Nuomonės

2020.03.15 12:59

Algimantas Čekuolis. Paplaukioti su kiaulėmis

Algimantas Čekuolis2020.03.15 12:59

Valtis jau nutolo nuo mūsų garlaivio ir jos kapitonas Antonas, kurio veidas juodas, kaip ispaniškų vynuogių kekė, šaukia: „Ponios ir ponai! Pirmas programos punktas!”

Mūsų valtis – iš turistinio „plaukiojančio viešbučio“. Visa kelionės programa paskelbta iš anksto. Valtimi išplaukė daugiausiai panelės, sulindusios į maudomukus. Link mūsų valties jau plaukia kiaulių būrys. Žino, kad bus skaniukų.

Jūros vanduo Bahamų salyne šiltas. Būrio priešakyje plaukia į šerną panašūs kuiliai. Iš paskos visi kiti. Kiaulės – riebūs sutvėrimai ir jūroje neskęsta. Panos kiša jiems į nasrus sausainius iš maišelio, taikosi apkabinti labiausiai ūsuotą ir šaukia draugėms, likusioms valtyje: „Greičiau fotografuok!“

Namuose išdidinusi pakabins ant sienos, arba nusiųs „jam“. Pagyvenusi prancūzė spiegia: „Aš nenoriu! Aš nenoriu!”

Kiaulaitei jos maudomuko mezginiai turbūt pasirodė valgomi. Kapitonas negali padėti, o gal nenori. Jis riebus, kaip visi vietiniai. Gal ir norėtų padėti, bet, jeigu visu savo svoriu atsisės ant valties krašto, valtis gali apsiversti. Per daug nepersisvėręs per bortą kiša kiaulaitei sausainį ir šaukdamas čepsi lūpomis.

Kapitono Antono proseneliai rinko medvilnę, kai dirbo Johno Rollo plantacijose, o jis atbėgo į Bahamas iš Amerikos, kai ten prasidėjo George`as Washingtono revoliucija. Prieš mirdamas lordas dovanojo savo vergams laisvę, žemę ir pavardę. Iki šiol čia gyvena daug Roll'ų ir galima rasti sulaukėjusius medvilnės krūmus.

Bahamose 700 gyvenamų ir 2 400 negyvenamų salų, 400 tūkst. piliečių. Lengva pasislėpti, jeigu reikia, todėl pora šimtmečių čia buvo piratų prieglauda. Slapstėsi legendinis Juodabarzdis, Kidas ir dar keliasdešimt garsių jūros plėšikų. Jie suformavo net savo piratų respubliką. Vieną salą pavadino „Eleutheu“ (graikiškai „laisvė“). Mokyti piratai. Dabar joje salyno sostinė Nassau, o buvusiose slaptavietėse kasmet kas nors filmuoja nuotykių filmus.

Bet maisto buvo mažai. Gėlo vandens irgi trūko, kol neprasidėjo turizmas. Iš kur atsirado pusiau laukinės, pusiau jūrinės, o gal paplūdimio kiaulės dabar neaišku. Neva paspruko, kai buvo vežamos į skerdyklą. Gal išbėgdavo atsigaivinti jūros vandenyje. Kita versija: žmonės neapsikentę smarvės jas laikė negyvenamose salose. Kada kiaulės išgirsdavo atplaukiant valtį, šokdavo į vandenį, kad greičiau gautų maisto.

Kai atsirado milžiniški plaukiojantys daugiaaukščiai viešbučiai, keleivių raginti, kai jie pamatydavo jūroje besitaškančius paršus, nereikėjo. „Kapitonai“ surado būdų privilioti dar ir ryklių. Tos rūšies, kurie neturi dantų, o jų pavojingiausias ginklas – tik šiurkšti oda. Grįš namo didvyriais. Ir didelių vėžlių, kurie, jeigu pirštą kiši jiems į nasrus, gali krimstelėti. „New York Times“ ir „Rolling Stones“ apie šias salas rašė be ironijos. Plaukiančios kiaulės tapo šalies firminiu ženklu.

„Kapitonai“ surado būdų privilioti dar ir ryklių. Tos rūšies, kurie neturi dantų, o jų pavojingiausias ginklas – tik šiurkšti oda. Grįš namo didvyriais.

Bahamai per pastaruosius dešimt metų suklestėjo. Turistų per metus dabar turi kelis kartus daugiau negu vietinių gyventojų. Iš Floridos skristi mažiau negu valandą, iš Niujorko irgi netoli. Šilta, bet ne karšta. Tušti paplūdimiai kilometrais. Jūra teliuskuoja visais mėlynumo ir žalumo atspalviais – turkio, skaidraus akvamarino arba gelmių mėlyne. Tačiau toks grožis prie daugiamilijoninių Amerikos miestų pavojingas. Užmindžios. Verslininkai apgalvojo, kaip išsaugoti tylą ir ramybę. Davė Bahamų vyriausybei gerą patarimą ir ji įvedė atrodytų keistą iš turizmo gyvenančiai šaliai taisyklę – atvykti į Bahamų bendruomenę galima tik privačiu lėktuvu arba jachta. Turistiniai daugiaaukščiai laivai ne bėda. Atvyksta rytą, o vakare išplaukia. Beje, keliones į tokius laivus galima nusipirkti ir Lietuvoje.

Kainos Bahamose pakilo. Tylą ir ramybę nusipirkti brangu. Holivudo aktorius Johnis Depp'as Bahamose filmavosi „Karibų piratuose“. Jam patiko. Už 3,6 mln. dolerių nusipirko salelę. Sako: „Jaučiuosi, kad mano pulsas čia sulėtėja iki 20 tvinksnių per minutę. Pajutau, kas yra laisvė“ – pasakė jis vienam žurnalui.

Kitą salą išsinuomojo milijardierius Bernardas Arnault. Keturias saleles nusipirko garsus triukų meistras Deividas Kooperfild'as. Nuomoja – 50 tūkst. dolerių už vieną parą. Įrengė 12 miegamųjų, 40 laukinių paplūdimių, kino teatrą po atviru dangumi, sporto salę su kondicionuotu oru ir vaizdu į jūrą. Rūsyje 500 butelių rinktinio vyno.

Salutė Good Cy priklauso „country“ duetui Timui McGraw ir Faith Hil. Užsakė atvežti iš Jamaikos ir pasodinti tūkstanį kokoso palmių. Kadangi be jų salutė jiems atrodė nyki. Sala – tikra uola. Palmėms atsivežė juodžemio. Gėlo vandens kaip ir nėra. Tenka vežti arba destiliuoti.

Bet uraganai čia vieni iš didžiausių pasaulyje. Salynas jų kelyje iš Atlanto vandenyno į abi Amerikas, galingumas didžiausias mūsų planetoje. Ne kasmet jie smogia ir gerai, kad ne per visą salyną. Pernai uraganas „Dorian“ trenkė per dvi salas. Vėtra buvo 204 km/val. Taip skrenda lėktuvai. Bahamose skraidė stogai. Žuvo 55 žmonės. Buvo sugriauta alaus darykla. Keliolikos metrų plieno bokštas buvo statomas bandant prasigręžti iki gėlo vandens. Dabar atrodė kaip kamščiatraukis.

Miesteliai, pro kuriuos praėjo uraganas, buvo kaip Vilniaus senamiestis po karo. Tas uraganas smogė 1992-aisiais, bet uraganų sezonas yra nuo birželio iki lapkričio. Meteorologinė tarnyba mato, kai jie artėja, ir praneša prieš kelias dienas. Tuo metu nevažiuojate į Bahamas, o jeigu jau atvažiavote, juk nesunku sėsti į savo lėktuvą ir išskristi. Yra ir teigiamų uragano pusių.

Grand Hotel, stovintis pačiame sostinės Nassau centre reklamuojasi, kad turi internetą kiekviename kambaryje. Iš tikro yra tik vienas kompiuteris, jis stovi ant administratoriaus stalo. Kai paklausi, mandagiai išskečia rankas: „Uraganas!“ Tą patį atsakys jeigu neveikia bankomatas. Tačiaubankams uraganas kažkodėl nepakenkė.

Jeigu norite užregistruoti savo firmą Bahamų salose, nebūtina atvažiuoti. Teks truputį pamokėti piratų palikuoniams ir visi milijonai, kuriuos būtų reikėję sumokėti savo šalies iždui, pasiliks jūsų kišenėse.

Plaukiančios kiaulės lieka svarbiu pajamų šaltiniu. Kai 2017-aisiais jos ėmė dvėsti, Bahamų vyriausybė paskyrė specialią komisiją, kurią įpareigojo surasti epidemijos priežastį ir pagydyti kiaules.