Mokslas ir IT

2022.01.12 22:02

Puslaidininkiai – 21-ojo amžiaus nafta: ar Taivano planai su Lietuva gali atverti kelius į pasaulinę lustų gamybą?

Lukas Kivita, Giedrius Vitkauskas, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2022.01.12 22:02

Ar Taivano planai sukurti milijardo dolerių fondą projektams su Lietuva gali atverti kelius į pasaulinę lustų gamybą? Puslaidininkiai vadinami 21-ojo amžiaus nafta. Jų gamyba šiuo metu koncentruota trijose valstybėse: JAV, Pietų Korėjoje ir Taivane. Liūto dalis lustų gamyboje tenka Taivanui. Iki šiol Taivanas vengia dalytis patirtimi su didžiosiomis pasaulio ekonomikomis, išskyrus Ameriką.

Puslaidininkių technologijos, t. y. lustai, naudojami kone kiekviename elektronikos įrenginyje: pradedant kompiuteriais, telefonais ir buities prietaisais, baigiant dirbtinio intelekto technologijomis, skaitmenine debesija, automobilių ir gynybos pramone.

Technologijoms progresuojant sparčiau nei bet kada anksčiau, koja kojon žengia ir auganti lustų paklausa.

„Tai yra toks dalykas, kuris paverčia mūsų mobilius įrankius, kompiuterius, planšetes ir netgi automobilius „protingais“. Iš tikrųjų, jei norime su jais kažką nuveikti, tai tam reikia visos eilės dalykų, komunikacijos, visos eilės signalų apdorojimo, jų perdavimo ir taip toliau. Tai puslaidininkiniai lustai – maža puslaidininkinė plokštelė – tą padaryti geba“, – sako Fizinių ir technologijos mokslų centro direktorius Gintaras Valušis.

Be jų negali apsieiti nė vienas technologijų kūrėjas, o puslaidininkių pramonės parodos sutraukia įtakingiausius pasaulyje technologijų kūrėjus.

Svarbą liudija ir pastaruosius metus auganti lustų sistemas kuriančių bendrovių, tokių kaip amerikiečių „Nvidia“ ir „Advanced Micro Devices“, akcijų vertė.

„Tai yra ne tik technologinis lygmuo, bet ir saugumo garantas. Ši puslaidininkinių lustų technologija 21-ame amžiuje tampa vienu iš strateginių technologinių šakų, kurios buvimas arba nebuvimas kažką sako apie valstybę ir, aišku suteikia netgi tam tikras saugumo garantijas“, – teigia G. Valušis.

Puslaidininkių pramonė ypatinga ne tik dėl technologinio potencialo, bet ir dėl to, kad pati rinka smarkiai koncentruota.

Štai „Taivano puslaidininkių gamybos kompanijai“ (TSMC) atitenka maždaug 53 proc. pasaulio lustų technologijų rinkos. Čia ruošiami ne tik jos pačios, bet ir kitų bendrovių lustai.

Pietų Korėjos technologijų milžinei „Samsung“ tenka maždaug 17 proc. dydžio rinkos dalis.

Likusią dalijasi Jungtinių Valstijų, Japonijos ir Nyderlandų bendrovės. Tokia koncentracija, stebėtojų teigimu, padeda Taivanui padeda užtikrinti strateginius interesus, todėl su bet kuo šia technologija nesidalijama.

Europoje yra centrai Belgijoje, Vokietijoje, toje pačioje Prancūzijoje, kurie tą daro. Ir Amerikoje lygiai taip pat. Tai ta prasme sakyti, kad visai neturime, nėra teisinga. Bet jei kalbėtume apie mobiliųjų telefonų lygio technologiją, tai yra tik kelios įmonės. 4-5 įmonės visame pasaulyje, kurios gali tai padaryti. Subtilu. Tai labai subtili technologija“, – teigia G. Valušis.

Jungtinių Valstijų investicinio banko „Goldman Sachs“ duomenimis, dėl tiekimo grandinės trikdžių lustų trūkumas pasaulyje pernai paveikė apie 170 skirtingų pramonės šakų.

Tai šalis verčia galvoti apie būdus užsitikrinti puslaidininkių komponentų tiekimą, net ir esant trikdžiams. Nesnaudžia ir pats Taivanas. Jungtinėse Valstijose Arizonoje statys naują, 12 milijardų JAV dolerių vertės lustų gamyklą, padėsiančią užtikrinti pasaulio poreikius.

Taivanas pasirengęs pasidalyti puslaidininkių technologija su Lietuva

Taivaniečių atstovybės Lietuvoje vadovas Ericas Huangas interviu LRT TELEVIZIJOS laidai „Svarbi valanda“ sako, kad Lietuva bus pirmoji valstybė pasaulyje, su kuria Taivanas pasiruošęs dalintis savo puslaidininkių technologija.

Taivano atstovybės vadovas apie planus lustus gaminti Lietuvoje: pirmą kartą istorijoje norime pasidalinti žiniomis su nauju draugu

„Girdėjome, kad jus ši industrija labai domina ir pirmąkart istorijoje norėtume pasidalinti savo žiniomis su nauju draugu“, – sako E. Huangas.

Pasak diplomato, kokią vietą Lietuva gali užimti puslaidininkių gamybos grandinėje, paaiškės po ekspertų vertinimų.

„Specialistai iš čia atvyks jau kovo mėnesį. Ištirsime ir nutarsime, kokia geriausia strategija Lietuvai įsitraukti. Ši pramonės šaka labai sudėtinga, mums reikia iš pradžių ištirti“, – akcentavo Taivaniečių atstovybės Lietuvoje vadovas.

Visas pokalbis su E. Huangu – įraše.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt