Mokslas ir IT

2013.03.21 09:34

Erdvėlaivis „Voyager-1“ paliko Saulės sistemą

ELTA 2013.03.21 09:34

Kosminis zondas „Voyager-1“ kirto ribą, ties kuria baigiasi Saulės sistema. Tai pirmas žmogaus sukurto objekto pasiekimas, skelbia BBC.  

Kosminis zondas „Voyager-1“ kirto ribą, ties kuria baigiasi Saulės sistema. Tai pirmas žmogaus sukurto objekto pasiekimas, skelbia BBC.

„Voyager-1“ buvo paleistas 1977 metais, jo misija – ištirti Jupiterį, Saturną ir jų palydovus. Misija baigėsi 1989 metais. Dabartinė kosminio zondo užduotis buvo saulės vėjo greičio matavimas ir tarpžvaigždinės erdvės sąlygų tyrimas.

JAV aeronautikos ir kosmoso agentūra (NASA) pranešė, kad erdvėlaivis jau pasiekė tarpžvaigždinę erdvę, kurios neveikia Saulė. Tarpžvaigždinė erdvė yra daugiau nei 18 mlrd. kilometrų nuo Žemės arba 123 kartais didesniu atstumu nei nuotolis tarp mūsų planetos ir Saulės.

„Voyager-1“ artėja prie žvaigždės, kuri vadinama „AC+793888“. Tačiau erdvėlaivis ją pasieks tik per du šviesmečius arba praeis dešimtys tūkstančių metų iki to momento.

Kosminio zondo išėjimą iš heliosferos – Saulės sistemą gaubiančio dujų „burbulo“ ir Saulės skleidžiamų magnetinių laukų – antradienį patvirtino Amerikos geofizikos sąjunga.

Iš NASA mokslininkų gauta informacija netrukus bus paskelbta žurnale „Geophysical Research Letters“.

1977 metų rugpjūčio 20 dieną į kosmosą buvo paleistas „Voyager-2“

Erdvėlaivių energijos šaltiniai nustos gaminti elektrą per maždaug 10-15 metų. Tada kosminių zondų instrumentai ir perdavimo sistemos taps nebeveiksnios.