Mokslas ir IT

2020.11.28 11:21

Kuo panašios ir kuo skiriasi trys COVID-19 vakcinos

Voice of America, LRT.lt2020.11.28 11:21

Farmacijos kompanijai „AstraZeneca“ paskelbus, kad jos vakcina sėkmingai užkirto kelią koronaviruso infekcijai, panašu, kad net trys kandidatai žada gyvybiškai svarbias priemones kovoje su COVID-19 pandemija.

Ši publikacija yra LRT.lt portalo partnerio „Voice of America“ originalus kūrinys.

Biotechnologijų bendrovė „Moderna“ ir vaistų gamybos partneriai „Pfizer“ ir „BioNTech“ praėjusią savaitę paskelbė, kad yra pasirengę teikti savo vakcinas JAV maisto ir vaistų administracijai (FDA), kad ši supaprastinta tvarka išduotų leidimą jas platinti.

Visa tai yra vilties ženklai kaip tik tuo metu, kai Johnso Hopkinso universiteto duomenimis, COVID-19 aukų skaičius visame pasaulyje artėja prie 1,4 mln.

Tačiau mokslininkai įspėja, kad apie šias vakcinas žinoma tik tiek, kiek pačios farmacijos bendrovės atskleidė savo pranešimuose spaudai.

Tai tarsi filmų anonsai: „Juose parodomos kelios įdomiausios scenos, tačiau daug kas lieka nepasakyta. Tenka eiti į kiną žiūrėti visą filmą“, – sako Vanderbilto universiteto infekcinių ligų profesorius Williamas Schaffneris.

Daugiau duomenų bus galima gauti artimiausiomis savaitėmis, kai įmonės pateiks savo paraiškas FDA. O kol kas štai kuo panašios ir kuo skiriasi šios vakcinos, remiantis jų gamintojų pranešimuose spaudai pateikta informacija.

Veiksmingumas

Visos trys vakcinos atrodo nepaprastai veiksmingos.

FDA nurodė farmacijos bendrovėms, kad, norint supaprastinta tvarka gauti vakcinų patvirtinimą, jos turėtų būti ne mažiau kaip 50 proc. veiksmingos. Visi trys pristatytos vakcinos smarkiai viršijo šią ribą, tačiau siekiant maksimalaus efektyvumo, reikėtų dviejų dozių.

„Pfizer“ ir „Moderna“ pranešė apie 95 proc. efektyvumą klinikinių tyrimų metu.

„AstraZeneca“ vakcinos veiksmingumas siekia 90 proc., visgi vienos dozės vakcinavimo režimas kiek mažiau veiksmingas ir tesiekia 62 proc.

Tačiau W. Schaffneris pažymi, kad bendrovės dar nepateikė visų duomenų apie vakcinos poveikį skirtingoms amžiaus ar etninės sudėties grupėms ar įvairių gretutinių ligų turintiems žmonėms. Iki šiol atlikti tyrimai gali būti nepakankami, kad būtų galima išsamiai atsakyti į šiuos klausimus.

„Kyla klausimas: veiksmingos kam?“ – sako Filadelfijos vaikų ligoninės Vakcinų mokymo centro direktorius Paulas Offitas.

W. Schaffneris pastebi, kad kol kas nebuvo atlikti tyrimai su vaikais ar nėščiomis moterimis.

Taip pat nebuvo nustatyta, kiek ilgai išlieka apsauga, ar vakcina apsaugo nuo infekcijos, ar tiesiog sumažina viruso kiekį, kad žmogus nesusirgtų.

Jei pasiskiepiję žmonės vis tiek gali pernešti ir platinti virusą, „teks ir toliau dėvėti kaukes bei laikytis socialinio atstumo, – sako W. Schaffneris. – O tai daugeliui gali nepatikti.“

Saugumas

Nė viena iš vakcinas pagaminusių bendrovių nepranešė apie kokias nors dideles saugumo problemas.

Dažniausiai pasitaikęs „Pfizer“ ir „Moderna“ vakcinų nepageidaujamas poveikis buvo ilgiau kaip parą trukę rankų skausmai, karščiavimas ir nuovargis.

„Šių simptomų negalėtume pavadinti sunkiais, tačiau jie pastebimi, – sako W. Schaffneris. – Tai kur kas rimčiau nei šalutinis gripo vakcinos poveikis.“

„AstraZeneca“ teigė, kad jokių rimtų saugumo problemų nustatyta nebuvo, tačiau daugiau informacijos nepateikė.

Bendrovė buvo net du kartus sustabdžiusi klinikinius bandymus, nes dviem jų dalyviams kilo rimtų neurologinių problemų.

Tyrimo saugumo taryba teigia, kad šios problemos buvo atsitiktinės, su vakcina nesusijusios, tačiau išorės ekspertai kol kas jokių duomenų negavo.

„Norėtųsi pamatyti daugiau informacijos, tačiau jokios informacijos mes neturime“, – sako P. Offitas.

Prieinamumas

„AstraZeneca“ vakcina gali būti prieinama anksčiausiai.

Generalinis direktorius Pascalis Soriotas tikslių skaičių nenurodė, tačiau teigė, kad „vos vakcina bus patvirtinta, bendrovė galės pasiūlyti šimtus milijonų dozių“. Įmonė yra pasirašiusi susitarimus dėl 1,7 mlrd. dozių visame pasaulyje, įskaitant sutartį su Indijos serumo institutu 1 mlrd. dozių pagaminti iškirtinai vidutinių ir žemų pajamų šalims.

„Pfizer“ teigia visame pasaulyje pagaminsiantys 50 mln. dozių iki metų galo ir iki 1,3 mlrd. dozių kitais metais.

„Moderna“ numačiusi išplatinti 20 mln. dozių JAV šiais metais ir nuo 500 mln. iki 1 mlrd. dozių visame pasaulyje 2021 m.

Visos trys bendrovės žengė itin neįprastą gamybos apimties didinimo žingsnį, dar nesulaukusios klinikinių bandymų rezultatų. Tai reiškia, kad vakcinos dozės gali būti pradėtos skirstyti, vos tik reguliavimo institucijos uždegs žalią šviesą.

„Moderna“ ir „AstraZeneca“ tai darė, gavusios Vyriausybės finansavimą. „Pfizer“ gavo Vyriausybės garantijas dėl vakcinos įsigijimo.

Platinimas

„AstraZeneca“ vakciną paprasčiausia gabenti ir laikyti. Laikoma šaldytuve, ji galioja iki 6 mėnesių.

Norint ilgesnį laiką laikyti „Moderna“ ir „Pfizer“ vakcinas, jas reikia užšaldyti. Šaldytuve laikomos „Moderna“ vakcinos galioja apie mėnesį, o „Pfizer“ reikia specialių, itin žemą temperatūrą palaikančių šaldiklių, kurių paprastai sunku rasti už mokslininkų laboratorijų sienų. Paprastame šaldytuve ji gali būti laikoma ne ilgiau kaip 5 dienas.

Kaina

Pigiausia yra „AstraZeneca“ vakcina.

Bendrovė įsipareigojo nesiekti pasipelnyti iš vakcinos pandemijos metu. Manoma, kad vienos dozės kaina nesieks 5 JAV dolerių, lyginant su 20-40 dolerių kainuojančiomis kitomis šio gamintojo vakcinomis.

Kadangi pagrindinės vakcinų pirkėjos bus šalių vyriausybės, kainos veiksnys bus svarbus tik vidutinių ir žemų pajamų šalyse bei ne pelno siekiančioms organizacijoms, kurios pirks ir platins vakcinas.