Mokslas ir IT

2019.07.07 10:02

Gilyn po žeme: nuostabiausi pasaulio urvai, kuriuose telpa „Boeingai“ ir negalioja orų prognozės

Tautvydas Lukaševičius, LRT.lt2019.07.07 10:02

Kartais, kad pamatytume mūsų planetos grožį, reikia galvą ne pakelti aukštyn, o ją nuleisti. Penktadalis Žemės sausumos paviršiaus yra karstinis – tai klinčių gausios sritys, kuriose susiformuoja dauguma urvų. Rūgštus gruntinis vanduo skverbiasi per žemę ir tirpina žemiau esančias karbonatines uolienas, tokias, kaip klintis, dolomitas ar kreida.

Pristatome įspūdingiausius pasaulio urvus ir jų istorijas.

Mamuto urvas

Mamuto urvas (angl. Mammoth Cave), kuriame atrasta daugiau nei 650 km ertmių ir tunelių, yra ilgiausia žinoma urvų sistema planetoje. Manoma, kad Mamuto urvas pradėjo formuotis maždaug prieš 10 milijonų metų, kai rūgštus lietaus vanduo prasibrovė pro skalūnų ir smiltainio uolienų paviršių ir pasiekė apačioje tūnojusią klintį. Ilgus tūkstantmečius šis vanduo graužė tirpią uolieną ir formavo neįtikėtinai milžinišką ir platų urvų tinklą. Šioje urvų sistemoje galima aptikti beveik visus urvų formavimosi tipus. Be to, čia gyvuoja daugiau nei 130 gyvūnų ir augalų rūšių.

Hang Son Doong

Šis urvas Vietname – didžiausias žinomas urvas pasaulyje, kuris buvo atrastas 1990 m., o iki galo ištyrinėtas tik 2009 m. Urvas klintyje buvo formuojamas pastaruosius 3 milijonus metų, o šio kūrinio autorystė priskiriama po Anamo kalnais tekančiai upei.

Dabar urvas jau toks milžiniškas, jog didžiausioje jo ertmėj tilptų „Boeing 747“ lėktuvas. Viduje galima išvysti 80 m aukščio stalagmitus, beisbolo kamuoliuko dydžio „urvų perlus“ (apskritus kalcio druskų darinius). Urve netgi formuojasi debesys, o dėl paviršiuje atsivėrusių masyvių smegduobių vidun gali patekti džiunglių augalijos šaknys.

Marmuro urvai

Ledyninės kilmės Buenos Airių ežere, Marmuro pusiasalyje, galima rasti daugybę nuostabių, melsvų urvų. Jie čia formavosi pastaruosius 6000 metų, bangoms dūžtant ant uolienų ir taip tirpinant bei išplaunant kalcio karbonatą. Urvų spalvą lemia melsvų ežero vandenų atspindžiai ant pilko marmuro.

Tai reiškia, jog urvų spalvos intensyvumas ir atspalvis gali kisti, priklauso nuo vandens lygio, metų laiko. Tame pačiame ežere taip pat yra dvi nedidelės salos: Marmuro katedra (angl. Marble Cathedral) ir Marmuro koplyčia (angl. Marble Chapel).

Sistema Sac Actun ir ilgiausia požeminė upė

Tai po Meksikos Jukatano pusiasaliu išsikerojęs urvynas, kuriame yra ilgiausia požeminė upė pasaulyje. Jos ilgis siekia net 312 kilometrų. Tai taip pat antra pagal dydį urvų sistema pasaulyje, nusileidžianti tik Mamuto urvui (JAV). Tikrasis šio urvo dydis buvo atskleistas tik 2007 m., kai grupė nardytojų atrado tunelį, sujungiantį šį urvyną su kita urvų sistema Nohoch Nah Chich.

Vatnajokulio ledo urvai Islandijoje

Vatnajokulio ledyno, didžiausio Europos ledyno, viduje kerojasi įspūdingi ledo urvai. Kai kurie iš jų, tokie kaip Kverkfjodlio urvai, susiformavo, kai geoterminė po ledynu esančių karštųjų versmių šiluma ištirpdė ledą ir taip atvėrė įspūdingas ertmes.

Saravako urvas

Borneo saloje esančiame Saravako urve, dar vadinamame Gua Nasib Bagus (liet. Sėkmės urvas), galima išvysti rekordinio paviršiaus ploto Saravako salę, kurioje galėtų tilpti net 40 lėktuvų „Boeing 747“. Ši požeminė struktūra yra Gunung Mulu nacionaliniame parke, kuriame taip pat yra Elnio urvas (Deer Cave) – antras pagal dydį urvo tunelis Žemėje (pirmą vietą perėmė Šondongo urvas). Čia galėtų tilpti penkios Šv. Pauliaus katedros.

Kaip susiformuoja urvai?

Gruntiniai vandenys sunkiasi per žemės įtrūkimus ir plyšius, kol pasiekia klintinę uolieną apačioje. Švelniai rūgštus vanduo lėtai tirpdo klintį ir suformuoja nedidelių urvų sistemą. Vidun patenkant vis daugiau vandens, urvai plečiasi, didėja. Kai galiausiai jie susijungia, susidaro viena milžiniška požeminė ertmė.

Rūgštus gruntinis vanduo išgraužia tirpesnių mineralų sluoksnius, išsidėsčiusius tarp mažiau tirpių uolienų sluoksnių, ir čia susidaro plyšiai. Urvus gali suformuoti ir plyšiai tarp atsitiktinai į krūvas sukritusių didžiulių riedulių – įprastai tai nutinka kalnų papėdėse.

Nuo stalaktitų iki urvų perlų

Daugelis žmonių žino, kaip atrodo stalaktitai ir stalagmitai, tačiau urvuose gali susiformuoti ir kitų itin įdomių darinių. Pavyzdžiui, heliktitai susidaro, kai kapiliarinės jėgos leidžia vandens lašeliams judėti skirtingomis kryptimis ir kalcitą nusodinti plonomis šakelėmis.

Vandeniui lašant žemyn, aplink smėlio grūdelius kaupiasi kalcitas. Formuojasi apskriti šio mineralo dariniai. Jie vadinami urvų perlais.

Stalaktitai susidaro, kai nuo urvo lubų lašantis vanduo palieka mineralo kalcito nuosėdas,

Stalagmitai susidaro ant urvo dugno, kai lašantis vanduo, kuriame vis dar yra kalcito, aragonito ar gipso, palieka šias nuosėdas.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt