Nuomonės

2020.04.04 14:52

Vaiva Rykštaitė. COVID-19 kontekstai: kuo kritinis mąstymas skiriasi nuo kvailumo?

Vaiva Rykštaitė, rašytoja2020.04.04 14:52

Ar jau girdėjote, kad COVID-19 yra kinų sukurtas biologinis ginklas? Ir kad to viruso apskritai nėra, čia tik pasaulio vyriausybės susimokė prieš žmones, norėdami mus uždaryti namuose? O namuose uždaro todėl, kad įdiegtų 5G ryšį, kuris ne tik pagerins mobiliųjų telefonų veikimą, bet ir leis skaityti žmonių mintis? 

Nors iš tikrųjų, jei tas koronavirusas ir egzistuoja, tai jis visai nepavojingas, nes nuo jo miršta tik labai labai seni žmonės. Ir apskritai, ko čia visi panikuoja, juk tas COVID-19 ne daugiau pavojingas už paprastą gripą, tai kodėl dėl gripo toks triukšmas nekyla?

Norėdama apsidrausti paaiškinu, kad ankstesnėje pastraipoje parašyti sakiniai yra ne tiesa, o, deja, tam tikruose visuomenės sluoksniuose itin gajūs mitai. Žinot, iš tiesų tai man patinka konspiracijos teorijos – kuo neįtikinamesnės, tuo įdomiau. Patinka dėl dviejų priežasčių: pirma – pralinksmina, antra – skatina kritinį mąstymą. Juk tikrai nereikia visada aklai tikėti žiniomis, nes žinių tikrumas priklauso nuo pateikimo, nuo transliuotojo politinių pažiūrų, teisinio atskaitomumo (pavyzdžiui, šalių nacionaliniai transliuotojai dėl žinių tikrumo teisiškai yra gerokai atsakingesni nei „Youtube“ pranašai) ir t. t.

Pati puikiai pamenu Kilauėjos ugnikalnio išsiveržimą Havajuose, kai pasaulio žiniasklaida džiūgavo gavusi iš ko kurti sensacingų naujienų srautus, tačiau dažnai viskas būdavo pateikiama taip, kad atrodė, jog visa Havajų sala jau padengta tekančia lava. Nors iš tiesų didžioji dauguma Havajų gyventojų, išskyrus didesnį oro užterštumą, nepatyrė jokių nepatogumų. Su šypsena prisimenu, kai, duodama videointerviu kažkuriam lietuviškų žinių portalui, buvau paprašyta išeiti laukan ir „parodyti lavą“, tartum lavos upės tekėtų prie mūsų namų – juk tokiu atveju būtume seniai evakuoti!

Tačiau tokį neišmanymą galima pateisinti, nes iš kurgi Lietuvos reporteriams žinoti visus Havajų ir šiaip vulkaninės kilmės salų niuansus? Todėl beveik kiekvieną sensacingą žinią kritiškai mąstančiam žmogui verta priimti, kaip anglai sako, su žiupsneliu druskos. Kitaip tariant, netikėti iškart ir šimtu procentų, bet patikrinti kitus patikimus žinių šaltinius, palyginti nuomones ir išvadas daryti tik susidarius kuo platesnį bendrą vaizdą.

Ir čia nuo bendro vaizdo grįžtame prie su COVID-19 susijusių mitų – tuoj pamatysime kodėl. Pats kvailiausias iš visų – tai nuomonė, kad šis virusas neva tik žiniasklaidos išpūstas burbulas. Dažnai taip teigiančiųjų lūpose žodžiai „žiniasklaida“ arba „medijos“ skamba išdidžiai, nes patys, neseniai išmokę vartoti tuos žodžius, manosi, kad klausytojui daro nemenką įspūdį.

Šiandien pasaulyje – beprecedentė situacija: beveik visur – nuo Kazachstano iki JAV – paskelbta ypatingoji padėtis, Pietų Europoje lavonai vežami sunkvežimiais. Stoja ne tik milijoniniai miestai, bet ir uždaromos valstybių sienos.

Čia kartojasi klasikinė situacija, kai prastuomenė kopijuoja elitą galiausiai pradėjusi pirkti tokias pat puskojines, kokias mūvėdami aristokratai žaidžia golfą, tik, deja, kaip tik tuo metu, kai aristokratai nusprendžia, kad tos kojinės jau nebereikalingos. Taip ir su intelektualiniu elitu, ilgą laiką kartojusiu masėms, kad ne viskas, kas rodoma per televizorių ar parašyta spausdintinėmis raidėmis, yra šventa tiesa. Ir, masės, panašu, pagaliau tai suprato, tik pačiu netinkamiausiu laiku, kai kaip užsikirtusi plokštelė ėmė kartoti „tas koronavirusas – tik medijų sensacija“.

Šiandien pasaulyje – beprecedentė situacija: beveik visur – nuo Kazachstano iki JAV – paskelbta ypatingoji padėtis, Pietų Europoje lavonai vežami sunkvežimiais. Stoja ne tik milijoniniai miestai, bet ir uždaromos valstybių sienos. Pasaulio sveikatos organizacija savo geriausius specialistus siunčia į karščiausius viruso taškus, prie viruso tyrimų ir vakcinos kūrimo dirba kiečiausi pasaulio mokslininkai, dargi tarpusavyje bendradarbiaudami ir keisdamiesi informacija kaip niekad.

Net tos valstybės, kurioms ekonominis prieaugis dažnai rodėsi svarbesnis už kitas gerovės sritis, galiausiai ryžtasi viską sustabdyti ir griežtai karantinuoti piliečius. Bankrutuoja ne tik smulkieji verslai, bet ir avialinijos. Bet vis tiek atsiranda žioplelių, išdidžiai teigiančių, kad „virusas gi tik medijų burbulas“.

Ar jie manosi daugiau žinantys už virusologus, už įvairių šalių vyriausybes konsultuojančius epidemiologus ir statistikos žinovus? Toks teigimas nėra kritinio mąstymo apraiška, tai paprasčiausias kvailumas, dargi žalingas aplinkai. Ir baisu, kad, priešingai nei nuo COVID-19, vakcina nuo kvailumo turbūt taip ir nebus sukurta.