Mokslas ir IT

2020.12.01 13:43

Danijoje iš fermų galėjo pabėgti apie 100 koronavirusu užsikrėtusių audinių: baiminamasi, kad viruso plitimas taps nekontroliuojamas

LRT.lt2020.12.01 13:43

Pabėgusios audinės, nešiojančios koronavirusą, sukeliantį COVID-19 ligą, gali užkrėsti Danijos laukinius gyvūnus, praneša „The Guardian“. Tai kelia baimių, kad atsiras nuolatinis SARS-CoV-2 viruso šaltinis ir naujos jo atmainos ims plisti tarp žmonių.

Danija, didžiausia pasaulio audinių kailių eksportuotoja, dar lapkričio pradžioje pranešė, kad išnaikins fermose auginamas audines po to, kai buvo nustatyta, jog jos užsikrėtusios mutavusiu koronavirusu. Tai ėmė kelti grėsmę vakcinų nuo COVID-19 efektyvumui.

Danijos valstybinė tyrimų įstaiga „Statens Serum Institut“ nustatė keletą koronaviruso variantų, paplitusių tarp audinių, tačiau tik vienas, žinomas kaip C5, sukėlė susirūpinimą dėl vakcinos veiksmingumo. Nepaisant to, Danijos sveikatos ministrė pareiškė mananti, jog C5 variantas „labai tikėtina, kad išnyks“.

Audinės reguliariai pabėga iš fermų, todėl yra rizika, jog užsikrėtusios audinės įsiliejo į laukinę gamtą.

„Kasmet pabėga keli tūkstančiai audinių. Mes tai žinome, nes tai yra invazinė rūšis, todėl medžiotojai ir gaudytojai kasmet nužudo kelis tūkstančius laukinių audinių. Pabėgusių audinių populiacija yra gana stabili “, – sakė Stenas Mortensenas, Danijos veterinarijos ir maisto administracijos veterinarinių tyrimų vadovas.

Pasak jo, šiais metais yra rizika, kad maždaug 5 proc. pabėgusių audinių yra užsikrėtusios COVID-19. S. Mortensenas įvardijo, jog rizika, kad pabėgėlės užkrės kitus gyvūnus, maža, nes audinės yra „labai atsiskyrusios būtybės“. Tačiau jeigu taip nutiktų, koronavirusą greičiausiai pasigautų laukiniai gyvūnai, tokie kaip šeškai arba meškėnai, bei „imlūs naminiai gyvūnai“, tokie kaip katės.

Kaip jis sakė, labiausiai tikėtina, kad laukiniai gyvūnai užsikrėstų virusu valgydami infekuotas audines arba per jų išmatas. Tyrėjas pridūrė, jog pačios audinės dažniausiai nemiršta nuo COVID-19. „Kai audinė pasigauna COVID-19, ji paprastai pasveiksta. Kai kuriems gyvūnams gali būti sunku kvėpuoti keletą dienų, tačiau dauguma atsigauna ir susiformuoja imunitetas.“

Rizika, kad SARS-CoV-2 virusas paplis laukinėje gamtoje sukėlė nerimą kitiems mokslininkams. Profesorė Joanne Santini, mikrobiologė iš Londono koledžo universiteto teigė, kad kai tik virusas pasklis laukinėje gamtoje, „bus nepaprastai sunku kontroliuoti tolesnį jo plitimą tarp gyvūnų ir vėliau tarp žmonių“.

Anot mokslininkės, viruso paplitimas gamtoje gali reikšti, kad virusas išplės savo šeimininkų diapazoną ir užkrės kitas gyvūnų rūšis, kurių paprastai užkrėsti negalėtų.