukšto. Užuot reagavę į kritiką palydėdavo ją patyčiomis: „Mes esam valdžia, todėl darom, ką norim!“

Rezultatas: valstiečiai prarado turėtas pozicijas ne tik Vilniuje ir Kaune, bet ir daugelyje rajonų. Demokratija gali ištverti valdžioje nevykėlius. Bet pasipūtusių nevykėlių – niekada. Demokratijos taisyklių nesilaikymas pamokė arogantiškus Naisių kolchozo politikus. Ką ir reikėjo įrodyti.

Komentaras skambėjo per LRT RADIJĄ.