Mokslas ir IT

2016.12.08 17:34

Mirė garsus Lietuvos geografas S. Vaitekūnas

lrytas.lt, LRT.lt 2016.12.08 17:34

Akademikų bendruomenė pranešė apie garsaus geografo, profesoriaus, Klaipėdos universiteto rektoriaus Stasio Vaitekūno mirtį.

Akademikas, habilituotas daktaras, profesorius Stasys Vaitekūnas gimė 1941 m. kovo 9 d. Reibiniuose, Joniškio rajone. Nuo 1993 m. profesorius susiejo savo gyvenimą su Klaipėda, buvo išrinktas Klaipėdos universiteto rektoriumi ir dirbo šiose pareigose dvi kadencijas, iki 2002 m. Jo rektoriavimo metais Klaipėdos universitetas sparčiai augo ir pelnė pripažinimą ne tik Lietuvoje, bet ir užsienyje. 

1995–1996 m. profesorius buvo Klaipėdos miesto savivaldybės tarybos nariu, iki pat mirties aktyviai dalyvavo Lietuvos ir Klaipėdos miesto politiniame ir visuomeniniame gyvenime. Paskelbė per 150 mokslinių publikacijų, po Nepriklausomybės atkūrimo parašė pirmuosius geografijos vadovėlius vidurinėms mokykloms. 

Profesorius S. Vaitekūnas 2007 m. apdovanotas ordino „Už nuopelnus Lietuvai“ Riterio kryžiumi, 2015 m. Gabrielės Petkevičaitės–Bitės atminimo medaliu už parlamentarizmo tradicijų puoselėjimą ir skleidimą.

Plati profesoriaus mokslinių interesų sritis – gyventojų geografija ir demografija, politinė geografija ir geopolitika, regionų geografija, Europos Sąjungos geografija. Be tiesioginės, kaip mokslininko veiklos, profesorius aktyviai dalyvavo mokslo skatinimo ir populiarinimo veikloje. 

Jis buvo Žemaičių vyskupystės muziejaus tarybos narys, Lietuvos mokslo tarybos ekspertas, Lietuvos mokslo tarybos socialinių mokslų nostrifikavimo komisijos pirmininkas, mokslo žurnalo „Tiltai“ vyriausiasis redaktorius, kelių Lietuvos ir užsienio mokslinių žurnalų redakcinių kolegijų narys, įvairių tarptautinių organizacijų ir komisijų narys, aktyviai dalyvavo Visuotinės lietuvių enciklopedijos leidyboje, buvo aistringas meno gerbėjas. 

Užuojautą reiškia Seimo pirmininkas

Seimo pirmininkas Viktoras Pranckietis reiškia gilią užuojautą dėl S. Vaitekūno mirties ir linki stiprybės jo artimiems žmonėms, draugams, kolegoms.

„Lietuvos akademinė bendruomenė neteko didelio autoriteto, aktyvaus bendruomenės nario. Tai didelė netektis mums visiems“, – teigia Seimo pirmininkas.

Velionis bus pašarvotas gruodžio 9 dieną Šv. Juozapo Darbininko bažnyčios koplyčioje (Smiltelės g. 27, Klaipėda). Atsisveikinimas su velioniu vyks gruodžio 9 d. nuo 12.00 iki 21.00 val. Gruodžio 10 d. – nuo 8.00 iki 11.00 val. Šv. Mišios vyks gruodžio 9 d. 18 val. Šv. Juozapo Darbininko bažnyčioje.